صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ضرب و شتم را چگونه ب...
مهر
۱۷
۱۳۹۴
ضرب و شتم را چگونه باید اثبات کنیم
مهر ۱۷ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:lolostock/Bigstock.com

موسی برزین خلیفه لو- وکیل خانه امن

پرسشگر: با سلام. تقریبا ۱۰ سال پیش با یکی از اقوام ازدواج کردم. شوهرم از ابتدا فرد عصبانی بود. با همه درگیر می شود و دعوا می کند به طوری که تمام آشنایان از او دوری می کنند. این عصبانیت وی در خانه نیز وجود دارد. سر هر مساله کوچکی داد و بیداد کرده و دعوا راه می اندازد. وقتی عصبانی می شود فحش و ناسزا داده و اسباب و اثاثیه خانه را می شکند. اواخر بر سر مساله ای که مربوط به پسرمان بود اختلاف پیدا کردیم. پس از فحش و ناسزا به من حمله کرده و من را زد. تحمل این شرایط برایم دشوار است اما به خاطر فرزندانم تحمل می کنم. بعضی وقتها به فکرم می رسد که به دادگاه بروم. می خواستم بپرسم که آیا دادگاه حرف مرا قبول می کند؟ چطور می توانم در دادگاه اثبات کنم که شوهرم عصبانی است؟ آیا باید تاییدیه پزشکی باشد؟

وکیل خانه امن:متاسفم که با چنین مشکلی مواجه هستید. قبل از پاسخ به پرسش شما باید خدمتتان عرض کنم که اگر خشونت در درون خانواده متداوم و همیشگی باشد، ممکن است اعضای خانواده با زیانهای روحی و روانی جبران ناپذیری مواجه شوند. بنابراین در مرحله اول لازم است از موقعیت خشونت بار رها شد. اگر فکر می کنید رفتار شوهرتان خطرناک بوده و ممکن است آسیب جسمی و جانی شدیدی بر شما و فرزندانتان وارد شود، بهتر است محل سکونت خود را برای مدتی تغییر دهید.

پرسشگر: اتفاقا قبلا این اتفاق افتاده است. یکبار شوهرم بعد از اینکه از یک مهمانی آمدیم به قدری عصبانی شد که یک ظرف شیشه ای را به طرفم پرتاب کرد. ظرف شکست و قطعات آن به پای پسرم فرو رفت. بعد از این اتفاق من ترسیدم و به خانه برادرم رفتم. یک ماه با فرزندم در آن خانه بودم. پس از آن خانواده شوهرم پادرمیانی کردند و  من به  خانه برگشتم.

وکیل خانه امن: آیا تا به حال در مورد عصبانیت شوهرتان  به پزشک مراجعه کرده اید؟

پرسشگر: یکبار برادر شوهرم، وی را به دکتر برد. دکتر کمی دارو داد که چند روز مصرف کرد و بعد ادامه نداد. خودش می گوید من مشکلی ندارم و قبول ندارد که بیمار است اما رفتارهای وی دیگر فابل تحمل نیست. به همین دلیل می خواهم به دادگاه مراجعه کنم.

وکیل خانه امن: آیا منظورتان از مراجعه به دادگاه، این است که می خواهید جدا شوید؟

پرسشگر: بله. اما نمی دانم چطور باید اثبات کنم که شوهرم چنین رفتارهایی دارد.

وکیل خانه امن: یکی از راههای اثبات وضعیت شوهرتان در دادگاه ارائه مدارک پزشکی است. شما گفتید که یکبار شوهرتان به دکتر رفته و وی دارو تجویز کرده است. این امر خود مهمترین مدرک است. می توانید نسخه پزشک را بیابید و نگه دارید. اگر نسخه یا مدرکی از پرونده پزشکی شوهرتان ندارید می توانید نام مرکز درمانی و دکتری که او مراجعه کرده است را به دادگاه ارائه دهید. اگر شوهرتان ضرب و جرحی به شما وارد کرده است که آثارش باقی مانده است دادگاه شما را برای معاینه به پزشکی قانونی خواهد فرستاد. علاوه بر پزشکی قانونی می توانید به دیگر پزشکان مراجعه و گزارش معاینه پزشکی را تهیه کنید. یکی دیگر از مدارکی که می توانید به دادگاه ارائه دهید، استشهادیه است. هر شخصی که از رفتارهای شوهرتان آگاه است می تواند استشهادیه را امضا کند.

اقوام و خانواده تان، همسایگان،دوستان و غیره همگی می توانند استشهادیه را امضا کنند. به این معنا که افراد مطلع تاییدمیکنند که رفتارهای شوهرتان به صورت مداوم خشونت آمیز است. اگر فردی شاهد این بوده است که شوهرتان به شما توهین کرده و یا شما را مورد ضرب و شتم قرار داده می توانید وی را به دادگاه برای شهادت معرفی کنید. به هر حال هر مدرکی که به نظرتان می رسد می توانید جمع آوری کنید. علاوه بر این ممکن است خود شوهرتان در دادگاه اعتراف کند که رفتارهای خشونت آمیزی داشته است. به احتمال بسیار دادگاه شما و شوهرتان را به مشاوره خانواده معرفی خواهد کرد. مشاوران نیز در این مورد نظر خواهند داد. یک مساله را نیز در نظر داشته باشید و آن اینکه در مواقعی که زن متقاضی طلاق باشد سختگیری بسیاری در دادگاههای ایران اعمال می شود بنابراین در صورتی که تصمیم به جدایی گرفتید سعی کنید در این مورد با شوهرتان به توافق رسیده و از طریق طلاق توافقی اقدام کنید. در این صورت زودتر به نتیجه خواهید رسید.

پرسشگر: اگر مهریه ام را ببخشم می توانم راحت جدا شوم؟

وکیل خانه امن: نخیر. بخشیدن مهریه تاثیری در روند دعوای طلاق نخواهد داشت. مگر اینکه شوهرتان در ازای بخشش مهریه راضی به طلاق توافقی باشد در غیر این صورت اگر شما متقاضی طلاق شوید با سختگیریهای دادگاه مواجه خواهید شد اما به هر حال به احتمال بسیار در قالب عسر و حرج می توانید حکم طلاق بگیرید.Leave a reply

Your email address will not be published.