صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  ختنه زنان در نیجریه ...
شهریور
۷
۱۳۹۴
ختنه زنان در نیجریه ممنوع شد
شهریور ۷ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:کیهان لندن

نوشته کیمبرلی ریچاردز- ترجمه م-ع

بیش از سی میلیون زن و دختر در دهه آینده در معرض ختنه شدن هستند.این عدد نتیجه تحقیق یونیسف، صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل،است

در این گزارش که دو سال پیش منتشر شده است تاکید شده قطع آلت تناسلی زنان که اصطلاحاً بدان ختنه اناث گفته می شود، در برخی کشورها «تقریباً عام» شده است.نیجریه یکی از آن کشور بود .کشوری که بیش از صد و سی میلیون دختر ، ختنه شدن را درآن تجربه کردند .

ولی حالا کشور نیجریه با تصمیمی تاریخی ختنه دختران را ممنوع اعلام کرد.ترجمه این خبر را در ادامه بخوانید

این ممنوعیت تحت قانون سال ۲۰۱۵ خشونت علیه افراد (ممنوعیت) قرار میگیرد که در مجلس سنا در تاریخ ۵ ماه مه تصویب شده و به تازگی بصورت قانون درآمد.

تصویب این قانون یکی از آخرین کارهای رئیس جمهور اسبق، گودلاک جاناتان بود.

ختنه یا بریدن آلت تناسلی زنان عمل بریدن بخش یا کل قسمت بیرونی عضو تناسلی زنان  و یا ایراد جرح به آن به دلایل غیرپزشکی است.

به گفته یونیسف:” بیش از صد و سی میلیون زن و دختر تجربه ختنه یا بریدن عضو تناسلی زنانه را ، در ۲۹ کشور در آفریقا و خاورمیانه داشته اند، کشورهایی که این رویه درآنها خیلی معمول است. “

یونیسف گزارش داده که با یاری فعالیت های اجتماعی، کارزارها و شماری کوشش های سازمانی برای پایان دادن به این رویه، اکنون دختران نوجوان یک سوم کمتر از سی سال بیش در معرض ختنه یا بریدن عضو تناسلی زنانه قرار دارند.

اکنون با تصویب قانون جدید که این رویه را مجرمانه به حساب می آورد، امید است این ممنوعیت به نابودی کامل این عمل انجامیده و با قدرت اجرا شود تا با هرگونه فشارهای اجتماعی باقی مانده مبارزه کند.

سازمان بهداشت جهانی عوارض مضر آنی ختنه یا بریدن عضو تناسلی زنان را خونریزی، عفونت میکربی و زخم های سرباز برشمرده و نتایج دراز مدت آنرا شامل ناباروری، مشکلات در هنگام زایمان و عفونت های ادراری تکرار شونده ذکر میکند.

در گزارش دیگری از یونیسف، جوامعی که ختنه زنان در آنها معمول است، اغلب این عمل را برای کاهش میل جنسی زنان و وارد کردن دختران به دنیای زنانگی، در کنار سایر دلایل، انجام می دهند.

بر اساس تجزیه و تحلیل روزنامه گاردین از داده های اطلاعاتی سازمان ملل متحد، یک چهارم زنان در نیجریه تحت عمل ختنه زنان قرار گرفته اند.

استلا موکاسا، مدیر بخش جنسیت، خشونت و حقوق در مرکز بین المللی تحقیق در مورد زنان، پیچیدگی اجرای قانون جدید ممنوعیت ختنه یا بریدن عضو تناسلی زنان را توضیح می دهد.

او در مقاله ای برای گاردین نوشت: ” بسیار اهمیت دارد که ما تلاشها برای تغییر دیدگاه های فرهنگی سنتی ، که خشونت علیه زنان را تائید می کنند، افزایش دهیم. تنها در این صورت است که این رویه مضر از بین خواهد رفت.”

قانون خشونت علیه افراد (ممنوعیت)، به حمایت از زنان در برابر خشونت  در وجه های متعدد آن کمک میکند.Leave a reply

Your email address will not be published.