صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  نقشه ای که مادر را ب...
خرداد
۸
۱۳۹۲
نقشه ای که مادر را به کام مرگ فرو برد
خرداد ۸ ۱۳۹۲
تجربه ها و خاطره ها
۰
image_pdfimage_print

jam news

عکس: جم نیوز

خانه امن: خبر دستور سرقت از مادر که منجر به قتل او شد توسط پسرش جامعه را به شوک فرو برد، متاسفانه اخباری از این دست رو به فزونی است . قتل هایی که در محیط خانه و در مکانی که عموما” ساکنان آن در آنجا بیشتر از هر جای دیگری احساس امنیت می کنند . در اینجا خبر قتل و دلایل رخ دادن اینچنین وقایعی توسط خانم الهه شفایی روانشناس آورده می شود با این امید که از این راه بتوانیم خانه ها را به مکانی واقعا” امن تبدیل کنیم.

شرق: جزییات نقشه پسری که دوستش را مامور سرقت جواهرات مادرش کرده بود، در جلسه محاکمه متهم به قتل زن میانسال فاش شد.  به گزارش خبرنگار ما، عطار نماینده دادستان تهران در ابتدای این جلسه محاکمه در جایگاه حاضر شد و در خصوص کیفرخواست گفت: متهم که ناصر نام دارد یک سال پیش زن میان سالی به نام فرزانه را با وارد‌آوردن ضربات چاقو به قتل رسانده‌ است. متهم با هم دستی دوستش مازیار که فرزند مقتول بود در این سرقت و قتل حضور داشت. مطابق اوراق پرونده، مازیار ۳۹ ساله به دلیل اختلافاتی که با پدر و مادرش داشت نقشه قتل را طراحی و آن را توسط دوستش ناصر اجرا کرد.

مازیار در مواجهه با پلیس مدعی شد فرد سارقی وارد خانه شد و بعد از بستن دست و پایش به سراغ مادرش رفت و او را به قتل رساند و وی را نیز زخمی کرد اما گزارش پزشکی‌قانونی نشان داد مازیار خودزنی کرده ‌است و آنچه در مورد درگیری با فرد سارق می‌گوید حقیقت ندارد ضمن اینکه اگر سارق، فردی آشنا نبود همه طلاها را سرقت می‌کرد در حالی‌که فقط نیمی از طلاها دزدیده شده‌ بود. بنابراین ماموران مازیار را بازداشت کردند و او در بازجویی‌ها به دست‌داشتن در قتل مادرش اعتراف کرد و گفت با کمک دوستش ناصر این نقشه را اجرا کردند. بنابراین به‌عنوان نماینده دادستان تهران برای ناصر به اتهام مباشرت در قتل و سرقت و همچنین برای مازیار متهم ردیف دوم به اتهام معاونت در قتل و سرقت درخواست صدور حکم قانونی دارم.

 در ادامه فرزندان مقتول به عنوان اولیای‌دم در جایگاه حاضر و خواستار قصاص ناصر شدند. آنها همچنین از تنها برادرشان هم شکایت کردند.  سپس ناصر در جایگاه حاضر شد. او اتهام را قبول کرد و گفت: من و مازیار چندسالی بود که با هم دوست بودیم مازیار همیشه از رفتارها و سخت‌گیری پدرش ناراحت بود. اختلافاتی هم با مادرش داشت و همیشه از رفتارها و سختگیری‌های آنها گله می‌کرد و فکر می‌کرد کارهای آنها باعث شد او به سمت مواد برود اما خواهرانش را دوست داشت. مازیار می‌گفت رفتارهای پدرومادرش باعث شده تا او به جایی نرسد. ما بعد از مدتی دوستی، باهم در یک شرکت کار پیدا کردیم و همین موضوع رابطه‌مان را عمیق‌تر کرد. تا اینکه مازیار پیشنهاد داد طلاهای مادرش را بدزدیم. او به من گفت مادرش خیلی جواهر دارد و اگر آن را سرقت و نصف کنیم وضع مالی‌مان خوب می‌شود. طبق نقشه‌ای که کشیده ‌بودیم قرار شد روزی را که برای سرقت مناسب بود به من اطلاع دهد تا به خانه‌شان بروم.

 یک شب قبل از حادثه مازیار به خانه من آمد و گفت فردا صبح ساعت‌ شش پدرش سرکار می‌رود و او با مادرش تنهاست و گفت به موبایل من تک‌زنگ می‌زند تا برای سرقت بروم. نقشه اینطور بود که من باید دست و پای مازیار را می‌بستم و بعد طلاها را سرقت می‌کردم با این کار می‌توانستیم همه چیز را طبیعی نشان دهیم.  متهم ادامه داد: وقتی مازیار به من تک‌زنگ زد من راه افتادم، به خانه که رسیدم در باز بود مازیار گفته ‌بود از کجا بروم و چه کنم وارد اتاق که شدم اول مازیار را دیدم او خودش دست و پایش را بسته‌ بود. من به سراغ مادرش رفتم. زن بیچاره داشت خانه را جارو می‌کرد. وارد اتاق شدم. وقتی آن زن سرش را بلند کرد و مرا که نقاب داشتم دید، ترسید و جیغ کشید. روی سرش پتو کشیدم و با دسته چاقو چند ضربه به سرش زدم تا او را آرام کنم. نمی‌خواستم او را بکشم. مادر مازیار از من پرسید چه می‌خواهی گفتم طلاهایت را می‌خواهم. گفت النگوها از دستم در نمی‌آید قیچی بیاور خودم درمی‌آورم. از جایی که گفته‌ بود برایش قیچی آوردم. از من خواست فقط نصف طلاهایش را بگیرم و من هم قبول کردم. پنج النگو و یک انگشترش را به من داد. بعد به سمت آشپزخانه رفتم تا پول‌هایی را که گفته‌بود آنجاست، بردارم. پول‌ها بیشتر از آن مبلغی است که اولیای‌دم می‌گویند. من ۳۴۵هزارتومان برداشتم، داشتم به سمت مازیار می‌رفتم که یکدفعه صندلی و رخت‌خواب‌هایی که برای جلوگیری از خروج زن میانسال گذاشته‌ بودم روی او ریخت و یکدفعه ناله کرد. دیگر صدایی از او نشنیدم بلافاصله به سمت مازیار رفتم و یک مشت زیر چشم او زدم تا پلیس فکر کند ما با هم درگیر شده‌ایم و بعد هم از خانه خارج شدم. متهم گفت: مازیار فقط نقشه سرقت را طراحی کرده ‌بود ما هیچ‌کدام قصد قتل نداشتیم. من به خاطر این اتفاق خیلی ناراحت هستم. با اینکه زمان قتل هردو ما اعتیاد داشتیم و همه فکر می‌کنند فرد معتاد آدم بدی است ولی من واقعا قصد کشتن مادر مازیار را نداشتم و به خاطر این اتفاق عذرخواهی می‌کنم.  بنا بر این گزارش از آنجایی که متهم ردیف دوم در دادگاه حضور نداشت ادامه رسیدگی به پرونده به بعد موکول شد.

 فوران غرایز سرکوب‌شده

شرایط مردی را که در ۳۹سالگی نقشه سرقت از طلاهای مادرش را طراحی و دوستش را مامور اجرای این دزدی مرگ بار کرده است، از چند بعد می‌توان بررسی کرد. فردی که در این سن مرتکب اولین جرم می‌شود با فردی که از دوران کودکی انجام جرم را شروع کرده، کاملا متفاوت است. در واقع دلیل اصلی ارتکاب جرم توسط متهم مورداشاره اختلاف وی با خانواده‌اش است.  این متهم چند خواهر دارد و خودش تک‌پسر خانواده است. به احتمال زیاد در این خانواده مادرسالاری حاکم بوده یا اگر اینطور نبوده چون حضور پدر دایمی نبوده تاثیر چندانی بر رفتار متهم نداشته است.

 پسرانی که در خانواده‌ای با چند فرزند دختر زندگی می‌کنند یا برعکس آن دخترانی که تک‌دختر هستند، رفتار متفاوتی نسبت به هم‌جنسان و هم‌نسلان‌ خود دارند. این متهم و امثال او در فضایی رشد کرده‌اند که جنس آن مردانه نبوده و در نتیجه برخی خصلت‌های مردانگی را در مراحل رشد پیدا نکردند.

 قدرت در این خانواده نزد جنس مخالف بوده و همین باعث شده متهم در فرآیند رشد، مراحل طبیعی را طی نکند و به احتمال زیاد اگر رفتاری خلاف رفتار خواهران از خود نشان می‌داده سرکوب می‌شده و همین موضوع بعد از دوران کودکی در بحران بلوغ هم تسری یافته است. بخشی از رفتار افراد ناشی از غریزه است که با توجه به ویژگی‌های این خانواده به نظر می‌رسد بخش غریزی این متهم ناکام مانده و بروز داده نشده و در جای دیگری به این شکل فوران کرده است.

غرایز را می‌توان کنترل کرد اما نمی‌توان حذف کرد. وقتی بخواهیم غریزه را حذف کنیم بهای سنگین آن را باید در جای دیگری بپردازیم که اعتیاد متهم و طراحی نقشه سرقت توسط وی محل پرداخت این هزینه است.

  در کانون اصلاح و تربیت با پرونده‌ای مواجه هستم که پسر ۱۴ساله‌ای دو بار هم کلاسی‌های خود را ربوده و به چند مرد تحویل داده است. این نوجوان در برابر کاری که انجام داده هیچ پول یا نفعی دریافت نکرده و فقط از حمایت اجتماعی آن مردان برخوردار شده است. افرادی که از مشکلات بیان‌شده رنج می‌برند ممکن است گاه مثل این نوجوان در سن کم از خود رفتار ضداجتماعی نشان دهند و گاه احتمال دارد مانند متهم موردبحث در سن بالا چنین کاری کند که این موضوع به آستانه تحمل افراد بستگی دارد.

 قطعا این مرد نمی‌خواسته مادرش فوت شود و فقط قصد داشته انتقام بگیرد و تحقیر‌شدن مادر خود را در برابر جنس مخالف ببیند کما‌اینکه بعد از این اتفاق اقدام به خودزنی کرده است. خودزنی او همچنین نشان می‌دهد این سرقت و مرگ مادر برای او یادآور ناکامی‌های گذشته‌اش بوده است.

منابع:

http://goo.gl/fTPtx

http://goo.gl/zWKgQLeave a reply

Your email address will not be published.