صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  رژیم لاغری از جامعه ...
مهر
۲۸
۱۳۹۴
رژیم لاغری از جامعه به زنان تحمیل می شود
مهر ۲۸ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
bigstock-Diet-Dieting-concept-Healthy-52945588
image_pdfimage_print

عکس:Subbotina Anna/Bigstock.com

رویا تاجی– روزنامه نگار

تعداد زیادی از زنان تا رسیدن به سن ۴۵ سالگی ۶۱ بار رژیم غذایی می گیرند. این را دانشمندان می گویند. زنانی که دچار اضافه وزن هستند، حداقل ۲ بار در سال برای لاغر شدن دست به کار می شوند و یک نوع  رژیم را امتحان می‌کنند.

از نخوردن ناهار و شام تا خوردن انواع سبزیجات و آب. آنها به خودشان سخت می گیرند تا حجمی از بدنشان را محو کنند. اگرچه تحقیقات دانشمندان می گوید، فقط تعداد کمی از آن‌ها با این نخوردن ها به نتیجه دل خواه خود می‌رسند.

زنان بیشتر از مردان رژیم می گیرند

این روزها سایز دور کمر برای زنان به یک دغدغه تبدیل شده، این را می توان از بازار داغ  تبلیغات برای لاغری و فروش قرص های کاهش وزن فهمید. البته مردان هم از این قافله عقب نیستند. اما آنچه برای دانشمندان به نگرانی تبدیل شده تاثیر رژِم های لاغری بر زنان است. آن‌ها معتقدند، نسل بعدی به‌ دلیل رژیم‌های سخت و دشوار دچار سوء تغذیه شده و بیماری‌های زیادی را تجربه خواهند کرد.

سن مشتریان رژیم لاغری هر روز پایین تر می آید و پزشکان تغذیه حتی، برای سنین هشت ساله هم نسخه می دهند. البته رژیم زیر نظر پزشک متخصص کار پسندیده ای هم هست. این رژیم ها زمانی کابوس می شوند که به تجویز شخصی می رسد.

دانشمندان معتقدند، بسیاری از افراد زیر ۲۶ سال نمی‌دانند کلسیم موجود در محصولات لبنی، سبزی‌ها و ماهی برای رشد و حفظ استقامت استخوان‌های بدن، ازاهمیت بالایی برخوردار است. آنها نمی دانند، این بخش از بدن حتی تا ۳۰ سالگی هم به رشد خود ادامه می‌دهند.

دانشمندان می گویند، گرفتن ۶۱ بار رژیم در طول زندگی به این معناست که، تعداد زیادی از مردم در مهم‌ترین دوره از تکامل بدنی خود از کلسیم و دیگر عناصر حیاتی بدن محروم بوده اند.

چرا زنان رژیم می گیرند ؟

(این تو رژیم غذاییم نیست ، نمی تونم بخورم.) جمله ای که مشابه آن این روزها نقل هر مجلس و مهمانی شده، شاید هم  نوعی پز. فقط کافی است از رژیم بگوئید و کلی نسخه خانگی بگیرید، “قبل از غذا آب نخور، لبنیات ممنوع، میوه ها قند دار برات سمه، شام قدغن “و ده ها نسخه دیگر که همگی می خواهند راهی شوند برای کم کردن سایز کمر و دور شکم. اما سوال اساسی اینجاست آیا چنین رژیم های سخت لاغری از سوی زنان تحمیلی است از سوی جامعه مرد سالار و هر چه زیبا تر شدن برای مردان.

گرایش به کاهش وزن خواسته امروز زنان است، آنها می خواهند لاغر شوند تا جذاب تر باشند. به نظر می رسد تعریف جدید زیبایی، داشتن اندامی لاغر است. استاندارد سخت گیرانه برای زیبایی که هوش و هواس جامعه را به سمت جسم می کشاند.

زنان می خواهند مورد توجه مردان قرار گیرند و زیبایی اندام، بخشی از ظاهر زن است که می تواند مورد توجه واقع شود. شاید دور از حقیقت نیست که مدافعان حقوق زنان، رژیم های سخت لاغری که سوء تغذیه و فقر غذایی و آهن را به همراه دارد را خشونتی می دانند که، از سوی جامعه به این زنان تحمیل می شود.

الهه امانی فعال حقوق زنان و پژوهشگر در این مورد می گوید: هر آن چیزی که سبب شود زنان به عنوان عضوی از جامعه ، به دلیل جلب توجه مردان از بدنی سالم فاصله بگیرند، زائیده یک نارسایی و گره اجتماعی است.

او گرایش به سمت رژیم های لاغری شدید را در کشورهای غربی و با درصد بالایی در آمریکا ناشی از این نارسایی اجتماعی می داند و می گوید: زنانی با این گرایش، بدن خود را برای گرفتن یک بازخورد مناسب از اجتماع و حتی داشتن موقعیت بهتر در زندگی تغییر می دهند.

به گفته او بنا به تحقیقات،۹۱ درصد کارهای زیبایی در آمریکا بر روی زنان انجام می شود.

امانی معتقد است: گرایش به سمت داشتن اندامی لاغری بیش از حد طبیعی، نوعی نارسایی در فرهنگ مسلط یک جامعه است که به صورت نرم به زنان تحمیل می شود .

این پژوهش گر و فعال حقوق زنان به چالش های روانی این نوع گرایش اشاره کرد و گفت: تفاوت زیادی بین اندامی لاغر و سلامت و اندامی که به خاطر نخوردن لاغر شده باشد وجود دارد. افرادی که برای لاغری تن به نخوردن  و رژِیم های سخت می دهند دچار یک نارسایی روانی و فشار فرهنگی هستند

او ریشه این نارسایی را در عدم اعتماد به نفس دختران جوان دانست و گفت: اگر کسی به داشته های خود مطمئن باشد برای جلب نظر در اجتماع به سراغ این نوع رژیم ها نمی رود.

مردان هیکلی ،زنان لاغر شکاف جنسیتی

این فعال حقوق زنان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فاکتور های تحمیلی لاغری برای زنان گفت: فشار رسانه، شبکه های اجتماعی و بار فرهنگی نیز گرایش زنان را به سمت رژیم های سخت لاغری افزایش می دهد.

او می گوید: نتایج یک تحقیق در آمریکا بیانگر آن است که، هر فرد روزانه در معرض ۳ هزار تبلیغ در فیسبوک، تبلیغات خیابانی، تلویزیون و غیره است و مسلما” تاثیر این تبلیغات از یک پیام پزشکی بیشتر است.

امانی معتقد است بمباران تبلیغاتی زنان را زیر فشار برای داشتن اندامی لاغر قرار می دهد.

این پژوهش گر با نگاهی به این تبلیغات می گوید: در عین حالی که رسانه و تبلیغات در صدد آن هستند زنان را برای داشتن اندامی لاغرتر از وزن سالم در ادبیات پزشکی سوق دهند. به دنبال آن هستند که مردان را برای داشتن اندامی ورزیده و بازوهای قوی سر ذوق بیاورند.

او می گوید: در این تبلیعات مردان نسبت به مردان ۵۰ سال گذشته دارای هیکل های ورزیده تر و دارای اندام  قوی تر تشویق می شوند و در کنار آن زنان هر روز نحیف تر می شوند.

الهه امانی این روش تبلیغ را نه تنها راهی برای بسته شدن شکاف های جنسیتی در جامعه نمی داند بلکه معتقد است، این تبلیغات به جای این که زنان ومردان را در بحث جنسیتی برابر کند باعث تعمیق شکاف بین آنها می شود.

زنان و زندگی با فقر غذایی

فاصله بین زنان دیروز و امروز زیاد است، آنها در دل مطبخ بودند اینها در دل اجتماع. طرز زندگی شان متفاوت است اما بیماری هایشان یکی. بیشتر آنها از فقر آهن رنج می برند.

آن قدیم ها زنان دغدغه وزن نداشتند، در فرهنگ لغات آنها واژه “رژیم لاغری” تعریفی نداشت. برای آنها لاغری نشانه فقر بود و چاقی نشانی از اشرافی گری، در چشم اجتماع نیز ” لاغر مردنی ” مثالی از طبقه فقیر داشت و مردان به دنبال زنانی بودن که به اصطلاح”یک پرده گوشت “بر روی تنشان بود.

زن چاق در نگاه اجتماعی نه چندان دور، زنی بود مناسب برای ایفای نقش مادری و زاد و ولد. اما همان زنان چاق هم از فقر غذایی رنج می بردند.

الهه امانی پژوهشگر می گوید: زنان در سال های نه چندان دور و در بافت پدر سالاری با وابستگی مادی که به مردان داشتند، ترجیح می دادند که بهترین قسمت غذا را برای همسرشان مهیا کند و بهترین قسمت گوشت و مرغ را در بشقاب مردان بگذارند.

او با اشاره به زنانی که در روستاها بویژه مناطق کشاورزی زندگی می کردند گفت: از نگاه این زنان مرد نان آور خانواده است و باید برای کار و فعالیت توان داشته باشد، اولویت بعدی این زنان رسیدگی به وضعیت خوراک فرزندان مذکر است. چرا که از نگاه او دختران در پروسه تامین اقتصادی خانواده نقشی ندارد.

زنان قدیم به قولی”درد و بلای” سفره را می خوردند، آنها غذای خوب را به همسر و فرزندان پسر می دادند و بر این باور بودند که با تقویت نان آور خانواده بنیان اقتصادی خانه را محکم می کنند. آنها نه تنها گاهی از غذا سهمی نمی بردند بلکه گاهی از اولویت های غذایی هم چشم پوشی می کردند. تکرار بارداری، و اولویت ندادن غذایی سبب می شد که آنها اگر چه لاغر نبودند ولی از فقر آهن رنج ببرند .

زنان امروز حتی گاهی برای داشتن اندام خوب از علائق زندگی هم می گذرند، داشتن بچه یکی از آنهاست. بسیاری از زنان از بچه‌دار شدن جلوگیری می‌کنند تا تناسب اندامشان به هم نریزد.

محدود شدن تعریف زیبایی به داشتن ظاهرو اندامی مناسب، تیر خلاص به شکوفایی ذهنی و خلاقیت زنان می زند و آنها را از بروز تواناییشان باز می دارد. تا جایی که آنها بیشتر از این که به فکرابراز عقیده باشند به دنبال هماهنگ کردن سایز بدن خود هستند.

دغدغه آنها این است، چرا نمی توانند لباس‌های قبلی خود را بپوشند.Leave a reply

Your email address will not be published.