صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  پانصد روز از ربایش د...
مهر
۱۵
۱۳۹۴
پانصد روز از ربایش دختران نیجریه‌ای توسط بوکوحرام گذشت
مهر ۱۵ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

بنا به گزارش نهاد زنان ملل متحد در طول سالیان گذشته، گروه تروریستی بوکوحرام در منطقه غرب آفریقا مبادرت به نقض جدی حقوق بشر زنان و دختران کرده است. در پانصدمین روزی که از ربایش دختران نیجریایی توسط بوکوحرام می‌گذرد، نهاد زنان ملل متحد بیانیه‌ای را در محکومیت این عمل تروریستی صادر کرد.

نهاد زنان ملل در بیانیه‌ای در محکومیت ربایش دختران توسط گروه تروریستی بوکوحرام خاطرنشان کرد: اگرچه در این مدت، تمام جهانیان و نهادهای بین‌المللی بر لزوم بازگرداندن دختران نیجریایی تأکید کرده‌اند، اما تاکنون این تأکیدات فاقد اثر بوده است و هر هفته و هر روز شاهد ارتکاب اشکال مختلف خشونت توسط این گروه تروریستی خصوصاً علیه زنان و دختران هستیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: با توجه به تداوم و استمرار ناامنی در کشورهای مختلف به‌ویژه کشورهای آفریقایی، کیمیساریای عالی ملل متحد در زمینه حقوق بشر بر لزوم موضع‌گیری سخت و شدید در قبال خشونت‌های ارتکابی توسط گروه بوکوحرام علیه زنان و دختران تأکید کرده است. کمیساریا یکی از راهکارهای مؤثر در این زمینه را نهادینه‌کردن «برابری جنسیتی» می‌داند.

بنا به اذعان نهاد زنان ملل متحد، اکنون نیاز فوری و ضروری جهت مشارکت‌دادن و درگیرکردن زنان در امور بشردوستانه وجود دارد. حمایت از زنان و تضمین برخورداری زنان و دختران قربانی و زیان‌دیده از جبران خسارات وارده، می‌تواند اقدام مؤثری در این زمینه باشد.

در این بیانیه مقابله با ازدواج اجباری، حمایت از افراد مبتلا به ایدز، تضمین برخورداری زنان از سلامت جنسی و باروری، از جمله اقدامات ضروری دانسته شده است.

همچنین نهاد زنان ملل متحد در این بیاینه به برخی ازآثار سوء و مخرب ترورو و اقدامات تروریستی نظیر قتل، کشتار، ربایش و… اشاره و با همکاری کمیساریای عالی ملل متحد بر لزوم پایان‌دادن به ارتکاب خشونت مبتنی بر جنسیتی علیه زنان و دختران تأکید کرده است.

به‌رغم همه تأکیدات نهادهای بین‌المللی بر لزوم تحقق برابری جنسیتی، همچنان شاهد آن هستیم که یکی از معضلات اصلی زنان و دختران در کشورهای اروپایی، معضل ارتکای اشکال مختلف خشونت از جمله خشونت خانگی است؛ تا آن‌جاکه اخیراً کنوانسیونی با این موضوع در چارچوب شورای اروپا به تصویب رسیده است. لذا می‌توان صراحتاً نتیجه گرفت که تحقق برابری و تشابه کامل در کلیه حقوق و تکالیف زنان و مردان در خانواده و اجتماع، خود به تنهایی نمی‌تواند منجر به حل معضلات جدی زنان و دختران شود.

منبع:مهرخانه،Leave a reply

Your email address will not be published.