صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ۶میلیون سالمند ایران...
مهر
۹
۱۳۹۴
۶میلیون سالمند ایرانی در خطر فراموشی
مهر ۹ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

زهرا رفیعی

در حال حاضر ۶.۱میلیون نفر سالمند در کشور زندگی می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود که ۲۰سال دیگر، ۱۸میلیون نفر بالای ۶۰سال در کشور وجود داشته باشد.

به گفته کارشناسان اگر امروز برای بازنشستگی، تنهایی، فقر و توانمند‌سازی آنها که مهم‌ترین چالش‌های دوران سالمندی است برنامه‌ریزی نشود قطعا با بحران مواجه خواهیم شد. فردا روز جهانی سالمند است…

  • تأثیر مرگ و تولد در سهم سالمندی

براساس آخرین سرشماری، در حال حاضر سهم سالمندی در جمعیت کل کشور ۸٫۲درصد یا همان ۶میلیون و ۱۵۹ هزار نفر است. از ۴واقعه حیاتی که در ثبت احوال ثبت می‌شود ۲واقعه فوت و ولادت ارتباط مستقیم به سهم سالمندی در هرم جمعیتی دارد. مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال در این‌باره به همشهری می‌گوید: «کاهش موالید، ساختار سنی را به‌گونه‌ای تغییر می‌دهد که سال‌ها بعد تجمیع جمعیت در بالای هرم جمعیتی را بیشتر می‌کند.مطالعات نشان می‌دهد که سهم سالمندی در آینده به‌دلیل موج جمعیتی کنونی، بیشتر خواهد شد، مگر اینکه میزان باروری افزایش یابد.»

در حال حاضر حدود ۴۰درصد از جمعیت کشور در دوران میانسالی (۶۴-۳۰سالگی) زندگی می‌کنند ولی براساس سناریو‌های مختلف جمعیت‌شناسی، ۲۰سال دیگر تقریبا ۱۸میلیون نفر جمعیت کشور بالای ۶۰ سال یا سالمند خواهند شد.در آن سال‌ها تکلیف این همه سالمند چه خواهد بود؟ علی‌اکبر محزون می‌گوید:«تجربه بیشتر کشور‌هایی که دوران سالمندی را گذرانده‌اند نشان می‌دهد که نگهداری از سالمند دور از خانه نتیجه مطلوبی ندارد. تجربه جهانی نشان می‌دهد هرگونه برنامه‌ریزی برای نگهداری از سالمند در مراکزی خارج از خانواده با شکست مواجه خواهد شد.به همین دلیل در حال حاضر سازمان‌های جهانی به دنبال اجرا کردن سالمندی فعال (Active aging) در ۳بعد سلامت، مشارکت و امنیت هستند.»

وی در پاسخ به این سؤال که آیا سند بالادستی برای حمایت از سالمند در کشور وجود دارد می‌گوید:«در ایران رد پای قانون برای حمایت از سالمندان را می‌توان در بند۷سیاست‌های کلی جمعیت یافت. براساس آن فرهنگ‌سازی برای تکریم و احترام سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنها در خانواده و پیش‌بینی سازوکار لازم برای بهره‌مندی از تجارب توانمندی‌های سالمندان در حوزه‌های مختلف باید مورد توجه قرار گیرد.»

  • هشدار درباره بحران

تحقیقات درمورد چشم‌انداز سالمندی در سال‌های آینده نشان می‌دهد، مانند بسیاری از پدیده‌های اجتماعی، سالمندی نیز به یک پدیده زنانه تبدیل خواهد شد. اگرچه امروز سالمندی هنوز تبدیل به بحران نشده، اما به گفته احمد دلبری مدیرکل بهزیستی استان تهران اگر عجله نکنیم، سالمندی که از آنها به‌عنوان فرصت یاد می‌کنیم تبدیل به سونامی می‌شود نه چالش. فرید براتی سده، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی به همشهری می‌گوید:« سلامت ۳۰درصد از موضوع سالمندی است و ۷۰ درصد آن مربوط به بیمه‌ها، تأمین اجتماعی، حمایت‌های فرهنگی است. اخیرا در جلسه‌ای که با وزارت بهداشت برای تعیین متولی در این زمینه برگزار کردیم، مشخص شد که تصمیم‌گیری در این زمینه منوط به‌نظر سازمان برنامه و بودجه و دولت همزمان با تصمیم‌گیری در مورد برنامه ششم توسعه باشد.»

براساس برنامه چهارم توسعه قرار بود ۲۵درصد از سالمندان ساماندهی شوند. به گفته فرید براتی سده منظور از این ساماندهی بهبود کیفیت سالمندان ازطریق ارائه انواع خدمات رفاهی و سلامتی برای توانمندی آنهاست. او می‌گوید:« تا ۳۰درصد از جمعیت کشور در دهک‌های پایین درآمدی هستند و نیاز است که مورد حمایت قرار بگیرند. در سال۷۵هزینه سالانه یک سالمند ۸۰۰هزار تومان بود ولی امروز این رقم به حداقل ۹ میلیون تومان رسیده است بنابراین در سندی که برای این قشر تدوین می‌شود باید برای وضعیت تأمین اجتماعی، سلامت و بازنشستگی آنها فکر شود.» سالمند در شرایط ساماندهی شده نباید احساس کند که عضو جدامانده از جامعه است و منتظر مرگ باشد. در برنامه سوم و چهارم این موضوع مورد تأکید سیاستگذاران بود ولی در برنامه پنجم توسعه مثل خیلی از بخش‌ها مورد غفلت واقع شد.

در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته تمام هزینه‌های افراد در دوران سالمندی پرداخت می‌شود. این در حالی است که در کشور ما بسیاری از سالمندان به‌دلیل کمبود و ضعف پوشش‌های بیمه‌ای و تأمین اجتماعی با مشکلات زیادی مواجه هستند. این افراد که اخیرا در قالب طرح ۶ میلیون نفر به آنها توجه شده است، هنوز در انتظار مصوبه مجلس و تأمین اعتبار برای حداقل‌های رفاه و بهداشت هستند. علاوه بر آن بسیاری از بازنشسته‌های کشور از شرایط اقتصادی خود رضایت کامل ندارند. فردا روز جهانی سالمند است.

در تعریف سالمندی، افراد بالای ۶۰ سال نیز خود به کسانی که در ابتدای سالمندی، میانه‌ آن و در کهنسالی قرار دارند، تقسیم می‌شوند.

سن دوره جمعیت کنونی درصد
از ۴۰ تا ۶۹ سالگی سال‌های ابتدایی ۳ میلیون و ۲۰۶ هزار نفر ۵۲
از ۷۰ تا ۷۹ سالگی سال‌های میانی ۲ میلیون و ۳۳ هزار نفر ۲۳
۸۰ سال به بالا کهنسالی ۹۲۰ هزار نفر ۱۵

منبع:همشهری آنلاین Leave a reply

Your email address will not be published.