صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  در صورت سکونت در مسک...
شهریور
۲۷
۱۳۹۴
در صورت سکونت در مسکن نامناسب، زن می تواند تمکین نکند
شهریور ۲۷ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , , ,
bigstock-Couple-Saying-Goodbye-Before-C-85806239
image_pdfimage_print

عکس:jessmine/Bigstock.com

پرسشگر: با سلام. نزدیک به یکسال است که ازدواج کرده ام. قصد داریم یک ماه بعد جشن عروسی بگیریم به همین دلیل به دنبال فراهم کردن شرایط برای شروع زندگی مشترک هستیم. در یک مساله با شوهرم اختلاف پیدا کرده ام به طوری که این مساله ذهن مرا درگیر کرده است. شوهرم قصد دارد که خانه ای در یکی از محلات شهر که به نظر من محله خوبی نیست کرایه کند. من با او موافق نیستم و اصرار دارم در محله خوبی زندگی کنیم اما شوهرم در جواب می گوید که کرایه ها بالاست و مجبور است تا مدتی در محله ای خانه بگیرد که کرایه خانه پایین باشد. من وضعیت اقتصادی شوهرم را درک می کنم اما واقعا نمی توانم در محله مورد نظر شوهرم زندگی کنم. چند روز پیش باهم مشاجره کردیم و به من گفت که هر کجا که من خانه گرفتم باید در آنجا زندگی کنیم. می خواستم در مورد اینکه آیا شوهرم می تواند مرا مجبور به زندگی در خانه ای کند که من راضی نیستم؟

وکیل خانه امن: سلام بر شما. قبل از پاسخ لازم است عرض کنم که این گونه مسائل چنانچه با توافق و هم اندیشی زن و شوهر حل شود بهتر است. یعنی رجوع به قانون آخرین راه حل است. بسیاری از مشکلات خانواده اگر به صورت توافقی حل شود بهتر از رجوع به قانون است. اما به هر حال در جواب سوالتان باید بگویم که بر اساس قوانین ایران، انتخاب مسکن بر عهده شوهر است و زن باید تبعیت کند. مگر اینکه در عقدنامه و یا سند دیگری برخلاف آن شرط شده باشد. بر طبق ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی ایران: «زن باید درمنزلی که شوهرتعیین می کند سکنی نماید مگرآنکه اختیارتعیین منزل به زن داده شده باشد.» بنابراین اگر در مورد حق انتخاب مسکن با یکدیگر توافقی رسمی نداشته اید، حق انتخاب با شوهرتان خواهد بود.

پرسشگر: یعنی من هیچ حقی ندارم و نمی توانم اعتراضی بکنم؟ شوهرم هر جا که خواست می تواند خانه بگیرد؟

وکیل خانه امن: حق انتخاب مسکن بر عهده شوهر است اما این بدان معنا نیست که شوهر بتواند بدون توجه به وضعیت زن، وی را مجبور به سکونت در هر خانه ای که خود صلاح بداند کند. یعنی اینکه در انتخاب مسکن توسط شوهر، لازم است شان و موقعیت اجتماعی وی در نظر گرفته شود. این بدان معنی است که مرد گرچه حق انتخاب مسکن را دارد اما نمی تواند مسکنی انتخاب کند که آشکارا با شان و منزلت زن در تعارض باشد. شان و موقعیت اجتماعی نیز بر اساس زندگی قبل از ازدواج زن و یا وضعیت زندگی اقربای نزدیک زن تعیین می شود.

موقعیت مالی زن، شغل وی، موقعیت اجتماعی پدر و مادر وی و مسائلی از این قبیل، موقعیت اجتماعی زن را تعیین می کند. به عبارتی مرد باید با رجوع به عرف، مسکن مناسبی با وضعیت زن تهیه کند.

البته این بدان معنا نیست که مرد موظف به تهیه مسکنی کاملا برابر یا برتر از مسکن قبل از اردواج زن است بلکه لازم است نزدیک به آن باشد.

 از ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی این مساله به خوبی قابل برداشت است. بر اساس این ماده: «نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض» همانطور که از متن ماده پیداست قانونگذار تهیه مسکن متعارف و متناسب با وضعیت زن را مد نظر قرار داده و آن را از وظایف مرد دانسته است.

پرسشگر: با توجه به مطالبی که شما گفتید، آیا شوهرم می تواند مرا به اقامت در منزلی که با وضعیت من مناسب نیست مجبور کند؟ یعنی من در این صورت چه کار می توانم بکنم؟

وکیل خانه امن: همانطور که پیشتر گفتم بهتر است در این گونه موارد با گفتگو به تفاهم برسید. اما در مورد اینکه قانون چه ضمانت اجرایی پیش بینی کرده است، قابل عرض است که با توجه به اینکه یکی از موارد نفقه مسکن مناسب است، زن در صورت عدم تهیه مسکن مناسب می تواند به دادگاه رجوع کرده و بخواهد که شوهرش را ملزم به تعیین مسکن مناسب کند.

ضمانت اجرای دیگر این است که اگر سکونت در مسکن نامناسب، خطر ضرر شرافتی به زن را ایجاد کند، وی می تواند زندگی مشترک را ترک کرده و تمکین نکند.

بر طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی ایران: «اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می تواند مسکن علی حده اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.»  بنابراین دو ضمانت اجرا در این مورد وجود دارد یکی مراجعه به دادگاه و الزام شوهر و دومی عدم تمکین. البته دوباره تاکید می کنم که استفاده از روشهای قضایی برای حل مساله به خصوص در ابتدای زندگی، گرچه حق شماست اما ممکن است در ادامه مشکلاتی را در زندگی مشترکتان پدید آورد.Leave a reply

Your email address will not be published.