صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  این پرستاران ،بچه ها...
شهریور
۱۸
۱۳۹۴
این پرستاران ،بچه ها را می کشند
شهریور ۱۸ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

فیروزه فروزانفر

چندی پیش یک پرستار بچه،در اوگاندا او را تا سر حد مرگ کتک زد .پدر و مادر کودک از طریق دوربین های مخفی داخل خانه متوجه خشونتی شدند که این پرستار نسبت به کودک اعمال می کرد.
وی که”توموهیرو “نام داشت کودک را لگد می زد ، به زور به وی غذا می داد تا استفراغ کند. وی هم اکنون در زندان است .
یکی از انواع خشونت خانگی علیه کودکان خشونتی است که به وسیله پرستار و یا خدمتکار خانه اعمال می شود و در بسیاری مواقع اگر از نوع روحی و یا جنسی باشد تا مدت ها می تواند تداوم داشته باشد،بدون اینکه والدین از آن خبر دار شوند .
تحقیر و ترساندن ،حبس کردن و بی توجهی به گریه های بچه،تشنه و گرسنه نگهداشتن او، بازی کردن با آلت جنسی و حتی دادن داروهای خواب آور از جمله رفتارهایی است که علیه کودکان اعمال می شود .
به همین دلیل است که انتخاب پرستار مناسب برای کودک و یا حتی خدمتکار برای خانه در ساعاتی که شما خارج از خانه هستید از جمله مواردی است که والدین باید به آن توجه کنند .
دادگاهی در مالزی مستخدم جوانی را به دلیل اقدام به قتل و خشونت علیه کودک چهار ماهه کارفرمایش به بیست سال زندان محکوم کرد.
اقدام وحشیانه این مستخدم زمانی روشن شد که فیلم دوربین مدار بسته منزل توسط پدر بازبینی شد و پدر بلافاصله موضوع را به پلیس گزارش داد . دادگاه نیز با مشاهده فیلم دوربین مدار بسته متهم را به ۱۵ سال اقدام به قتل و پنجسال اقدام به خشونت محکوم کرد .
بعدها پدر نوزاد فیلم مربوطه را به شبکه تلویزیونی محلی ارسال کرد تا والدین نسبت به این موضوع بیشتر دقت کنند .
پرستاران غیر متخصص گاهی از روش هایی استفاده می کنند که بدون آنکه بدانند خشونت علیه کودک محسوب می شود.
ترساندن کودک از موجودات عجیب و غریب ، جن و اژدها، خاموش کردن چراغ ،حبس کردن ،بی توجهی به کودک و یا ساعت ها با تلفن حرف زدن و حتی تهدید بچه به اینکه پدر و مادرش هیچگاه باز نمی گردند از جمله رفتارهایی است که روی کودک تاثیرات مخرب باقی می گذارد .
چندی پیش کودک به ضرب چاقوی پرستار خود در نیویورک کشته شدند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پلیس آمریکا اعلام کرد دو کودک دو و شش ساله روز پنجشنبه در آپارتمانی مجلل در شهر نیویورک به ضرب چاقو کشته شدند و پرستار آنها به عنوان مظنون این جنایت دستگیر شده است.
پلیس اعلام کرد مادر قربانیان، اجساد دختر و پسر کوچک خود را در وان حمام آپارتمان خود در منطقه مرفه نشین منهتن نیویورک پیدا کرد.سخنگوی پلیس نیویورک اعلام کرد: «چندین ضربه چاقو» به این دو کودک وارد شده است و آنها در دم جان باخته اند.
به گفته پلیس پرستار کودکان در کف حمام دراز کشیده و ضرباتی با چاقو به گردن خود وارد کرده بود.
مظنون پنجاه ساله که به شدت زخمی شده است، به بیمارستان منتقل شد و تحت بازداشت بسر می برد.مادر سی و هشت ساله قربانیان با سومین فرزند خود که سه سال دارد، به خانه بازگشته بود که متوجه این جنایت شد.اطلاع از صحت و سلامت روانی فردی که می خواهد از فرزندان شما نگهداری کند دارای اهمیت است .
درباره او تحقیق کنید . از سلامت روحی و جسمی او مطلع شوید و اطمینان حاصل کنید که دارای سو پیشینه و جرایم کیفری نیست .اگر قرار است بیش از یک روز خارج از منزل باشید از اقوام و دوستان بخواهید چندین بار به پرستار بچه تلفن زده و یا هر روز با بچه ها دیدار کند.
به پرستار بچه، چگونگی استفاده از وسایل خانه را آموزش دهید و اگر استفاده از وسیله ای مجاز نیست، حتما این موضوع را به اطلاع او برسانید.
اگر قرار است پرستار بچه، کودک را به حمام ببرد، نکات ایمنی حمام را با او مرور کنید. پرستار بچه را به خوبی با طرز دارو دادن به کودک آشنا کنید، بهتر است این اطلاعات را در جایی یادداشت و به پرستار بچه ارایه کنید: جای دارو، زمان دارو هر دارو، مقداری که باید از هر دارو داده شود. در صورت امکان، خودتان نحوه دادن دارو را به او نشان دهید و از او بخواهید حتما بنویسد که در هر بار، در چه زمانی، از چه دارویی، به چه مقداری به بچه داده است.
آزار کودکان به وسیله خدمتکار یا پرستار بچه نتیجه بی توجهی و بی دقتی والدین است . والدین باید از پرستار بچه آزمایشات مختلف پزشکی که می تواند به کودک منتقل شود را قبل از استخدام انجام دهند و با افرادی که قبلا وی با آنها کار کرده گفت و گو کنند و از عادات رفتاری او چون فحش دادن و ناسزا گفتن ، پرت کردن وسایل و حتی خونسرد بودن او نسبت به اتفاقات مطلع شوند .
پرستاری از کودک یک تخصص است و با خدمتکار بودن تفاوت دارد . میزان رعایت بهداشت،سطح سواد و دانشی که از تعلیم و تربیت دارد نیز از نکاتی است که بهتر است مورد توجه قرار بگیرد .پرستار کودک باید مورد اعتماد باشد تا شما با خیال راحت به کار و اموراتی که به آن مشغول هستید بپردازید و دچار تشویش و اضطراب نشوید .
با کسانی که برای پرستاری درنظر گرفته اید قرار ملاقات بگذارید و با آن ها صحبت کنید. این که چقدر از بچه داری می دانند و برای آرام کردن کودک شما، غذا دادن به او و کارهای دیگر از چه روشی استفاده می کنند سوال کنید. با این روش می توانید پرستار خوب را از بد تشخیص دهید.
قوانین را با پرستار چک کنید. زمان حمام کردن، دست شویی بردن، غذا خوردن، برنامه غذایی هر روزه، میان وعده ها، بازی های مجاز، پارک بردن، آموزش ها و خواب بچه را با پرستار هماهنگ کنید تا کودک شما احساس اضطراب نکند.حتما بدون اطلاع پرستار دوربین مدار بسته در خانه نصب کنید و از رفت و آمد افراد غریبه در خانه مطلع شوید .
بهتر است چند روز اول خودتان با پرستار در خانه باشید و بعد از مدتی کم کم بچه را با پرستار تنها کودک احساس غریبه بودن نکند و از او نترسد.
چنانچه کودک شما پس از مدتی لجباز ،غمگین و گوشه گیر و یا دچار شب اداری و عوارضی از این دست شد با دقت بیشتری به رفتارهای پرستار بچه توجه کنید. نگهداری از کودک تنها دادن نان و آب نیست . پرستار کودک می تواند تاثیراتی بلند مدت بر رفتار و کردار کودک شما داشته باشد .

منابع:خبرگزاری صدا  و سیما ، شبکه خبر،بیتوته Leave a reply

Your email address will not be published.