صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  زنان معلول دو برابر ...
شهریور
۱۰
۱۳۹۴
زنان معلول دو برابر بیشتر مورد خشونت خانگی قرار می گیرند
شهریور ۱۰ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

صادق بهرامی

 • زنان معلول تقریبا دو برابر بیشتر از زنان غیرمعلول مورد خشونت خانگی قرار می گیرند. (BCS 1995)
 • زنان معلول همچنین دوره های طولانی تر از خشونت و آزار را تجربه می کنند و جراحت های جدی و خطرناک تری از خشونت خانگی به آنها می رسد.(BCS 1995)

خشونت خانگی بر علیه زنان معلول

خشونت خانگی با تمایل یک فرد برای اعمال قدرت و کنترل بر شریک زندگی خود پدید می آید. انواع خشونت خانگی عبارتند از: خشونت فیزیکی ،بدرفتاری عاطفی،کنترل مالی و یا سوء استفاده جنسی.

زنان معلول ممکن است همه یا برخی از این بدرفتاری ها را تجربه کنند. اطلاعات بیشتر درباره انواع خشونت و بدرفتاری را می توانید در این آدرس ببینید. اگرچه زنان معلول ممکن است حتی  انواع دیگری از کنترل را تجربه کنند. برای مثال:

 • ممکن است همسرش مراقبت های حیاتی، دارو یا مواد غذایی را از وی دریغ کند.
 • ممکن است همسرش لوازم کمک پزشکی حرکتی (مثل عصا یا ویلچر) و یا حسی (مثل سمعک) متعلق به زن را خراب کند یا از دسترس او خارج کند تا از این طریق استقلال او را محدود کند.
 • اگر زن دارای اختلال بینایی یا مشکلات حرکتی دارد، شریک زندگی او ممکن است در اطراف خانه موانعی ایجاد کند تا او از اینکه بخواهد تنهایی از خانه بیرون برود ترس داشته باشد.
 • شخص سو استفاده کننده ممکن است از طرف زن، مزایای از کار افتادگی اش را دریافت کند و دسترسی او به منابع مالی را محدود کند.
 • سو استفاده کننده ممکن است ناتوانی او را دستمایه انتقاد و یا تحقیر او قرار دهد. یا ممکن است او را تهدید کند که به اداره سرپرستی خواهد گفت که او نمی تواند تنهایی زندگی کند و قیمومیت او را بدست خواهد گرفت.

بسیاری از زنان معلول همچنین با موانع بیشتری برای ایمنی و پشتیبانی روبرو هستند. برای مثال:

 • برخی از زنان معلول از لحاظ جسمی آسیب پذیرتر از زنان معمولی هستند و ممکن است کمتر قادر به فرار و یا محافظت از خود در برابر حملات خشونت آمیز باشند.
 • برخی از زنان معلول بخاطر ناتوانی جسمی و وابستگی به همسرانشان،ممکن است از نظر اجتماعی محدودتر و غیرفعال تر باشند.
 • زنان معلولی که همسرشان پرستار آنها هستند، عموما شانس کمتری دارند که پزشکی را به تنهایی ملاقات کنند و یا قرار ملاقات خصوصی داشته باشند، در نتیجه فرصت های کمتری برای صحبت با کسی در مورد بد رفتاری یا خشونت دارند.
 • برخی از زنان معلول که دلبستگی و سازگاری های ویژه به محل زندگی خود دارند،ممکن است بشدت از ترک شریک زندگی و خانه خود ترس و نگرانی داشته باشند.
 • برخی از زنان نیز ممکن است در مورد پرستار جدید خود نگرانی داشته باشند و یا از هرگونه تغییری در وضعیت درمان یا شرایط جدید زندگی خود بترسند که مبادا پشتیبانی کمتر و وضعیت بدتری نصیبشان شود.

یک مورد مطالعاتی – ماجرای مری

مری ۱۴ سال با خشونت خانگی زندگی کرد تا اینکه یک حمله وحشیانه  او را بر روی ویلچر نشاند. همسرش با لگد به پشت او زده بود و او را با چندین شکستگی و مهره خرد شده و آسیب جدی در ستون فقرات، رها کرده بود. او بدون حرکت افتاده بود در حالیکه درد مشقت باری داشت قادر به استفاده از پاهای خود نبود.

با این حال، این اتفاق موجب توقف خشونت نشد و همسرش نه تنها به آزار جسمی، عاطفی و سوء استفاده جنسی او ادامه داد بلکه با استفاده از وضعیت جدید و معلولیت مری،کنترل و اذیت و آزارهای خود را بیشتر کرد.

اکنون دیگر همه رفت و آمدها و ملاقات های مری کاملا تحت کنترل او بود و از هر فرصتی برای تحقیر و شرمساری مری استفاده می کرد.

یک روز داغ و سوزان که خانوادگی به پارک آبی رفته بودند، همسرش ساعت ها او را روی صندلی زیر آفتاب سوزان رها کرد. او می دانست که مری بخاطر بچه ها حرفی نخواهند زد که مبادا تفریح بچه ها خراب شود.

پرستار خانگی مری متوجه کبودی هایی بر روی بدن او  شده بود، کبودی هایی که مری توضیحی برای آنها نداشت. از مری خواسته بود که ماجرا را تعریف کند.

در ابتدا مری از گفتن حقیقت ابا می کرد، چون فکر می کرد کسی حرفش را باور نخواهد کرد. مری قبلا سعی کرده موضوع را با یکی از دوستانش در میان بگذارد و از او کمک بخواهد. اما دوستش باور نکرد و مری را متهم به دروغگویی کرد.

پرستار متوجه شد که مری احتمالا به زمان بیشتری نیاز دارد تا بتواند واقعیت را با او در میان بگذارد. مری به تدریج به او اعتماد کرد و برایش شرح داد که مورد آزار قرار می گیرد.

پرستار با اداره خدمات اجتماعی تماس گرفت و آنها یک مددکار اجتماعی را به او معرفی کردند. پرستار ترتیبی داد تا مری بعد از جلسه فیزیوتراپی در بیمارستان به تنهایی با مددکار اجتماعی ملاقات کند و وضعیت خود را برای او تعریف کند.

مددکار نیز برای او شرح داد که چه کارهایی می تواند بکند و پس از آن مری تصمیم گرفت که با فرزندان خود، همسرش را ترک کند. مددکار اجتماعی به او کمک کرد تا مسکن مناسب فراهم کند و قرار گذاشتند، یک روز که همسرش سر کار است، مری و بچه ها از خانه خارج شوند. مددکار اجتماعی همچنین به او کمک کرد تا از نظر عاطفی و عملی، زندگی جدیدی را برای خود بازسازی کند. در حال حاضر مری با فرزندانش به طور مستقل زندگی می کند.

زنان با کودکان معلول

زنانی که کودکان معلول دارند نیز ممکن است با موانعی برای جلب کمک مواجه باشند، از جمله نگرانی در مورد سلامت و پرستاری کودک و همچنین تاثیر عاطفی که ممکن است ترک خانه بر کودک داشته باشد.

اگر یک زن به دنبال کمک از یک خانه امن است، باید در برنامه  کمک علاوه بر نیازهای کودکان به حمایت های موردنیاز شخص مادر هم توجه شود تا این اطمینان برای مادر حاصل شود که او و فرزندانش پشتیبانی مناسب برای شروع یک زندگی جدید در امنیت کامل را دریافت می کنند.

کمک به یک دوست یا عضو خانواده

زنان معلول وقتی اقدام به افشای آزار و خشونت خانگی می کنند اغلب با انکار و ناباوری و یا سوء تفاهم اطرافیان مواجه می شوند.

در واقع مردم باور نمی کنند که کسی بخواهد به یک شخص ناتوان و معلول آزار برساند، خصوصا کسی که بنظر می رسد دلسوز و عاشق فرد معلول است.

اگر یکی از نزدیکان یا آشنایان به شما گفت که قربانی آزار و خشونت خانگی است، چه باید کرد؟

 • به او اطمینان دهید که حرفش را باور می کنید و آماده کمک به او هستید.
 • به او توضیح دهید که او تنها نیست هر زن در معرض چهار نوع خشونت خانگی است و زنان معلول دو برابر بیشتر احتمال دارد که مورد آزار قرار گیرند.
 • به او بگویید که آنچه اتفاق می افتد تقصیر او نیست این همسر یا شریک زندگی اوست که او را آزار و خشونت میکند و اوست که تنها مقصر و مسئول است.
 • شکیبا باشید و قضاوت نکنید اجازه دهید او خودش در زمانی که می خواهد تصمیمش را بگیرد.

منبع:refugeLeave a reply

Your email address will not be published.