صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  پورنوگرافی کودکان، ب...
مهر
۲۳
۱۳۹۴
پورنوگرافی کودکان، برده داری نوین
مهر ۲۳ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:Eugene Sergeev/Bigstock.com

رویا تاجی-روزنامه نگار

پرو پا قرص ترین مشتریان پورنوگرافی کودکان ۳۵ تا ۴۹ ساله هستند.آنها طعمه های خود را آنلاین می بینند. با تصویر پورن بچه ها تحریک می شوند و حتی با دیدن سکس بچه ها به خود ارضایی می رسند .

میانگین سن کودکانی که برای اولین بار در معرض پورنوگرافی قرار می‌گیرند ، یازده سال است.این ها بخشی ازآخرین آمار های سایت “خانواده امن” است .سایتی که نمودارهایش هر لحظه از تعداد استفاده کنندگان و استفاده شوندگان بازار پورنوگرافی پرده بر می دارد.(۱)

اما سهم پورنوگرافی کودکان از این نمودار ها روز به روز در حال افزایش است .آمارها می گویند هشتاد درصد کودکان بین  ۱۵ تا ۱۷ سال بارها در معرض پورنوگرافی سخت قرار گرفته‌اند.

پورنوگرافی کودکان هم مثل بزرگسالان به دو دسته پورنوگرافی نرم و سخت تقسیم می شود . پورنوگرافی نرم که معمولاً شامل نمایش برهنگی نه به شکل کامل ولی به صورت تحریک ‌آمیز است، ولی عمل جنسی و آمیزشی به تصویر کشیده نمی‌شود. و پورنوگرافی سخت که عمل آمیزش به وضوح به تصویر کشیده می‌شود.

با این تفاوت که کودکان همیشه قربانی پورنوگرافی هستند چرا که نه خود خواسته ، مورد سو استفاده بزرگتر ها قرار می گیرند .

در دهه های اخیر گسترش رسانه‌های اینترنتی و ماهواره‌ای،به رشد صنعت پورنوگرافی سرعت داده است . صنعتی که با سبک روز پیش میرود و درآمدی بیش ازمجموع درآمد برترین شرکت‌های جهان همچون مایکروسافت، گوگل، آمازون، یاهو، اپل و نت فیلیکس دارد.

 خرید آنلاین سکس

دهها هزار کودک توسط والدین خود برای فیلم های سکسی در مقابل وب کم می نشینند و مورد آزار جنسی قرار می گیرند . این قصه کودکانی است که در خانه های ییلاقی در ” ایبابو”  فیلیپین مورد خشونت جنسی قرار می گیرند ، بیش از  ۵۰۰۰ نفر از ساکنان این روستا ترجیح می دهند به جای ماهیگیری کودکان خود را برای سکس آنلاین پرورش دهند .یک گروه هلندی مدافع کودکان تخمین زده اند که تنها در فیلیپین دهها هزار کودک در صنعت سایبرسکس مورد آزار قرار گرفته اند. سال گذشته این گروه برای شناسایی استفاده کنندگان جنسی از کودکان ، یک دختر فیلیپینی ۱۰ ساله مجازی را در اتاق های چت اینترنتی طراحی کردند. در طول ۱۰ هفته بیش از ۲۰۰۰۰ نفر از ۷۱ کشور از این دختر جعلی درخواست سکس آنلاین کردند.این قصه تنها در فیلیپین نیست .

هر ثانیه بیش از سه هزار دلار برای پورنوگرافی هزینه می شود .هر ثانیه بیش از ۲۸ هزار نفر در فضای مجازی به دنبال پورنوگرافی می روند و دراین صنعت هر ۳۹ دقیقه یک فیلم پورنو در شبکه های اجتماعی منتشر می شود . (۲)

کودکان نیز از این صنعت دور نیستند آنها نه تنها طعمه این صنعت هستند که خودشان هم از مشتریان این صنعتند .آمارها می گوید نود درصد کودکان و نوجوانان بین ۸ تا ۱۶ سال  زمانی که در حال انجام تکالیف مدرسه هستند که از طریق اینترنت فیلم‌های پورنوگرافی تماشا کرده‌اند.

و چهارده درصد کودکان بین ۷ تا ۱۷ سال  آدرس ایمیل خود را به راحتی در اختیار چنین سایت‌هایی قرار می‌دهند.تا بیننده فیلم ها و تصاویر پورنو باشند .

اما آماری در دست نیست که چند درصد آنها بعد از این که مشتری این وبسایت ها می شوند خودشان قربانی این تن فروشی آنلاین می شوند و در نهایت بازیگر اصلی  فیلم‌های پورن.

 تصویری از سکس کودکان

در میان کسانی که در بین سال ۲۰۰۰-۲۰۰۱ به دلیل حمل پورنوگرافی کودکان دستگیر شده‌اند، ۸۳ درصد از تصاویر متعلق به کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال؛ ۳۹ درصد به کودکان ۳ تا۵ سال و ۱۹ درصد متعلق به کودکان زیر سه سال بوده است.(۳)

مایکل بورک، رئیس انجمن روانپزشکی سرویس مارشال در آمریکا می گوید:  ۸۵ درصد از کسانی که به دلیل حمل فیلم‌های پورنوگرافی کودکان دستگیر شده‌اند، خود از کودکان سوءاستفاده جنسی کرده‌اند.(۴)

همچنین بنا به آمار اداره زندان‌های فدرال آمریکا رابطه جنسی این افراد با کودکان به شکل میانگین هر مرد با ۳۰ کودک بوده است همچنین بنا به این آمار بسیاری از افرادی که به سوءاستفاده جنسی از کودکان روی می‌آورند خود در گذشته از قربانیان خشونت و سوءاستفاده جنسی بوده‌اند.  (۵)

میلیون‌ها نفر در این صنعت کار می کنند و امروز دیگر تنها مردان خریداران این بازار نیستند.

 امروز زنان  نیز یک سوم بازدید کنندگان از سایت های پورن هستند. بیش از ۴ میلیون  سایت‌ پورن در دنیا فعالیت دارد و روزانه بیش از دو نیم بیلیون ایمیل پورن دردنیا دست  به دست می شود . سکس، پورن و ایکس ایکس ایکس از بالاترین واژه‌های جستجو شده در اینترنت هستند  و واژه‌ سکس نهمین واژه‌ ای است که ایرانیان در شبکه های اجتماعی  در جستجوی آنند .

اما شرکت گوگل از به‌کارگیری فناوری جدیدی خبر داده که به واسطه آن با ایجاد محدودیت برای سرچ ۱۰۰ هزار واژه جست‌وجوی سایت‌های پورنوگرافی کودکان را دشوار کرده است .

 چاه و چاقو کابوس دوازده کودک

“عمو شهرام منو برای بازی با کامپیوتر به خونش برد بعد منو مجبور کرد که فیلم‌های ناجور با هم نگاه کنیم من نمی‌خواستم به فیلم‌های بد نگاه کنم ولی چاقوش رو زیر گلوم گذاشت و اذیتم کرد. بعد گفت هر کاری تو  فیلم دیدم باید انجام بدم وگر نه سرمو میبره می ندازه تو چاه، بعد با موبایلش از من فیلم گرفت “

محسن نگاهش را به پنجره دوخته بود و با دو انگشت موهای سرش را می کند و اینها را برای معلم ورزشش تعریف می کرد .او و یازده هم بازیش در آپارتمانی در تهران قربانی شغل سایبری “عمو شهرام” سرایدار خانه شان شده بودند .

شهرام مدیر یک سایت پورنوگرافی کودکان بود ؛ که در نقش سرایدار طعمه های خود را انتخاب می کرد .آماری در دست نیست که چه تعداد کودک در ایران در فضای مجازی مورد سوء استفاده جنسی توسط بزرگسالان قرار می گیرند . چرا که عدم وجود فرهنگ پیگیری و میل اجتماعی و عرفی به پنهان کردن اتفاقاتی شبیه آن مانع از به دست آمدن، آماری از قربانیان سکس سایبری درایران می شود .

از این رو به دست آوردن آمار آنها تنها زمانی میسر است که نمونه ای از این جرم رایانه ای گزارش و کشف شود .جرمی که قانون گذار سال ۱۳۸۸ با نام قانون جرائم رایانه ای مشتمل بر ۵۶ ماده و ۲۵ تبصره به تصویب رساند.

گرچه قانون گذار به صراحت در عنوان مصادیق جرائم از لفظ “کودک” استفاده نکرده ولی در بند “د” ماده ۲۸ در فصل صلاحیت، “جرائم رایانه ای متضمن سوء استفاده از اشخاص کمتر از هجده سال، اعم از آنکه مرتکب یا بزه دیده ایرانی یا غیر ایرانی باشد” را در دادگاه های ایرانی قابل رسیدگی می داند.

یعنی  قانون گذار در ایران نه سوء استفاده از کودکان را به طور کلی در قوانین عمومی جرم می داند بلکه در قوانین اختصاصی مرتبط با حوزه سایبری نیز رویکردی حمایتی به کودکان داشته است.

همچنین قانون حمایت از کودکان و نوجوانان نیزدر ماده دو خود “هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب شود به آنان صدمه جسمانی یا روانی و اخلاقی وارد شود” را ممنوع کرده و بدون نیاز به شاکی خصوصی توسط مدعی العموم قابل پیگیری می داند.

ماده ۶ این قانون “همه افراد، موسسات و مراکز” متصدی سرپرستی کودکان و نوجوانان را ملزم کرده است تا هر گونه موارد سوء‌استفاده را به مقامات ذی صلاح گزارش دهند.

اما قانون مشخص نکرده است که اگر کودکی در فضای مجازی مورد سوء استفاده جنسی قرار گیرد، ولی به دلایل عرفی و اعتقادی سرپرست آنها این سوء استفاده را گزارش نکند، آیا می توان سرپرست آن کودک را به دلیل سرپیچیدی از این بند قانونی مورد تعقیب قضایی قرار داد؟یا نه.Leave a reply

Your email address will not be published.