صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  كمپين هاى مجازى، كاه...
مهر
۲۳
۱۳۹۴
کمپین هاى مجازى، کاهش یا افزایش خشونت؟
مهر ۲۳ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:ra2studio/Bigstock.com

محسن فرشیدى

دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم با گذشته تفاوت‌های بنیادین بسیاری کرده است، نه یک گذشته‌ دور که با نیم قرن گذشته نیز قابل قیاس نیست. یکى از اصلى ترین دلایل این تغییرات، پیشرفت تکنولوژى و بواسطه آن ایجاد فن آورى هاى ارتباط  جمعى و اطلاعاتى است.

وجود اینترنت و شبکه هاى مختلف اجتماعى، زندگى در جوامع انسانى را دچار دگرگونى هاى اساسى کرده است. اگرچه این شبکه ها در ابتدا صرفا براى ارتباط محدود با دوستان طراحى شده بودند، اما با گذشت زمان به یک عنصر مهمِ غیر قابل انکار در تغییرات اجتماعى تبدیل شدند. کمتر حرکت و جنبش هاى اجتماعى و سیاسى در دنیاى امروز را مى توان پیدا کرد که براى سازماندهى و رساندن صداى خود به سیاستمداران و جامعه جهانى از این شبکه ها استفاده نکند.

پیشرفت فن آورى هاى متعدد ارتباطى، در کنار تاثیرات مثبت بى شمارى که با خود به ارمغان آورده اند، به مانند هر پدیده دیگرى، مى توانند جنبه هاى منفى هم داشته باشند.

طرح این پرسش به نظر ضرورى مى رسد که آیا وجود اینترنت، دسترسى سریعتر به اطلاعات، وجود شبکه هاى اجتماعى، گروه ها و کمپین هاى مختلف توانسته بر کاهش انواع خشونت خانگى تاثیر بگذارد؟

در سال‌های گذشته صفحات متعددى در این شبکه‌ها ایجاد شدند که برخی از آن ها با محوریت توجه به  خشونت خانگى بودند. در این کمپین‌ها، عموما در مورد خشونت اطلاع رسانی می‌شود. انواع آن تعریف مى شوند و تاثیرات مخرب آن در خانواده یا اجتماع به بحث و گفتگو گذاشته مى شود. همچنین افرادى که مورد خشونت قرار گرفته اند تجربه و روایات خود را با دیگران به اشتراک مى گذارند.

هر چند آمار دقیقى از کاهش خشونت، همزمان با پیشرفت فناورى هاى ارتباطى وجود ندارد، اما سوده راد کنشگر برابرى جنسیتى معتقد است گسترش شبکه هاى اجتماعى به کاهش سکوت در مقابل خشونت کمک بسزایى کرده است.

این فعال حقوق برابر ادامه مى دهد؛ شناخت و آگاهى انسان ها نسبت به سابق با پیشرفت ارتباطات رشد داشته و مقوله خشونت به مدد این ابزارها از محیط هاى شخصى و خصوصى خارج و به یک گفتمان عمومى تبدیل شده است که همین اتفاق اولین قدم در کاهش انواع خشونت خانگى مى تواند باشد.

یکى از دستاوردهاى مهم پیشرفت تکنولوژى، ایجاد ابزارهاى متعدد براى کسب اطلاعات یا اطلاع رسانى است.

سوده راد در مقابل این پرسش که شبکه هاى اجتماعى چه کمکى مى توانند بر کاهش خشونت خانگی داشته باشند بر افزایش آگاهى و حساسیت عموم جامعه به این مقوله تاکید دارد. وى مى گوید؛ وجود کمپین هاى مرتبط با موضوع خشونت حساسیت ها را نسبت به این موضوع بالا برده است. فردى که با یک آزارگر زندگى مشترکى دارد، شکل هاى مختلف خشونت را بهتر خواهد شناخت و مى تواند از خود سریعتر دفاع کند و یا وارد چرخه خشونت نشود. با آگاهى و شناخت بیشتر، همچنین اعتماد به نفس افراد بالاتر رفته و خروج از یک رابطه خشونت آمیز نیز آسان تر و پذیرفتنى تر شده است.

در سال هاى اخیر و در شبکه هاى اجتماعى، از جمله فیسبوک، چندین گروه و کمپین با محوریت انتشار روایات افراد خشونت دیده ایجاد شده اند. این صفحه ها در مورد شکل هاى مختلف خشونت اطلاع رسانى مى کنند و روایات فرد خشونت دیده را نیز منتشر مى کنند. سوده راد که در ایجاد و شکل دهى برخى از این کمپین ها نقش داشته معتقد است؛ کمپین ها باید در نهایت پلى می شوند میان فرد آزاردیده  با افرادى از جمله مشاورها، که به شکل هاى مختلف بتوانند به قربانى کمک کنند. همچنین وجود چنین روایاتى به فرد خشونت دیده این احساس را خواهد داد که تنها نیست و زمانى که از سرگذشت افراد دیگر مطلع شود، بهتر مى تواند تصمیم بگیرد و امکان اینکه در چرخه خشونت براى مدت زمان طولانى قرار بگیرد کاهش پیدا خواهد کرد.

با توجه به توسعه شبکه هاى اجتماعى در فضاى مجازى، ایجاد انواع کمپین و گروه در موضوعات مختلف امرى ساده و امکان پذیر براى همگان شده است.

این موضوع در عین حال که مى تواند مشارکت اجتماعى را افزایش دهد، اما در برخى مواقع ایجاد آسان گروه در موضوع مهم و حساسی مثل خشونت که نیاز به افراد کارشناس و با تجربه را دارد نه تنها سودمند نیست که می تواند تبعات و خسارات زیادى داشته باشد.

سوده راد بر فعالیت سیستماتیک کمپین هاى با موضوع خشونت خانگى تاکید دارد. وى مخاطبین این گونه فعالیت ها را به چهار گروه مسئولان و سیاستمداران، عموم مردم، فرد خشونت دیده و فرد آزارگر تقسیم مى کند که براى تاثیرگذارى بر هر کدام، کمپین ها باید راهکارهاى از قبل تعریف شده اى داشته باشند.

پیشگیرى از بروز خشونت، درمان قربانى و آزارگر و همچنین لزوم مشاوره به مراجع قظایى، براى تعاریف شکل هاى متفاوت خشونت نیز از دیگر فعالیت هاى یک کمپین علیه خشونت به نظر این فعال حقوق برابر باید باشند. دولت ها نیز با ایجاد خانه هاى امن و مراکز مشاوره مى توانند به تلاش ها و فعالیت هاى کمپین ها یارى رسانند، یا اگر در این زمینه برنامه مشخصى ندارند، کمپین ها باید لزوم ایجاد چنین مراکز حمایتى را بر آن ها یادآور شوند.

شاید اولین تصویرى که از کلمه خشونت در اذهان شکل بگیرد یک درگیرى فیزیکى، جاى زخم و کبودى بر بدن یا بگومگوهاى خانوادگى باشد که شکل هایى از خشونت جسمى و روانى هستند.

اما با تغییر جهان امروز نسبت به گذشته، شکل هاى جدیدترى از خشونت نیز بوجود آمده است. پیشرفت ارتباطات و وجود ابزارهاى متعدد اطلاعاتى با تمام نقش هاى تاثیرگذار و مثبتى که مى توانند داشته باشند، خود مى توانند زمینه را براى شکل هاى جدیدى از خشونت ایجاد کنند. سوده راد پژوهشگر برابرى جنسیتى کنترل تلفن هاى همراه، کامپیوتر شخصى و یا دیگر وسایل ارتباطى توسط شریک زندگى را از نمونه هاى بارز خشونت و تجاوز به حریم شخصى افراد مى داند که این شکل از خشونت تا به امروز کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اضافه بر آن ما شاهد خشونت سایبرى که به اشکال مختلف در شبکه هاى اجتماعى صورت مى گیرد نیز هستیم که لزوم توجه به آن ها با راهکارهاى جدید، باید مورد توجه  بیشتر فعالین این حوزه قرار گیرد.Leave a reply

Your email address will not be published.