صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  اعتیاد زوج، حق ترک خ...
شهریور
۱۳
۱۳۹۴
اعتیاد زوج، حق ترک خانه و جدایی
شهریور ۱۳ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

پرسشگر:سلام،خانم ۳۸ ساله ای هستم که ۱۲ سال قبل با یکی از اقوام ازدواج کردم.صاحب دو فرزند دختر و یک فرزند پسر هستم. در دو سال اخیر مشکلاتی پیدا کرده ام و نمی دانم چه باید بکنم.

شوهرم معتاد به موارد مخدر شده است. یعنی در سالهای اول ازدواجمان هر از گاهی مصرف می کرد اما بسیار محدود.

مثلا در سال یک یا دو بار من هم زیاد اهمیت نمی دادم اما رفته رفته بیشتر مصرف کرد تا اینکه در دو سال اخیر کاملا آلوده به مواد مخدر شده است.

رفتارش به کلی تغییر کرده و تعادل روانی خود را از دست داده است. بعضی اوقات بسیار مهربان و بعضی اوقات بسیار خشمگین است. چندین بار من و فرزندانمان را کتک زده است. یکبار دخترم را به شدت زد به طوری که صورتش چند روز باد کرد.

در رفتن به کار نیز بسیار تنبل شده است. شغلش نجار است و درآمد خوبی هم داشت اما در سالهای اخیر کار خود را جدی نگرفت به طوری که در هفته یک یا دو روز به سر کار می رود.

بسیار نگران هستم. به خصوص در مورد فرزندانمان. فکر می کنم ادامه چنین وضعیتی به آنها آسیب خواهد رساند. در حقیقت قلبا قصد جدا شدن ندارم اما به هر حال باید یک راهی پیدا کنم. نمی توانیم در کنار هم با این وضعیت زندگی کنیم.

وکیل خانه امن: خانم محترم، قبل از اینکه بخواهم پاسخ حقوقی دهم، باید عرض کنم که اعتیاد در ایران به یک مشکل فراگیر تبدیل شده و خانمهایی که مشکل شما را دارند بسیارند. به اعتقاد بنده اگر این امکان وجود دارد که شوهرتان را درمان کنید و از اعتیاد برهانید، بهتر از هر کار دیگری است. یعنی ابتدا سعی و تلاشتان را بکنید که وی درمان شود.

پرسشگر: تمام تلاش خودم را کردم.من و همچنین برادران شوهرم کارهای زیادی کردیم تا ترک کند اما جواب نداد. از طرف دیگر چون رفتار شوهرم روز به روز خشن تر می شود می ترسم که مشکلات و خطرات جبران ناپذیری برای فرزندانمان پیش آید به همین دلیل از شما راهنمایی می خواهم.

وکیل خانه امن: بله حق با شماست ادامه چنین وضعیتی برای شما و کودکان خطرناک است. اگر فکر می کنید خشونت های شوهرتان آسیبهایی به شما و فرزندان وارد خواهد کرد، در ابتدا باید محل زندگی تان را جدا کنید. یعنی یا شوهرتان در جای دیگری سکونت کند یا شما و کودکان. شما از لحاظ قانونی نیز می توانید چنین اقدامی انجام دهید.ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی در این زمینه بیان کرده است که: «اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می تواند مسکن علی حده اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.»

یعنی شما چون در معرض آسیب جسمی هستید می توانید در محل دیگری سکونت کنید. گرچه این ماده در مورد فرزندان نیز صحبت نکرده است اما سکونت فرزندان در محل دیگر نیز خلاف قانون نیست. اما باید توجه کنید که این وضعیت نمی تواند تا پایان ادامه یابد. یعنی به هر حال شوهرتان ولی فرزندان است و با ادامه زندگی مشترک بین شما و ایشان جدا زندگی کردن در صورتی که شوهرتان با آن مخالف باشد مشکلاتی را به وجود خواهد آورد

پرسشگر: با این وجود به نظر شما باید تقاضای طلاق کنم؟

وکیل خانه امن: در این مورد تصمیم را شما باید بگیرید. هم ادامه زندگی با این وضعیت مشکلاتی را برای شما و کودکان خواهد داشت و هم جدا شدن. به هر حال آینده کودکان بسیار مهم است و باید مصلحت آنها را در نظر بگیرید.اگر ادامه زندگی مشترک به دلیل اعتیاد شوهرتان، آسیب های روانی و جسمی به کودکان وارد می کند، به هر حال باید چاره ای اندیشید. جدایی چنانچه این آسیبها را برطرف سازد تنها راه چاره خواهد بود

پرسشگر: اگر تصمیم به طلاق گرفتم اما شوهرم راضی نشد چه کنم.

وکیل خانه امن: بهتر این است که شوهرتان را راضی به طلاق کرده و با وی توافق کنید. در این صورت مشکلی در طلاق نخواهید داشت اما اگر راضی نشد باید با استناد به عسر و حرج تقاضای طلاق دهید.

عسر و حرج یعنی اعتیاد شوهرتان و رفتارهای وی سختی غیر قابل تحملی برای شما ایجاد کرده و فقط با جدایی می توانید به این سختی پایان دهید.

ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی صراحتا اعتیاد زوج یه یکی از مواد مخدر را از مصادیق عسر و حرج دانسته و برای زن حق جدایی قایل شده است.

در عمل نیز گرچه به هنگامی که متقاضی طلاق زوجه است سختگیری زیادی وجود دارد اما دادگاه های خانواده از صدور حکم طلاق به هنگامی که شوهر معتاد است خودداری نمی کنند.Leave a reply

Your email address will not be published.