صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  اگر بیماری مقاربتی د...
شهریور
۲۷
۱۳۹۴
اگر بیماری مقاربتی دارید به شریک جنسی خود بگویید
شهریور ۲۷ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , , , , , ,
bigstock-Couple-wearing-sad-face-boxes-83280260
image_pdfimage_print

عکس:Wavebreak Media Ltd/Bigstock.com

خانه امن:رفتارهای جنسی پر خطر کدام هستند و چه تاثیری بر روی سلامت خانواده می گذارند . رفتارهایی که نه تنها خطر محسوب می شوند ، گاهی تبدیل به خشونت شده و حقوق اولیه اعضا خانواده را از بین می برند .

چندی پیش یکی از مخاطبان خانه امن در پیامی نوشته بود که چند ماه پس از ازدواج متوجه شدم اطراف آلت تناسلی همسرم خال های گوشتی فراوانی وجود دارد .

درابتدا خجالت کشیدم بپرسم ولی در مراجعه به پزشک زنان از او در این باره سوال کردم . پزشک زنان فورا برای من آزمایش پاپ اسمیر داد و متوجه شد که من مبتلا به ویروس “اچ . پی . وی” شده ام . اگر همسر من از کاندوم استفاده می کرد من امروز و آنهم در ۲۹ سالگی در معرض خطر سرطان رحم که ناشی از چنین ویروسی است قرار نمی گرفتم .

سلامت نیوز می نویسد: در هر نوع رابطه‌ جنسی، خطر انتقال بیماری‌های مقاربتی وجود دارد. اما در چند دسته از آمیزش‌ها خطر انتقال بیماری بالاتر است. سلامت نیوز به موارد زیر اشاره می کند .

رابطه‌ جنسی مقعدی، دهانی و واژنی بدون استفاده از کاندوم : استفاده‌ صحیح و دائم از کاندوم اولین و مهم‌ترین قدم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی است. آمیزش بدون استفاده از کاندوم حتا اگر دخول صورت نگیرد، پرخطر تلقی می‌شود.

رابطه‌ جنسی تحت‌تأثیر الکل:زمانی که میزان الکل در خون بالا می‌رود، فرد هوشیاری کامل ندارد و در این شرایط انتخاب‌هایش ناآگاهانه است. بسیاری از افراد، که در شرایط عادی از رابطه‌ جنسی پرخطر اجتناب می‌کنند، تحت‌تأثیر الکل انتخاب‌های سهل‌انگارانه دارند.

رابطه‌ جنسی تحت‌تأثیر مواد مخدر:به‌طور کلی نشئگی حاصل از مواد مخدر و بالاخص مواد مخدر توهم‌زا، فرد را وارد فضای مجازی می‌کند. در آن فضا، شخص انتخاب‌هایی می‌کند که خودآگاه نیست. رابطه‌ جنسی تحت‌تأثیر مواد مخدر همیشه و در هر شرایطی پرخطر تلقی می‌شود.۱

اما رابطه‌ جنسی برای افراد مبتلا به بیماری‌های مقاربتی نیز خطر گرفتن دیگر بیماری ها را تشدید می کند .

کسانی که یک یا چند بیماری مقاربتی دارند برای ابتلا به سایر بیماری‌های مقاربتی آمادگی بیش‌تری دارند. این افراد نه‌فقط باید مراقب انتقال بیماری خود به شریک جنسی‌شان باشند، بلکه خودشان نیز بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به سایر بیماری‌های مقاربتی‌اند.

به طور مثال فردی که مبتلا به بیماری کلامیدیا است. بیماری مقاربتی که موجب عفونت راست روده و گلو در صورت رابطه جنسی دهنی و مقعدی می شود چنانچه درمان و محافظت لازم را انجام ندهد بیشتر در معرض بیماری ایدز یا زگیلهای تناسلی (genital warts)یا سوزاک و سفلیس و دیگر بیماری های تناسلی قرار می گیرد . ۲

بیماری های آمیزشی انواع مختلفی دارند که جای بحث آن در این مقاله نیست ولی مبتلا شدن به این بیماری ها هم در قانون خانواده پیش بینی شده و در صورت رعایت نکردن بعضی موارد در میان شرکای جنسی می تواند به خشونت تبدیل شود .

اما رابطه‌ جنسی برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز از جمله رفتارهای پر خطر است. کسانی که سیستم ایمنی‌شان ضعیف است یا خوب کار نمی‌کند بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی‌اند و در مقابل این بیماری‌ها به مراقبت بیش‌تری احتیاج دارند.

همچنین آمار شیوع بیماری‌های مقاربتی میان هم‌جنس‌گرایان معمولاً بالاست که برای مقابله با آن باید به آموزش توجه کرد.
رابطه‌ جنسی زیر هجده سال نیز چنانچه با آموزش و آگاهی همراه نباشد پر خطر است و به همین دلیل یکی از وظایف نظام های آموزشی در همه دنیا از جمله ایران آشنا کردن دانش آموزان با روش‌های پیشگیری از بیماری‌های جنسی  است

رابطه‌ جنسی با افراد معتاد تزریقی نیز پر خطر است . از آن‌جا که برخی از معتادان به دلیل استفاده از سرنگ مشترک به بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز و هپاتیت مبتلا می‌شوند، رابطه‌ی جنسی با افراد معتاد به‌کلی پرخطر است.
رابطه‌ جنسی با کارگران جنسی. خطر ابتلا و انتقال DTS در کارگران جنسی، به دلیل رابطه‌ جنسی با طیف گسترده‌ای از افراد، بسیار زیاد است.

آنچه در این میان دارای اهمیت است رابطه خشونت خانگی و بیماری های مقاربتی است .  افرادی که روابط پر خطر جنسی دارند و با ارتباط جنسی با همسر خود و بدون استفاده از کاندوم و یا رعایت نکردن بهداشت آن را به دیگران منتقل می کنند .

به طور مثال سوزاک بیماری است که از راه مادر به نوزاد منتقل می شود . افرادی که دارای رفتارهای پر خطر جنسی هستند و به یکی از این بیماری ها مبتلا می شوند ممکن است حقیقت را به شریک جنسی خود نگویند بنابراین همواره قبل از ارتباط جنسی از سلامت شریک جنسی خود اطمینان حاصل کنید و به بهداشت جنسی اولویت دهید . چرا که در بسیاری از بیماری ها دست ها و محیط آلوده می توانند دیگر اعضا خانواده از جمله کودکان را تحت خطر قرار دهند . به خصوص در مورد بیماریهای مقاربتی که ضایعات یا زخمهای تناسلی ایجاد میکنند این امر صادق است. از طرفی برخی از این بیماریها به طرق دیگر (غیر جنسی) نیز گسترش پیدا می کنند .

 پیشگیری از بیماریهای مقاربتی
بهترین راه پیشگیری از این بیماریها این است که از هر گونه تماس جنسی محافظت نشده خودداری کرده و روابط جنسی را به صورت تک همسری داشته باشید. برای کاهش احتمال ابتلا به بیماریهای مقاربتی اقدامات زیر را انجام دهید:
•  از شریک جنسی خود بپرسید آیا به بیماری مقاربتی ابتلا دارد یا نه
•  پیش از فعالیت جنسی از شریک جنسی خود بپرسید آیا تا کنون آزمایش داده است
•  از کاندوم استفاده کنید
•  اگر همسر یا شریک جنسی شما هر یک از علائم بیماری مقاربتی را دارد از فعالیت جنسی با او خودداری کنید
• از علائم این بیماریها آگاه باشید و برای معاینات و چکاپ منظم به پزشک مراجعه کنید.۳

بیماریهای مقاربتی و بارداری
زنان باردار باید وجود بیماریهای مقاربتی را بررسی کنند. این بیماریها ممکن است موجب درد، زایمان زودرس و عوارضی در حین زایمان شوند.

بسیاری از این بیماریها ممکن است در حین بارداری، زایمان یا پس از تولد نوزاد، از مادر به کودک منتقل شود. تاثیرات بیماریهای مقاربتی بر نوزاد میتواند شامل وزن کم هنگام تولد، مرده به دنیا آمدن، مشکلات عصب شناختی، کوری، بیماری کبدی و عفونتهای جدی باشد.

برای به حداقل رساندن این خطرات درمانهایی وجود دارد. درمان در حین بارداری می تواند برخی بیماریهای مقاربتی را درمان کرده و خطر گسترش عفونت به کودک را کاهش دهد.

توجه  :

گر چه کاندوم در پیشگیری از گسترش برخی بیماریهای مقاربتی بسیار مفید است اما در مقابل همه موثر نیست.

کاندوم در جلوگیری از انتقال سوزاک، کلامیدیا، ایدز و تریکوموناس موثر است اما در مقابل هرپس،سیفلیس و زگیل تناسلی از فرد محافظت نمی کند.

 این عفونتها میتوانند از طریق تماس پوست با ضایعات پوستی عفونی که توسط کاندوم پوشیده نمی شوند، گسترش یابند. همچنین کاندوم هیچ محافظتی در مقابل شپش ناحیه تناسلی و گال ارائه نمی دهد.

بنابراین اگر فکر میکنید بیماری مقاربتی دارید، هر چه زودتر به اطلاع شریک جنسی خود برسانید.Leave a reply

Your email address will not be published.