صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  بان کی مون خواستار م...
مهر
۲۰
۱۳۹۴
بان کی مون خواستار مقابله با ازدواج اجباری دختربچه‌ها شد
مهر ۲۰ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

Photo: Wavebreak Media Ltd/Bigstock.com

خانه امن: در حالی روز جهانی دختربچه‌ها را پشت سر گذاشتیم که دبیرکل سازمان ملل به مناسبت این روز، سرمایه‌گذاری‌های بیش‌تری برای دختربچه‌ها خواستار شد. اما فاصله امکانات و حقوقی که دختربچه‌های ایرانی از آن بهره‌مند هستند و حقوقی که بان کی مون برای آن‌ها برشمرده بسیار زیاد است.

بان کی مون به مناسبت یازدهم اکتبر، روز جهانی دختربچه‌ها، بر سرمایه‌گذاری روی موضوعات مرتبط با دختران در این رده سنی تاکید کرد تا این کودکان در آینده بتوانند به عنوان شهروندان، رهبران سیاسی، کارآفرینان و مدیران خانواده‌های‌شان در جامعه حاضر شوند.

دختران در تمام کشورها باید قادر باشند زندگی خود را از هر ترس و خشونتی مصون نگه دارند. در صورتی‌که این برنامه برای دختران محقق شود، می‌توان شاهد پیشرفت در تمامی جوامع بود. اما در جامعه ما آیا واقعا زندگی دختربچه‌ها، زندگی بدون ترس از ازدواج اجباری و یا بارداری ناخواسته است آن‌هم در شرایطی که در پیام دبیرکل سازمان ملل آمده است: «وظیفه ما اکنون این است که برای محقق شدن اهداف توسعه پایدار فعالیت کنیم تا به تمامی دختران فرصت‌هایی را که مستحق آن هستند تا سال ۲۰۳۰ ارائه شود. به این مفهوم که دختربچه‌ها را از ازدواج‌های اجباری و بارداری‌های ناخواسته و نیز از ابتلا به ویروس HIV حفظ کنیم و همچنین مهارت‌ها و آموزش‌هایی را در اختیار آنان قرار دهیم تا بتوانند استعدادهای خود را شکوفا سازند.»

به‌راستی برنامه جمهوری اسلامی ایران برای تحقق چنین اهدافی تا سال ۲۰۳۰ چیست؟ سیاست‌گذاری دولت ما برای بهره‌مندی دختربچه‌ها از دنیایی بهتر چیست و اهداف توسعه پایدار که به‌تازگی اعلام شده تا چه میزان در این برنامه‌ها در نظر گرفته شده است. برنامه‌هایی که شامل اهداف کلیدی برای تساوی جنسیتی و قدرتمند ساختن تمامی دختران است. این اهداف پیشنهاددهنده فرصتی برای تعهد جهانی در راستای از بین بردن انتقال بین نسلی فقر، خشونت و تبعیض است.

آن‌چه در کشور ما می‌گذرد فاصله زیادی با اهدافی دارد که روز گذشته بان کی مون به مناسبت روز دختربچه‌ها اعلام کرد؛ دختربچه‌هایی که بتوانند رهبران سیاسی آینده و مدیران خانواده‌های‌شان باشند؛ دختربچه‌هایی که در آینده از تساوی جنسیتی برخوردار باشند و دولت‌ها برای این تساوی جنسیتی تلاش کنند.

در پیام دبیر کل درباره ممانعت از ازدواج اجباری و بارداری های ناخواسته گفته شد و سوال اینجاست ما که به‌راحتی از پیام دبیر کل سازمان ملل می‌گذریم تا چه میزان از دولت خواسته‌ایم که در جهت تحقق این اهداف تلاش کند.

در شرایطی به سر می‌بریم که وضعیت دختربچه‌ها، دخترانی که زیر ۱۸ سال هستند به‌خصوص در مناطق مرزی ایران و اقشار کم‌درآمد جامعه مطلوب نیست و خشونت و تبعیض و فقر، دختربچه‌های زیادی را از دست‌یابی به یک زندگی معمولی که یک کودک برای رشد به آن نیازمند است محروم کرده است.

جامعه جهانی سال‌هاست برای تحقق حقوق کودکان و دختربچه‌ها تلاش می‌کند و آن‌چه ما انجام می‌دهیم تنها نوشتن مقاله و تلاشی است که معلوم نیست چه زمانی دولت تصمیم بگیرد در جهت احقاق آن تلاش کند.

هیچ مبارزه واقعی حداقل در مورد ازدواج اجباری دختربچه‌ها صورت نگرفته است. قوانین تغییر نکرده و این کودکان در معرض خطر جدی قرار دارند. دولت و جامعه مدنی نسبت به این موضوع دچار غفلت است و همه تلاش‌ها روی کاغذها مانده است. اخیرا قانونی مطرح شده است که به موجب آن پدرخوانده می‌تواند با اجازه دادگاه و حکم آن با دخترخوانده خود ازدواج کند و چنین قانونی حتی اگر اجرا نشود به‌عنوان یک لکه ننگ برای آن‌هایی که در مسیر تصویب شدن این قانون تلاش کردند باقی خواهد ماند.

در طرح اولیه لایحه حمایت از کودکان، ازدواج سرپرست با فرزندخوانده به طور کلی ممنوع شده بود اما هم‌اکنون مجلس با اصلاح ماده مربوط به این موضوع (ماده ۲۷)، ازدواج سرپرست و فرزندخوانده را «مشروط» به حکم دادگاه صالح کرده‌ است. این لایحه با تصویب مجلس برای تأیید به شورای نگهبان رفته است.

اگر چنین طرحی در شورای نگهبان تایید شود بدین معناست که قانون‌گذار و مسئولان جمهوری اسلامی به تغییر وضعیت دختربچه‌ها در خانه و خانواده فکر نمی‌کنند و آینده دختربچه‌ها در ایران به‌خصوص از لحاظ قانونی روشن نیست.Leave a reply

Your email address will not be published.