صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  روز جهانی سلامت روان...
مهر
۲۱
۱۳۹۴
روز جهانی سلامت روانی و نقش سرمایه‌گذاری در پیش‌گیری
مهر ۲۱ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , ,
bigstock-Inspiration-And-Creativity-79908799
image_pdfimage_print

Photo: Jakub Jirsak/Bigstock.com

خانه امن: شعار امسال روز جهانی سلامت روانی مصادف با ۱۰ اکتبر (نوزدهم مهرماه)، سرمایه‌گذاری در بیماری‌های روانی به منظور پیش‌گیری از بروز از آن‌ها است.

چنین روزی در سال ۱۹۹۲ توسط سازمان بهداشت جهانی به منظور توجه بیش‌تر به اختلالات روانی، تاثیرات منفی آن‌ها بر جوامع و پیش‌گیری از آن‌ها نام‌گذاری شده است. سازمان بهداشت جهانی سلامت روانی را این‌گونه تعریف کرده است: «سلامت روانی عبارت است از کیفیت زندگی یک فرد که می‌تواند توانایی‌های خود را شناسایی کند و با استرس‌های روزمره به‌راحتی کنار بیاید. یک فرد سالم از لحاظ روانی باید بتواند به راحتی کار کند و با جامعه در مشارکت باشد.» شاید تعریف سازمان جهانی بهداشت را بتوان یک تعریف عمومی نامید، اما این تعریف در تمامی جوامع صدق نمی کند، به عنوان مثال سطح استرس وارده به فردی که در یک کشور با اقتصاد ضعیف زندگی می‌کند، به مراتب بیش‌تر از افرادی است که در جوامع پیشرفته زندگی می‌کنند.

بدیهی است خشونت خانگی و سلامت روانی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و معمولا افرادی که از سلامت روانی پایین‌تری برخوردار هستند در معرض خشونت خانگی بیش‌تری نیز قرار دارند و به همین دلیل است که شعار امسال «سرمایه‌گذاری در بیماری‌های روانی به منظور پیش‌گیری از بروز از آن‌ها» انتخاب شده چرا که هر چه کشورها روی سلامت روانی بیش‌تر سرمایه‌گذاری کنند از پیامدها و آسیب‌های ناشی از چنین بیماری‌هایی کاسته خواهد شد.

در بسیاری از کشورها به ازای هر یک میلیون نفر، کم‌تر از یک روان‌شناس و یا روان‌پزشک وجود دارد و حتی درصد کمی از بیمارستان‌ها هزینه‌های‌شان را صرف بیماری‌های روانی می‌کنند چراکه به خوبی بر اثر بیماری‌های روانی و تاثیراتی که بر جامعه می‌گذارد آگاه هستند. یکی از این تاثیرات خشونت خانگی به عنوان یک پدیده اجتماعی است.

افسردگی، اضطراب، شک، وسواس، اختلالات دو قطبی، اسکیزوفرنی و همه بیماری‌های که در دسته بیماری‌های اعصاب و روان قرار می‌گیرند بر خشونت خانگی تاثیر می‌گذارند.

چنین بیمارانی هم مستعد اعمال و هم مستعد پذیرش خشونت خانگی هستند چراکه با تاثیر بر تفکر و رفتار باعث ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا یا ایجاد ناتوانی در وی می‌شوند و فرد حامل چنین مشکلاتی نمی‌تواند با مسائلی که هر روز با آن روبه‌رو است با آگاهی و مدیریت برخورد کند.

چنان‌چه فعالان اجتماعی مایل به کنترل خشونت خانگی هستند نمی‌توانند از کنار چنین بیماری‌های به‌سادگی بگذرند و مسئولان بهداشت و درمان نیز با نقش فعالانه‌ای که بازی می‌کنند می‌توانند در کاهش خشونت خانگی موثر باشند.

فدراسیون جهانی بهداشت شعار روز جهانی سلامت روانی در سال ۲۰۱۴ را «زندگی با اسکیزوفرنی» انتخاب کرد چرا که فدراسیون بهداشت جهانی به‌خوبی می‌داند توجه به بهداشت روان شخصی تا چه میزان بر خانواده و سلامت اطرافیان تاثیرگذار است.

در روز جهانی سلامت روانی باید بدانیم که برای کاهش خشونت خانگی و بهره‌مندی از زندگی شاد چگونه باید از سلامت روان خود مراقبت کنیم و تا چه میزان در سلامت روان اطرافیان و خانواده نقش داریم. چنان‌چه از بهداشت روانی خود مراقبت کنیم توانایی مدارا کردن با استرس‌های مختلف را پیدا می‌کنیم. مفید و سازنده باشیم. در معاشرت با اعضا خانواده پویا و فعال باشیم. قربانیان خشونت خانگی همواره در خطر از دست دادن سلامت روان خود هستند. بی‌توجهی به قربانیان خشونت خانگی جامعه را در خطر کاهش سلامت روانی و سوءاستفاده از آن‌ها قرار می‌دهد.

یکی از مسئولیت‌های وزارت بهداشت و آموزش پزشکی برنامه‌ریزی برای سلامت روانی قربانیان خشونت خانگی است که شعار امسال روز جهانی سلامت روانی یعنی سرمایه‌گذاری برای بیماران روانی می‌تواند در آن نقش موثری داشته باشد.Leave a reply

Your email address will not be published.