صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  خشونت خانگی می تواند...
شهریور
۶
۱۳۹۴
خشونت خانگی می تواند برای همه در هر سنی اتفاق بیفتد
شهریور ۶ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

 

عکس:Fe Ilya

نرگس ثابتی

گر از رفتار دوست پسر یا شریک زندگی خود نگرانید، درمورد علائم هشداردهنده خشونت خانگی بیشتر بدانید. آموختن و کسب اطلاعات بیشتر درباره خشونت می تواند موجبات امنیت شما یا نزدیکان شما را فراهم کند.

خشونت چیست؟

لوسی، که بین سنین ۱۵ تا ۱۷ سال خشونت خانگی را تجربه کرده است می گوید: “من از هیچ سازمانی طلب کمک نکردم متوجه نشدم که این یک نوع خشونت خانگی است چون حس می کردم برای تجربه چنین چیزی خیلی جوانم. “

خشونت در روابط نوجوانان همان خشونت در روابط افراد بزرگسالان است که  مربوط به قدرت و کنترل می شود.

اگر شریک زندگیتان سعی دارد با ارعاب و خشونت شما را کنترل کند، شما در واقع در حال تجربه خشونت خانگی هستید.

اگر به این دلیل که از واکنش شریک زندگی خود واهمه دارید مجبور به تغییر رفتار به هر نحو هستید، در واقع در حال تجربه خشونت خانگی و آزار و اذیت هستید.

خشونت خانگی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. کشف خشونت جسمی و جنسی از همه آسانتر است چون ممکن است علائم و کبودی به جای گذارد. اما به یاد داشته باشید لازم نیست حتما کتک بخورید تا مورد خشونت قرار گرفته باشید.

کنترل های حسی، روانی و مالی هم از انواع بسیار جدی خشونت خانگی هستند.

خشونت خانگی اغلب در طی زمان تشدید می شود خشونت هایی که به شکل زبانی و حسی شروع می شوند می توانند به خشونت جسمی منتهی شوند.

حقایق

در بررسی سال ۲۰۰۹ توسط Refuge و YouGov بیش از نیمی از زنان جوان بین ۱۸ تا ۲۱ سال اعلام کرده اند که دست کم یک بار از سوی دوست پسر، شوهر یا شریک زندگی مورد خشونت قرار گرفته اند.

تحقیق سال ۲۰۰۹ که توسط دانشگاه بریستول و NSPCC (انجمن ملی پیشگیری از خشونت علیه کودکان) انجام شد نشان داد که ۲۷ درصد دختران نوجوان ۱۳ تا ۱۷ ساله در روابط خود خشونت جنسی را تجربه کرده اند.

بررسی که در سال ۲۰۰۵ توسط NSPCC و مجله Sugar انجام شد نشان داد که ۴۰درصد دختران نوجوان پس از کتک خوردن از دوست پسرشان باز به او یک فرصت مجدد می دهند، و یک سوم هم گفتند خیانت در رابطه استفاده از خشونت را توجیه می کند.

در بررسی سال ۲۰۰۹ توسط NSPCC، یک چهارم دختران ۱۳ تا ۱۷ ساله اعلام کردند که تا بحال از سوی شریک رابطه عاشقانه خود موردخشونت قرار گرفته اند؛ یک زن از هر ۹ زن پاسخ دهنده خشونت جسمی شدید را تجربه کرده؛ و دست کم سه چهارم دختران خشونت حسی (احساسی) را تجربه کرده اند.

برای دانلود فایل “خشونت علیه زنان جوان و دختران نوجوان: افسانه ها”  کلیک کنید.

آیا من دارم موردخشونت قرار می گیرم؟

آیا دوست پسرتان نسبت به شما خیلی حسود است و حس تملک دارد؟

آیا وقتی می خواهید با دوستانتان وقت بگذرانید عصبانی می شود یا از شما می خواهد همه وقتتان را با او صرف کنید؟

آیا تلفن، ایمیل، فیسبوک و حساب توئیترتان را چک می کند؟

آیا سعی دارد شما را به حذف کردن دوستانتان در فیسبوک، پاک کردن عکس هایتان، یا توقف ارسال پیغام برای دوستانتان مجبور کند؟

آیا دائم به شما تلفن می کند، پیامک می دهد تا ببیند کجا و با که هستید؟

آیا به شما می گوید چه بپوشید و موهایتان را چطور درست کنید؟

آیا جلوی دیگران به شما می خندد و تحقیرتان می کند؟

آیا عصبی می شود و پرخاش می کند؟ آیا شما را کتک می زند، هل می دهد، سیلی یا لگد می زند؟

آیا تهدید به صدمه زدن به شما یا خودش می کند؟

آیا روی شما اسم می گذارد؟

آیا با گفتن جملاتی نظیر “همه این کار را می کنند” یا اینکه “اگر واقعا دوستم داری باید چنین کنی” شما را به رغم عدم تمایلتان مجبور به رابطه جنسی می کند؟

اگر از شریک زندگی خود می ترسید یا حس می کنید مجبورید رفتار خود را از ترس واکنش او تغییر دهید، مورد خشونت او واقع شده اید.

چه کار می توانم کنم؟

اگر در معرض خشونت قرار دارید، به یاد داشتن موارد زیر می تواند به شما کمک کند:

اگر در معرض خطر فوری قرار دارید، با پلیس تماس بگیرید. پلیس وظیفه دارد مسئله را رسیدگی کرده و به شما کمک کند که ایمن بمانید.شما تنها نیستید.

خشونت تقصیر شما نیست. شریک زندگی شما ممکن است شما را بخاطر رفتار خود مورد سرزنش قرار دهدشاید بگوید که “شما باعث شدید کتکتان بزند” اما واقعیت اینست که او به تنهایی مسوول اقدامات خود است.

خشونت هیچوقت قابل اغماض نیست. شما لیاقت این را دارید که با کسی همراه شوید که به شما احترام می گذارد و به شما حس امنیت می دهد.

لازم نیست به تنهایی این مسئله را حل کنید. با کسی که به او اعتماد داید صحبت کنید مثلا یک دوست، معلم یا پدر و مادر.

افراد خشن ممکن است از کامپیوتر و موبایل برای کنترل و تعقیب شرکای زندگی خود استفاده کنند.  چگونگی ایمن ماندن را در اینجا بخوانید.

نگران دوستتان هستید؟

اگر نگران این هستید که یک دوست یا یکی از عزیزانتان موردخشونت قرار گیرد، می توانید این راهکارها را به کار ببندید:

دوستتان ممکن است خیلی احساس تنهایی کند. ممکن است او از حرف زدن درباره خشونت بیش از حد هراسان یا معذب باشد. بگذارید او بداند که شما نگرانش هستید و همیشه آماده اید که با شما صحبت کند.

او را قضاوت نکنید و به او نگویید که چکار کند. او ممکن است حس کند که هنوز آزارگرش را دوست دارد یا بخواهد که یک فرصت دیگر به او دهد. طبیعی است که بخواهید دوستتان را از خطر محفوظ دارید اما اوست که باید در زمان خود، برای زندگی خود تصمیم بگیرد.

به او بگویید که این خشونت تقصیر او نیست.

مطالعه موردی

قصه لوسی

اولین بار وقتی ۱۵ سال داشتم مارک را ملاقات کردم، او آن موقع ۱۶ ساله بود. مهربان و جذاب و اولین پسری بود که به من واقعا توجه داشت. چند ماه اول رابطه همه چیز رویایی بود او باعث شده بود حس فوق العاده ای داشته باشم.

مارک از همان اول رفتار حفاظت کننده ای داشت، مایلها راهش را دور می کرد و پیاده می آمد تا بعد ازظهرها مرا به خانه برساند.

دلیلی نداشت که شک کنم و رفتار او را چیزی غیر از حمایت و توجه بدانم، تا اینکه یک روز که با مدرسه به اردو رفته بودم ایمیلم را هک کرد.

رابطه اش را با من قطع کرد چون ایمیلی را دیده بود که ماهها قبل برای یک پسر دیگر فرستاده بودم. چند وقت بعد قبول کرد که برگردد و باز با هم باشیم، اما از آن به بعد همه اش درباره استفاده از اینترنت نگرانی داشتم نگران بودم که اگر چیزی ببیند که خوشش نیاید چه خواهد کرد.

دعواها و بحث هایمان بیشتر شد. او عمدا به من اسمهایی می داد که می دانست ناراحتم می کند، مثل چاق، زشت و، بیش از همه، احمق.

به من می گفت هرجایی یا فاحشه، با اینکه می دانست هرگز غیر از او با کسی نبوده ام. خشونت احساسی و زبانی اش شدید و شدیدتر شد تا جایی که یک دفعه شروع کرد مرا تهدید به قتل کند.

یک بار داشتیم از شهر پیاده می آمدیم که بحثمان شد. او مرا به دیوار فشار داد، مچم را محکم گرفت و دستم را به زور بالا آورد، آن را چنان محکم پیچاند که رباطش پاره شد. افتادم روی زمین و شوکه شده گریه کردم. اصلا باورم هم نمی شد که روزی روی من دست بلند کند. وقتی دید دارم روی زمین گریه می کنم، با تمام وجود معذرت خواهی کرد، اما خشونت با گذر زمان بد و بدتر شد.

به دفعات مرا لگد زده و سعی کرده مرا خفه کند حتی یک بار روی من چاقو کشیده. در یکی از حمله هایش مشت محکمی به باسنم زد طوری که به خاطر ورم نمی توانستم شلوارم را بپوشم. هیچوقت ضربه ای به صورتم نزد، برای همین کبودی ها همیشه پنهان می ماند.

من سعی می کردم این خشونت و آزار و اذیت را مخفی کنم چون خجالت می کشیدم.

در بیمارستان، به دروغ می گفتم تصادف کرده ام تا جراحتها را توجیه کنم، یک بار به دوستان و خانواده ام گفتم که در خیابان به من حمله شده است.

با گذشت زمان، از دوستانم کناره گرفتم چون مجبور بودم همه زمانم را با مارک بگذرانم. من عاشقش بودم و کم کم، همه زندگی ام او شده بود.

ابتدا برایم خیلی سخت بود که بپذیرم دارم مورد خشونت خانگی قرار میگیرم. معتقد بودم این خشونت و آزار تقصیر من است و خودم می توانم آن را متوقف کنم. الان همه چیز برایم بهتر شده، اما از هرکسی که مورد خشونت خانگی قرار می گیرد خواهش می کنم به دنبال کمک و حمایت باشد، با کسی درباره وضعیتش صحبت کند. این مسئله را مخفی نکند.

*اسامی تغییر داده شده اند.

منبع:refugeLeave a reply

Your email address will not be published.