صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  پرداخت اقساطی مهریه ...
شهریور
۲۰
۱۳۹۴
پرداخت اقساطی مهریه و حق حبس زن
شهریور ۲۰ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۱
, , , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

پرسشگر: با سلام. نامم حمید است. مدت کمی است که ازدواج کرده ام. پس از گذشت مدتی از عقد بر سر موضوعی که مایل به بازگو کردن نیستم، با هم اختلاف پیدا کردیم و خانمم به خانه پدرش رفت.

پا درمیانی اقوام کارساز نشد. لذا با مشورت با یکی از دوستان، به دادگاه خانواده مراجعه کرده و دادخواست الزام به تمکین تنظیم کردم چون تصور داشتم خانمم می خواهد علیه من دعوای نفقه و غیره مطرح کند.

در جلسه دادگاه، خانمم با یک وکیل حاضر شده و متقابلا دعوای مطالبه مهریه طرح کرده بودند. همچنین وکیل خانمم در جواب به تقاضای الزام به تمکین بنده گفتند که خانم تا مهریه  به او پرداخت نشده است از شما تمکین نخواهد کرد.

این خانم وکیل به قاضی گفتند که موکلشان در صورتی حاضر به تمکین است که مهریه اش پرداخت شود و همچنین نفقه را نیز خواستار شدند. می خواستم بدانم آیا چنین چیزی در قانون وجود دارد که اگر مهریه پرداخت نشود خانم می تواند تمکین نکند؟

وکیل خانه امن: سلام. متاسفم که در ابتدای زندگی با چنین مشکلی مواجه شده اید. بله چنین چیزی وجود دارد و نامش حق حبس است. بر اساس ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی ایران:«زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهردارد امتناع کند مشروط براینکه مهر او حال باشد واین امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.» همانطور که از متن ماده کاملا پیداست زن می تواند تا مهریه به او پرداخت نشده است تمکین نکند، بنابراین خانم شما از حق حبس استفاده کرده است و به همین دلیل دعوای الزام به تمکین شما پذیرفته نخواهد شد. در این صورت شما موظف به پرداخت نفقه خواهید بود.

پرسشگر: با توجه به اینکه مهریه خانم من بسیار زیاد است، توانایی پرداخت آن را ندارم در این مورد چه اقدامی باید انجام دهم؟

وکیل خانه امن: اگر استطاعت مالی ندارید می توانید دادخواست اعسار بدهید و خواهان پرداخت اقساطی مهریه شوید. برای این کار باید اثبات کنید که توانایی مالی کافی ندارید. به احتمال بسیار دادگاه پرداخت مهریه را به صورت اقساطی مورد حکم قرار خواهد داد.

پرسشگر: اگر دادگاه چنین حکمی صادر کند و بنده به صورت اقساطی مهریه را پرداخت کنم، آیا دعوای الزام به تمکین بنده پذیرفته خواهد شد؟

وکیل خانه امن: در این مورد باید خدمتتان عرض کنم که در قوانین به طور کلی گفته شده که تا مهریه به خانم تسلیم نشده است، وی می تواند تمکین نکند. اما صحبتی از پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه به صورت اقساطی به میان نیامده است. به همین دلیل هیات عمومی دیوان عالی کشور رایی در این مورد صادر کرده است که همانند قانون اعتبار دارد. بر اساس این رای وحدت رویه به شماره ۷۰۸ مورخ ۲۲/۵/۱۳۸۷: «به موجب ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهر او حال باشد. ضمناً در صورت احراز عسرت زوج، وی می‌توانـد که مهر را به نحو اقسـاط پرداخت کند. با توجـه به حکم قانونی ماده مذکور که مطلق مهر مورد نظر بوده و با عنایت به میزان مهر که با توافق طرفین تعیین گردیده، صدور حکم تقسیط که صرفاً ناشی از عسر و حرج زوج در پرداخت یک جای مهر بوده مسقط حق حبس زوجه نیست و حق او را مخدوش و حاکمیت اراده وی را متزلزل نمی‌سازد، مگر به رضای مشارالیها، زیرا اولاً حق حبس و حرج دو مقوله جداگانه است که یکی در دیگری مؤثر نیست.

ثانیاً موضوع مهر در ماده مزبور دلالت صریح به دریافت کل مهرداشته و اخذ قسط یا اقساطی از آن دلیل بر دریافت مهر به معنای آنچه مورد نظر زوجه در هنگام عقد نکاح بوده، نیست» بنابراین همانطور که مشخص است اگر دادگاه به پرداخت اقساطی مهریه نیز رای دهد، خانم شما می تواند تا پایان قسطهای مهریه تمکین نکند.

پرسشگر: تمام شدن اقساط مهریه قطعا سالهای زیادی طول خواهد کشید. یعنی تا اتمام قسطها خانمم حق دارد تمکین نکند؟

وکیل خانه امن: بله . این چنین است. ممکن است چنین مقرره ای به نظر شما عادلانه نباشد، اما به هر حال این چنین است.

پرسشگر: به نظر شما چه کار کنم؟

وکیل خانه امن: اگر مشکلتان با همسرتان طوری است که قابل برطرف کردن است، به نظر بنده با وی صحبت کنید و برای ادامه زندگی یک بار دیگر تلاش کنید اما اگر فکر می کنید نمی توانید با یکدیگر به زندگی مشترک ادامه دهید، منطقی نیست که این وضعیت را ادامه دهید. یعنی به نظر نمی رسد که منطقی باشد که سالیان بسیار اقساط مهریه را پرداخت کرده و در عین حال جدا از هم با عنوان زن و شوهر زندگی کنید. توافق بهترین راه حل است. سعی کنید چه بخواهید جدا شوید و چه نشوید، مسائل را با توافق حل کنید.  1. پگاه said on شهریور ۲۱, ۱۳۹۴

    بزرگواری بفرمایید و کامل اطلاع رسانی کنید. بهتر بود زحمت می کشیدید و ماده بعدی را هم ملاحظه می فرمودید

    . ماده ۱۰۸۶ قانون مدنی: «اگر زن قبل از اخذ مهر ، به اختیارات خود خود به ایفاى وظایفى که در مقابل شوهر دارد قیام نمود، دیگر نمى تواند از حکم ماده قبل استفاده کند. مع ذالک حقى که براى مطالبه مهر دارد ساقط نخواهد شد.» بنابراین در فرض این مورد و اینکه صراحتا اعلام شده که بعد از عروسی مشکل پیش آمده ، و با توجه به عرف جامعه در مورد عروسی، به نظر می رسد حق حبس ساقط شده مگر اینکه حتی یکبار هم رابطه زناشویی واقع نشده باشد. لذا زن میبایستی تمکین نماید. و عدم تمکین او در فرض موجود، باعث از بین رفتن حق نفقه وی میشود.

Leave a reply

Your email address will not be published.