صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برنامه‌ وزارت بهداشت...
مهر
۱۳
۱۳۹۴
برنامه‌ وزارت بهداشت برای مراقبت‌های ویژه بعد از زایمان مادران پرخطر
مهر ۱۳ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

کارشناس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت از برنامه‌ای برای حمایت و رسیدگی به مادران پرخطر در شهرهای مختلف خبر داد.

لیلا هادی پور با اشاره به مراقبت‌های تخصصی بعد از زایمان برای مادران اظهار کرد: مراقبت‌های پس از زایمان به سه دسته یک تا سه روز اول، ۱۰ تا ۱۵ روز و ۴۲ تا ۶۵ روز پس از زایمان تقسیم می‌شود؛ یعنی پس از زایمان سه مرتبه مادر مراقبت می‌شود که بر این اساس مادران به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند و علایم حیاتی، مشکلات پیش از بارداری، عفونت، خونریزی و شیردهی آن‌ها کنترل می‌شود و در صورت نیاز آموزش‌ و درمان لازم در اختیارشان قرار می‌گیرد.

مادران پس از زایمان، شبه‌باردار محسوب می‌شود
او ادامه داد: همان‌طورکه در دوران بارداری، مادر مراقبت می‌شود، پس از زایمان نیز شبه‌باردار محسوب می‌شود؛ یعنی هورمون‌های بارداری هنوز از بدنش خارج نشده‌اند؛ پس حالت حاملگی را دارد و مراقبت‌های ویژه می‌طلبد، خصوصاً که نوزادی نیز اضافه شده است و شیردهی انجام می‌شود؛ چراکه شیردهی در بدن مادران تغییراتی ایجاد می‌کند. بنابراین در این دوران باید مادر از نظر بهداشت جسمی و روحی، تغذیه‌ای و حمایت‌های لازم برای سالم‌بودن مادر و نوزاد پیگیری و مراقبت شود.

بررسی افسردگی و تغییرات خلقی مادران پس از زایمان
هادی‌پور با بیان این‌که پس از زایمان هورمون‌ها دچار تغییرات شده و مادران دچار اندوه پس از زایمان می‌شوند، بیان داشت: به مادران توضیح می‌دهیم که چنین کسالتی برای‌شان پیش می‌آید، اما اگر این حالت باقی بماند، حتماً باید مراجعه کنند و به دلیل این‌که در دوره ۱۰ تا ۱۵ روز پس از زایمان مادر را می‌بینیم، در مورد افسردگی پس از زایمان نیز سؤال می‌کنیم. اگر ببینیم مادر به سمت افسردگی می‌رود، پیشگیری می‌کنیم.

در مراکز روستایی اگر مادران مراجعه نکنند، حتماً با آن‌ها تماس گرفته می‌شود
کارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران با بیان این‌که به تمام مادران اعلام می‌شود که در دوره‌های مختلف به مراکزی که تحت نظر بودند، مراجعه کنند، ادامه داد: در حال حاضر در مراکز روستایی اگر مادران مراجعه نکنند، حتماً با آن‌ها تماس گرفته می‌شود و پیگیری می‌شود، اما در مراکز شهری این کار صورت نمی‌شود، اما براساس برنامه جدید اداره سلامت مادران، پیگیر مادران پرخطر که مراجعه نمی‌کنند، می‌شویم و با آن‌ها تماس می‌گیریم و اگر نتوانند مراجعه کنند، حتی به آن‌ها خدمات مراقبت در منزل نیز می‌دهیم. اگر مادری بخش دولتی را انتخاب کند، تمام این اقدامات رایگان انجام می‌شود.

مادران پرخطر، چه مادرانی هستند؟
او در تعریف مادران پرخطر گفت: مادرانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، در طول دوران بارداری بیماری‌هایی برایشان به‌وجود آمده، افسردگی یا مشکلاتی پس از زایمان دارند، جزو مادران پرخطرها محسوب می‌شوند.

هادی‌پور بیان کرد: برنامه این طرح نوشته شده و کارهای اجرایی آن در حال انجام است. در حال حاضر چه در بخش بهداشت و چه در بخش درمان مراکز دولتی، برای مادران کلاس‌های آموزشی رایگان برپا می‌شود که هم آموزش و هم اطلاعات لازم در مورد مراقبت‌های پس از زایمان در آن مطرح می‌شود. بهترین روش برای مادران این است که آموزش ببینند و اطلاعاتشان بالا رود.

منبع:مهرخانهLeave a reply

Your email address will not be published.