صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  شرط تنصیف دارایی زن ...
مهر
۱۰
۱۳۹۴
شرط تنصیف دارایی زن و شوهر پس از عقد و فسخ آن
مهر ۱۰ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۳
, , , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:hamsari.net

موسی برزین خلیفه لو  ، وکیل خانه امن

پرسشگر: چند سال قبل ازدواج کرده ام. پس مدت کوتاهی، با شوهرم توافق کردیم تمام اموالی که در دوران زندگی مشترک به دست می آید را نصف نصف صاحب شویم. برای این کار به دفتر خانه اسناد رسمی رفتیم و توافقمان را ثبت کردیم. اما هم اکنون من از این توافق راضی نیستم. می خواستم بدانم چگونه می توانم به این توافق پایان دهم؟

وکیل خانه امن: اجازه می خواهم بپرسم جزئیات توافق شما چگونه بود؟ آیا صرفا تقسیم دارایی شوهر را شرط کرده اید یا هر دو زوجین؟

پرسشگر: ما توافق کردیم که من وشوهرم، هر آنچه در دوران زندگی مشترک به دست می آوریم، نصف نصف تقسیم کنیم. یعنی هم اموال من و هم اموال شوهرم.

وکیل خانه امن: آیا در توافقتان آمده است که اگر ازدواج به طلاق منجر شد داراییها نصف می شوند یا حرفی از طلاق به میان نیامده است؟ این را از این جهت می پرسم که در عقدنامه های چاپی نکاح شبیه چنین شرطی وجود دارد. البته آن شرط، تنصیف اموال شوهر است با شرایطی.

پرسشگر: نخیر. منظورمان بعد از طلاق نبوده است. به طور کلی شرط کردیم که اموال به دست آمده در دوران زندگی مشترک تنصیف می شود. یادم است که سردفتر اسناد رسمی در این باره توضیحاتی هم به ما داد که با این توافق پس از طلاق یا قبل از آن به هر حال اموال هر دومان که در دوران زندگی مشترک به دست آمده است، مشترک خواهد بود.

وکیل خانه امن: به دقت متن سندی را که توافق کرده اید بخوانید و بگویید که آیا حق فسخ برای کسی گذارده شده است؟ یعنی شما یا شوهرتان یا شخص ثالثی اگر بخواهد بتواند توافق را فسخ کند؟

پرسشگر: در توافقمان آمده است که اگر هر دو زوجین بخواهند می توانند توافق را فسخ کنند. یعنی فسخ توافق مشروط است به رضایت هر دو ما.

وکیل خانه امن:با چنین شرطی شما به صورت یک طرفه نمی توانید این توافق را فسخ کنید زیرا در سند آمده است که با رضایت زن و شوهر، توافق به پایان می رسد. از طرف دیگر برای فسخ یک طرفه با حکم دادگاه لازم است شروطی را که قانون گذارده است محقق شود. یعنی اگر شما می خواهید یک طرفه توافق را فسخ کنید، باید با توسل یه دلایل موجه قانونی این کار را بکنید. به دلخواه خود نمی توانید این کار را انجام دهید. مثلا اگر شما مجبور به این توافق شدید به طوری که رضایت نداشتید و یا این که به صورت فاحش فریفته شده اید و یا اینکه شرط دیگری در قرارداد آورده اید که لازم بود شوهرتان آن را انجام دهد و اما انجام نداده است. به عبارتی برای اینکه بتوانید این توافق را فسخ کنید لازم است دلیل قانونی داشته باشید.
پرسشگر: هیچ یک از مواردی را که گفتید پیش نیامده است. یعنی این توافق به پیشنهاد من انجام شد اما الان فکر می کنم ضرر کرده ام.
وکیل خانه امن: چرا فکر می کنید ضرر کرده اید؟ این مهم است

پرسشگر: وقتی ما ازدواج کردیم من دانشجوی دندانپزشکی بودم و شوهرم مهندس عمران بود. شوهرم تازه کار مناسبی پیدا کرده بود. پس از دو سال یک خانه کوچکی خریداری کرد و یک ماشین هم داشت که سند خانه به نام هر دومان تنظیم شد. پس از ازدواج من تحصیلم را ادامه دادم. در حین تحصیل بودم که این توافق را که من پیشنهاد داده بودم انجام دادیم. سه سال پس از این توافق من تحصیل خود را به پایان رساندم و رفته رفت توانستم در شغل خود موفق شوم به صورتی که از لحاظ مالی پیشرفت خوبی داشتم. هم اکنون درآمد بنده و اموالی که به دست می آورم بیشتر از اموال شوهرم است. به همین دلیل فکر می کنم که این توافق به ضرر من است. به خصوص در سالهای آینده که تصور می کنم موقعیت مالی بهتری کسب کنم. یعنی به احتمال زیاد من چندین برابر شوهرم درآمد داشته و اموال بسیار بیشتری از او به دست آورم. با این توافق باید همه آنها را با شوهرم نصف کنم. فکر می کنم کمی بی عدالتی و به ضرر من است.

وکیل خانه امن: به هر حال شما در ابتدای زندگی چنین موقعیتی نداشتید و در ادامه به دست آورده اید. منظورم این است که این تصور شما که از این توافق متضرر شده اید نمی تواند دلیل قانونی برای فسخ قرار از جانب شما باشد. شما در زمان انعقاد توافق فریفته نشده اید و بیشتر شدن داراییهای شما در مقابل کمتر شدن داراییهای شوهرتان از لحاظ حقوقی ضرری نخواهد بود که شما را مستحق حق فسخ کند. ضمنا ضرر به تنهایی نمی تواند به وجود آورنده حق فسخ باشد بلکه باید این ضرر ناشی از فریفته شدن یا تدلیس در قرارداد یا تخلف از شرطی باشد. بنابراین شما حقی در فسخ یک جانبه توافقتان نخواهید داشت.

پرسشگر: یعنی هیچ راهی نیست؟

وکیل خانه امن: توافق با شوهرتان تنها راه چاره است. یعنی اگر این مساله برای شما اهمیت بسیاری دارد می توانید با شوهرتان در این مورد صحبت کنید و رضایت وی را برای برهم زدن توافق جلب کنید. در مورد اینکه آیا تصمیمتان درست است یا نه پیشنهاد می کنم به یک مشاور خانواده نیز مراجعه کنید.  1. babak said on مهر ۱۳, ۱۳۹۴

    من دلم یرای آن مرد با آن سخاوت و دید بلند میسوزه که قراره با فردی با شخصیت شما یک عمر زندگی کنه. اطمینان دارم اگر به جای او بودید، آن توافق را امضا نمیکردید. خواسته های شما دو تا از زندگی دو چیز متفاوت است. پیشنهاد میکنم دیدتان را به زندگی عوض کنید چون در این دیدگاه خواسته های شما تمومی نداره. با احترام به تمام خانواده های تشکیل شده.

  2. حماسه ایرانی said on مهر ۱۳, ۱۳۹۴

    من واقعن متاسفم که این زن هیچ تصویر درست و انسانی از ازدواج ندارد. او اصلن درکی ندارد که او در خانه ی شوهرش دکتر شده و مرد در زمانی که او درس می خوانده است، مخارج زندگی را به تنهایی تقبل می کرده است و به این فکر نمی کرده است که متضرر می شود یا نه. او با درامد خود یک خانه خریده و نصف آنرا هم به نام همسرش کرده است. این زن لیاقت مساوات ندارد چون ظرفیت آن را ندارد و هیچ مفهومی از رابطه عاشقانه و ازدواج ندارد و همه چیز برای او از دریچه ی نفع و ضرر دیده می شود. برای او متاسفم که لایق مساوات نیست. به نظر من او باید خود را برای مجلس شورای اسلامی کاندیدا کند تا همپالکی های خود را پیدا کند، کسانی که مخالف کمترین ارزش انسانی برای زنان هستند. او لایق قوانین جمهوری اسلامی است که زنان را صغیر می داند و نصف مردان. او شرم زنان است.

  3. سعيده said on اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۷

    واقعا من بعنوان یک زن تحصیلکرده و میتقل، خجالت میکشم از وجود همچین زنهای تحصیلکرده و فرصت طلب و نون به نرخ روز خور! زمانیکه درامد نداشتید و همیرت فقط دارایی داشته پیشهاد نصف کردن دارایی دادی، همسرت خرج زندگی رو در زمان تحصیلت داده، حالا که به درامد رسیدی میخوای زیر توافق بزنی! این اوج بی عدالتی و خیانت مالی هست به همیرت خانوم، چطور بعضی میتونند انقدر منفعت طلب و خودخواه باشند! وقتی هیچی ندارند حقوق خاص و مساوات میخوان، و اون همسر رو راضی میکنند، همینکه موقعیتشون بهتر میشه فقط خودخواه تر و پر توقع تر میشن. لیاقت شما مردانی هستند که که به حقوق برابر و مساوات اعتقاد ندارمد، و تا اوضاعشون خوب میشه هوا بر میداردشون و رفتارشون عوض میشه، مثل خودتون! متاسفم برای زنهایی که از مدرنیته فقطزونجای که به نفع خودشونه رو میخوان!

Leave a reply

Your email address will not be published.