صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  چگونه رابطه‌ خود را ...
مهر
۲۹
۱۳۹۴
چگونه رابطه‌ خود را سالم نگاه داریم
مهر ۲۹ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
bigstock-Enjoying-Fresh-Coffee-Together-81179120
image_pdfimage_print

عکس:gstockstudio/Bigstock.com

نوشته‌ انجمن روانشناسی آمریکا

ترجمه خانه امن:روابط عاشقانه برای سلامت و شاد بودن ما مهم هستند. اما با در نظر گرفتن اینکه بیش از ۴۰ درصد ازدواج‌های جدید به طلاق منجر می‌شوند، به وضوح می‌توان دریافت که داشتن چنین روابطی همیشه آسان نیست. (۱) خوشبختانه، گام‌هایی وجود دارد که برای حفظ رابطه‌ عاشقانه‌ خود می‌توانید بردارید.

صادقانه حرف بزنید

صحبت کردن، بخش مهم و کلیدی روابط سالم است. زوج‌های سالم به طور مرتب برای صحبت با یکدیگر وقت می‌گذارند. اما مهم است که بدانیم موضوعات صحبت باید فراتر از مسائل مربوط به خانه‌داری و تربیت فرزندان باشد. سعی کنید چند دقیقه در روز درباره‌ موضوعات عمیق‌تر و شخصی‌تر بحث کنید تا با شریک زندگی خود برای مدت‌های طولانی در ارتباط بمانید.

این بدان معنا نیست که از مطرح کردن موضوعات سخت اجتناب کنید. نگه داشتن نگرانی‌ها و مشکلات در دل خود باعث خشم می‌شود. اما هنگام صحبت کردن درباره‌ این چنین موضوعاتی، باید مهربان باشید. محققان دریافته‌اند که برای پیش‌بینی اینکه زوج‌های شاد درنهایت طلاق خواهند گرفت یا نه، سبک صحبت کردن آن‌ها عامل بسیار مهم‌تری از میزان تعهد، ویژگی‌های شخصیتی یا رویدادهای پراِسترس زندگی است. به طور خاص، الگوهای منفی صحبت کردن، مانند خشم و اهانت، با افزایش احتمال جدایی مرتبط‌ هستند. (۲)

اختلاف نظر بخشی از هر رابطه‌ای است، اما بعضی از سبک‌های دعوا کردن به طور خاصی ویران‌کننده هستند. احتمال طلاق در زوج‌هایی که هنگام دعوا از رفتارهای مخرب – مانند داد و فریاد زدن، عیب‌های شخصی گرفتن و از بحث بیرون رفتن – استفاده می‌کنند، بیشتر از زوج‌هایی است که به صورت سازنده دعوا می‌کنند. مثال‌های راهکارهای سازنده برای حل اختلاف نظر عبارتند از: تلاش برای درک اینکه شریک زندگی دقیقاً شما چه حسی دارد، گوش دادن به نظرات او و تلاش برای خنداندن او. (۳)

رابطه را لذت‌بخش نگاه دارید

با وجود بچه‌، شغل، و تعهدات بیرون از رابطه، حفظ رابطه با شریک زندگی می‌تواند مشکل باشد. اما دلایلی زیادی وجود دارند که تلاش برای حفظ رابطه را ارزشمند می‌کنند. برای مثال، در مطالعه‌ای، محققان دریافتند زوج‌هایی که در سال هفتم ازدواجشان می‌گفتند که حوصله‌شان سر رفته و رابطه، کسل‌کننده شده است، به میزان قابل ملاحظه‌ای در نُه سال بعدی زندگی‌ از رابطه‌شان رضایت کمتری داشتند. (۴)

برای لذت‌بخش نگه داشتن زندگی، بعضی زوج‌ها به طور مرتب در بعضی شب‌ها با هم قرار ملاقات می‌گذارند. اگر همیشه فیلم کرایه کنید یا به یک رستوران بروید، حتی چنین قرارهایی هم می‌توانند تکراری و قدیمی شوند. کارشناسان، برهم زدن روتین و روال عادی و امتحان کردن چیزهای جدید را توصیه می‌کنند؛ مانند رقصیدن، با هم به کلاس رفتن، یا عصر به پیک‌نیک رفتن.

نزدیکی نیز بخش بسیار مهمی از رابطه‌ عاشقانه است. بعضی زوج‌های پرمشغله برنامه‌ سکس خود را در تقویم یادداشت می‌کنند. نوشتن آن با خودکار قرمز ممکن است حرکت خودجوشی نباشد، اما اختصاص دادن وقتی خاص برای نزدیکی، به برآورده شدن نیازهای فیزیکی و عاطفی کمک می‌کند.

چه زمانی زوج‌ها باید درخواست کمک کنند؟

همه‌ رابطه‌ها فراز و نشیب خود را دارند. اما بعضی عوامل احتمال بیشتری دارند که در رابطه، مشکلات و موانعی را به وجود آورند. برای مثال، تصمیمات مربوط به مسائل مالی و تربیت فرزندان معمولاً باعث دعواهای مکرر می‌شوند.

یک نشانه‌ مشکل این است که دعوا بر سر یک موضوع یکسان، بارها و بارها تکرار شود. در چنین مواردی، روانشناسان می‌توانند به زوج‌ها کمک کنند که نوع صحبت‌ کردنشان را بهتر کنند و راه‌های سالم‌تری برای گذر از درگیری پیدا کنند.

نباید منتظر بمانید که رابطه، نشانه‌هایی از وجود مشکل را نمایان کند تا برای تلاش در جهت تقویت رابطه خود اقدامی کنید. ثابت شده است که برنامه‌های آموزش زناشویی که مهارت‌هایی را مانند طرز درستِ صحبت کردن، گوش دادن مؤثر، و تلاش در حل و فصل درگیری را آموزش می‌دهد، خطر طلاق را کاهش می‌دهند.

منابع:

۱ Kreider, R. M. (2005). Number, timing, and duration of marriages and divorces: 2001. Current Population Reports. Washington, DC: U.S. Census Bureau.

۲ Lavner, J.A. & Bradbury, T.N. (2012). “Why do even satisfied newlyweds eventually go on to divorce?”Journal of Family Psychology, 26 (۱): ۱-۱۰٫

۳ Birditt, K.S., Brown, E., Orbuch, T.L., and McIlvane, J.M. (2010). “Marital conflict behaviors and implications for divorce over 16 years.” Journal of Marriage and Family, 72 (۵): ۱۱۸۸-۱۲۰۴٫

۴ Tsapelas, I., Aron, A., and Orbuch, T. (2009). “Marital boredom now predicts less satisfaction 9 years later.” Psychological Science, 20 (۵): ۵۴۳-۵۴۵٫Leave a reply

Your email address will not be published.