صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  در روستاهای جنوب ایر...
شهریور
۳۱
۱۳۹۴
در روستاهای جنوب ایران هنوز دختران ختنه میشوند
شهریور ۳۱ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۱
bigstock-Violence-83135774
image_pdfimage_print

عکس:karich/Bigstock.com

خانه امن: یکی از فعالان حقوق زنان در بستک می گوید:ختنه دختران در بسیاری از مناطق استان هرمزگان انجام می­شود.

سمیره حنایی که به همراه رایحه مظفریان نویسنده کتاب تیغ و سنت و فعال حقوق کودکان در حال تحقیق و بررسی این موضوع دراین استان هستند می گوید:بسیاری می‌گویند دیگر کمتر کسی امکان دارد به ختنه زنان روی بیاورد اما خوب هست اندکی فکر کنند! .

وی افزود:ختنه زنان هم مانند کارهای غلط به اسم اسلام علیه وجهه اسلام است.

حنایی، ادامه داد:چندین نمونه در روستا را شنیده ­ام که نه فقیر هستند و نه زیاد بیسواد. اما در خفا دخترانشان را ختنه کرده اند.
وی گفت:ختنه دختران در بسیاری از مناطق استان هرمزگان انجام می­شود. با وجود بی خبری مسئولین و شیوخ، “گروه گام به گام تا توقف ناقص سازی جنسی زنان در ایران” سالهاست که در تلاش است با سفر به این منطقه­ها و با استفاده از تجربه­های افراد بومی و همکاری ایشان بتواند گامی در جهت ریشه کنی این عمل در منطقه جنوب بردارد.

حنایی که یکی از همگامان “گام به گام تا توقف ناقص سازی جنسی زنان در ایران” در جستجویی در منطقه بستک یکی از دایه­هایی را پیدا کرده است که همچنان برای ختنه کردن دختران به او مراجعه می­کنند.

 طبق گزارش او، دایه بستک انجام عمل ختنه بر روی دختران را از مادر شوهر خود آموخته است که تنها کسی بوده است که به صورت ماهرانه دختران منطقه بستک را در گذشته ختنه می‎کرده است. دایه کنونی بستک همیشه مادرشوهر خود را برای ختنه کردن دختران منطقه همراهی می‎کرده است. دایه کنونی بستک تخمین می‌زند که هر ماه دو مورد مراجعه کننده دارد و بابت انجام عمل هزینه دریافت می‌کند اما این هزینه مقدار مشخصی ندارد و به کرم پرداخت کننده بستگی دارد! دایه کنونی بستک که بعد از این او با نام “خانم س” معرفی می‌شود انجام این کار را تخصصی می‌داند و معتقد است اگر کسی این عمل را بدون مهارت انجام دهد جسم دختر برای همیشه “نجس و حرام” است.

با وجود اینکه “خانم س” پیرو مذهب اهل تشیع است اما همه مراجعه کنندگان او از اهل تسنن هستند.

او این عمل را به این دلیل انجام می‌دهد که اهل تسنن معتقدند دختران باید تیغ مسلمانی بخورند در حالی که اهل تشیع و هم محله‌ای‌های “خانم س” اعتقادی به ختنه کردن دختران ندارند. مراجعه کنندگان “خانم س” معمولاً از مناطقی هستند که فقر فرهنگی و تعصب مذهبی و خرافی بیشتری دارند.

“خانم س” روش انجام عمل را این گونه شرح می‌دهد: “قبل از شروع محل را با بتادین تمیز می‌کنم. با تیغ ریش تراشی یک‌بار مصرف روی نوک قسمت زنانه اندام جنسی (“کلیتوریس”) را سه بار تیغ می‌کشم تا خون قطره­ای بیاید. بعد از تمام شدن کار هم روی محل زردچوبه می‌ریزم تا زودتر بهبود یابد”.

بر خلاف تصور پزشک‌ها و عموم که فکر می‌کنند که این عمل در چهل روزگی اتفاق می‌افتد براساس گفته “خانم س” مراجعین محدوده سنی خاصی ندارند و از کودک گرفته تا دختران بالغ به او مراجعه می‌کنند. از جمله مواردی که “خانم س” از آن یاد کرد مراجعه عروس بیست و چند ساله­ای بود که شوهرش از رفتن به حجله ممانعت کرده و عدم ختنه شدن عروس را نجسی جسم او دانسته و از عروس خواسته است تا تیغ مسلمانی را به نشانه حلالیت تنش بر بدن بکشد و عروس با لباس سفید عروسی قبل از رفتن به حجله توسط “خانم س” ختنه شد. “خانم س” گفته­ هایش را این گونه تمام می‌کند که: “با وجود اینکه مادر شوهر خودم که در ختنه کردن مهارت داشت، پافشاری زیادی برای ختنه شدن دخترم داشت ولی من دل ختنه کردن دخترم را نداشتم و بارها به مادر شوهرم گفتم که دختران دیگران را خودم می توانم ختنه کنم اما دختر خودم را هرگز و اجازه هم ندادم تا او دخترم را ختنه کند‎.

‎به نظر می رسد که با وجود عدم اعتقاد اهل تشیع این منطقه به ختنه کردن دختران بعد از مدتی به دلیل انجام مکرر این کار “مادر شوهر خانم س” نیز به باور نادرست لزوم انجام ختنه دختران رسیده بود.

منبع:گام به گام تا توقف ناقص سازی جنسی زنان در ایران  1. Anonymous said on شهریور ۳۱, ۱۳۹۴

    اگر در مذهب اهل سنت این عمل حرام است باید علمای دینی آنها این کار را حرام اعلام کنند . همچنین در محافل مذهبی و سنتی آنها این کار را حرام اعلام کنند . در مدارس دخترانه برای اولیا دانش آموزان و در رسانه های محلی در این باره به تفصیل صحبت و مضرات و نادرست بودن آن را اطلاع رسانی و تبلیغ کنند . چطور می شود که در دورافتاده ترین نقطه این مملکت دیش های ماهواره ای و موبایل های مدرن دیده می شود و مردم آن مناطق می توانند چگونگی استفاده از آن را بیاموزند؟ ولی نمی توان مضرات این عرف و سنت غلط را در منطقه به مردم آموزش داد ؟؟؟ در کنار روشنگری در محل اگر دایه هایی را که چنین عملی را بر روی دختران انجام می د هند مجازات قانونی کنند و آنها را مجرم بدانند به تدریج می توان امیدوار بود که در آینده ای نه چندان دور این سنت غلط برچیده شود .

Leave a reply

Your email address will not be published.