صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  زنان پنج برابر بیشتر...
شهریور
۱۳
۱۳۹۴
زنان پنج برابر بیشتر از مردان قربانی خشونت همسر خود می شوند
شهریور ۱۳ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:simpleinsomnia

خانه امن:از نظر تاریخی، خشونت خانوادگی منحصراً به عنوان یک مسئله مربوط به زنان مطرح و درک شده است. درست است که خشونت خانوادگی تأثیراتی نامطلوب بر زنان می‌گذارد، اما در عین حال پیامدهایی مخرب برای سایر اعضای جامعه و نهادهای اجتماعی نیز دارد.

مردان نیز می‌توانند قربانی خشونت شوند، کودکان هم به واسطه قرار گرفتن در معرض خشونت خانوادگی تحت تأثیر قرار می‌گیرند، و نهادهای رسمی با چالش‌های زیادی در رابطه با اقدام برای مقابله با خشونت خانوادگی در جوامع‌شان مواجه می‌شوند.بیشتر به تأثیرات خشونت خانوادگی بر قربانیان توجه می‌شود، اما مرتکبین خشونت نیز به دلیل رفتار خشونت‌آمیز خود آسیب می‌بینند زیرا فرزندان خود را از دست می‌دهند، روابط آنها آسیب می‌بیند و با عواقب قانونی مواجه می‌شوند.

خشونت خانوادگی بر همه اقشار جامعه تأثیر می‌گذارد و در همه گروه‌های سنی، نژادی، قومی، اجتماعی اقتصادی، جنسی، و مذهبی روی می‌دهد.خشونت خانوادگی یک دغدغه اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی برای کل جامعه است. در نتیجه، جوامع سراسر کشور در حال طراحی راهبردهایی برای جلوگیری از خشونت خانوادگی و ارائه راه‌حل‌هایی ایمن برای قربانیان خشونت خانوادگی هستند.

تعریف خشونت خانوادگی

خشونت خانوادگی عبارت است از یک «الگوی متشکل از رفتارهای زورمدارانه و تهاجمی که شامل حملات فیزیکی، جنسی، کلامی، و روانی و نیز اجبار اقتصادی است که بزرگسالان یا نوجوانان علیه همسر یا هم‌بستر خود به کار می‌گیرند.»

خشونت خانوادگی معمولاً یک رویداد منفرد نیست و فقط به تهاجم فیزیکی محدود نمی‌شود؛ بلکه عبارت است از استفاده فراگیر و روش‌مند از تهدید، ارعاب، سوء استفاده و خشونت فیزیکی توسط فردی که درصدد است بر همسر یا هم‌بستر خود تسلط و کنترل پیدا کند.

مرتکبین خشونت از یک تاکتیک یا مجموعه‌ای از تاکتیک‌ها برای القای ترس در همسر یا هم‌بستر خود و تسلط بر آنها استفاده می‌کنند.

هدف از راهبردهای مورد استفاده توسط مرتکبین خشونت این است که قربانیان خود را به پیروی از یک الگوی رفتاری که مورد نظر آنها است وادار کنند.

اغلب مرتکبین خشونت رفتارهای خاصی را به عنوان دلیل یا علت برخورد خشونت‌آمیز خود ذکر می‌کنند؛ بنابراین، اقدامات کلامی و فیزیکی خشونت‌آمیز غالباً به منظور تغییر یا کنترل رفتار قربانی صورت می‌گیرد.

گستره مشکل

در حال حاضر، نظرسنجی‌های سراسری از قربانیان جنایت، گزارش‌های جنایت، و پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهند که:

 • حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد از قربانیان خشونت خانوادگی زن هستند.
 • زنان پنج برابر بیشتر از مردان قربانی خشونت از ناحیه همسر یا هم‌بستر می‌شوند.
 • زنان بین سنین ۱۶ تا ۲۴ سال در برابر خشونت خانوادگی آسیب‌پذیرتر هستند.
 • زنان ۳۹ درصد از بیمارانی را تشکیل می‌دهند که بر اثر صدمات ناشی از خشونت خانوادگی به اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، و ۸۴ درصد از اشخاصی را تشکیل می‌دهند که به دلیل صدمات عمدی وارده توسط همسر یا هم‌بستر تحت درمان قرار می‌گیرند.
 • هر سال، حدود ۳۲۴ هزار زن طی دوران بارداری خود متحمل خشونت خانوادگی از ناحیه همسر یا هم‌بستر می‌شوند، و احتمال مرگ زنان باردار بر اثر قتل بیشتر از احتمال مرگ آنها به واسطه سایر عوامل است.
 • زنان بیشترین میزان حمله و تهاجم را (۳/۲۱ نفر در هر ۱۰۰۰ زن) بین سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی تجربه می‌کنند. این رقم هشت برابر میزان مشابه برای مردان است (۳ نفر در هر ۱۰۰۰ مرد بین ۲۵ تا ۳۴ سال).
 • خشونت خانوادگی ۲۲ درصد از جرایم خشونت‌آمیز علیه زنان و ۳ درصد از جرایم خشونت‌آمیز علیه مردان را تشکیل می‌دهد.
 • ۸ درصد از زنان و ۳/۰ درصد از مردان تجاوز به عنف از ناحیه همسر یا هم‌بستر خود را گزارش می‌کنند.
 • تقریباً ۳۳ درصد از افراد همجنس‌گرایان در وهله‌ای از زندگی خود قربانی خشونت خانوادگی می‌شوند.
 • ۲۸ درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان خشونت مربوط به قرار ملاقات را تجربه می‌کنند و ۲۶ درصد از دختران نوجوانی که باردار شده‌اند گزارش می‌کنند که مورد خشونت فیزیکی قرار می‌گیرند.
 • ۷۰ درصد از قربانیان قتل توسط همسر زنان هستند و احتمال اینکه زنان توسط شوهر یا دوست پسر خود کشته شوند دو برابر احتمال قتل آنها توسط غریبه‌ها است.
 • هر روز در ایالات متحده، به طور متوسط بیش از سه زن توسط شوهر یا دوست پسر خود به قتل می‌رسند. در سال ۲۰۰۰، ۱۲۴۷ زن توسط همسر یا هم‌بستر خود کشته شدند. در همان سال، ۴۴۰ مرد توسط همسر یا هم‌بستر خود کشته شدند.
 • تقریباً ۵ درصد از پرونده‌های خشونت خانوادگی مربوط به مردانی است که از جانب همسر یا هم‌بستر فعلی یا سابق خود مورد حمله فیزیکی قرار گرفته‌اند و به قتل رسیده‌اند.
 • قربانیان خشونت خانوادگی در مجموع حدود ۸ میلیون روز کاری با حقوق معادل بیش از ۳۲۰۰۰ شغل تمام وقت و تقریباً ۶/۵ میلیون روز بهره‌وری خانوادگی را بر اثر خشونت از دست می‌دهند.
 • هزینه‌های تجاوز به عنف، حمله فیزیکی و حمله غافلگیرانه هر سال به بیش از ۸/۵ میلیارد دلار بالغ می‌شود، که تقریباً ۱/۴ دلار آنها مستقیماً صرف خدمات پزشکی و مراقبت‌های بهداشت روانی می‌شود.
 • احتمال اینکه مردان توسط آشنایان (۵۰ درصد) یا غریبه‌ها (۴۴ درصد) قربانی شوند خیلی بیشتر از احتمال قربانی شدن آنها توسط همسر، هم‌بستر یا سایر خویشاوندان است.
 • زنان ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از مردان حوادث خشونت خانوادگی را تجربه می‌کنند. در مقایسه با مردان، زنان با خطر به مراتب بیشتری برای قربانی خشونت خانوادگی شدن و دچار شدن به حملات فیزیکی مزمن و شدید مواجه هستند.

 child protection in families experiencing domestic violenceمنبع بخشی از کتابLeave a reply

Your email address will not be published.