صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تعهد رهبران جهان برا...
مهر
۱۰
۱۳۹۴
تعهد رهبران جهان برای حذف شکاف‌های جنسیتی
مهر ۱۰ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عکس:leowolfert/Bigstock.com

حدود ۸۰ هزار نفر از رهبران جهان از اقدامات عینی و قطعی به منظور قدرتمند ساختن زنان و از بین بردن شکاف‌های جنسیتی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانسی با موضوع حقوق زنان به میزبانی مشترک چین گفت: امروز رهبران جهان به وظیفه و تعهد شخصی خود در موضوع برابری جنسیتی و قدرتمند ساختن زنان اشاره کردند.

در نشست عمومی این سازمان، دولت‌ها متعهد شدند تا اقدامات گسترده‌ای را جهت از بین بردن موانع اجتماعی زنان و ایجاد شرایط مطلوب همچون برابری جنسیتی در مدارس و محل کار اتخاذ کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در سخنرانی خود گفت: در آلمان خود را متعهد می‌دانیم تا اقداماتی را جهت ارتقای شرایط ویژه زنان در کشورهای در حال توسعه در نظر بگیریم و همچنین قدرت کارآفرینی این قشر از جامعه را بهبود دهیم.

در جمهوری آذربایجان نیز قانون جدیدی جهت کمک به زنان شاغل از جمله فراهم ساختن شرایطی برای مراقبت از فززندانشان به تصویب رسیده است. همچنین باید فضایی ایجاد شود تا تعداد بیشتری از دختران بتوانند در مشاغل مربوط به علوم تکنولوژی، مهندسی و ریاضی مشغول به کار شوند.

با این وجود خشونت علیه زنان همچنان به اشکال مختلف همه گیر است. طبق اعلام سازمان ملل ۳۵ درصد زنان در سراسر جهان در سال ۲۰۱۳ خشونت جسمی را تجربه کرده‌اند. همچنین در برخی کشورها این رقم به ۷۰ درصد هم می‌رسد. مقابله و کنترل خشونت علیه زنان از جمله دستورالعمل‌های اصلی هر کشوری جهت قدرتمدن ساختن این قشر از افراد جامعه است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، به گفته بان کی مون دستیابی به برابری جنسیتی یکی از ۱۷ هدف توسعه پایدار است که هیچ یک از موضوعات دیگر تا این اندازه در کانون توجه رهبران جهان نبوده است.Leave a reply

Your email address will not be published.