صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ازدواج مجدد شوهر و و...
شهریور
۶
۱۳۹۴
ازدواج مجدد شوهر و وکالت زن در طلاق
شهریور ۶ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

خانه امن – پرسشگر:نامم مینا است. دو سال پیش از طریق فیسبوک با مردی آشنا شدم. پس از چند ماه دوستی با یکدیگر ازدواج کردیم. اما بلافاصله پس از عقد اختلافمان شروع شد. البته قبل از عقد نیز کمی اختلاف داشتیم اما بسیار جزئی بود اما پس از عقد اختلافمان روز به روز بیشتر شد.

علاوه بر ما،خانواده هایمان نیز با یکدیگر سازش نداشتند. این گونه اختلافها و مسائل دیگری که مایل به بازگو کردن نیستم باعث شد که از هم دور شویم.

البته شوهرم اصرار می کرد که عروسی کنیم اما من و خانواده ام راضی نبودیم. چندین بار هم سعی کردم که شوهرم را راضی به طلاق کنم اما او می گفت فقط به شرط اینکه از مهریه گذشت کنم راضی به طلاق خواهد شد.

من و خانواده ام نیز راضی به بخشش مهریه نبودیم. به هر حال پس از چندی با خبر شدم که شوهرم ازدواج مجدد کرده و با خانمی عقد کرده است.

پس از این اتفاق تصمیم گرفتم که از دادگاه تقاضای طلاق کنم. یکی از همسایگانمان که در دادگستری کارمند است گفت اگر شوهرتان ازدواج مجدد کرده است می توانید به وکالت از او خودتان را مطلقه کنید.

یعنی بسیار راحت است. این همسایه مان گفت که در قباله نکاح شرط شده که اگر مرد بدون رضایت زن ازدواج مجدد کند، زن از طرف مرد وکالت دارد که با مراجعه به دادگاه خود را مطلقه کند.

من به عقدنامه امان نگاه کردم همانطور بود که همسایه مان می گفت. بنابراین دادخواست طلاق به دلیل ازدواج مجدد و مطالبه مهریه و نفقه را به دادگاه داده ام. می خواستم بدانم روند دادگاه چگونه است و چقدر طول می کشد تا طلاق بگیرم؟

وکیل خانه امن: برای پاسخ به شما باید چند سوال بپرسم. گفتید که شوهرتان اصرار داشت که عروسی کرده و زندگی کنید اما شما راضی نمی شدید. یعنی می خواستم بدانم شوهرتان برای اینکه با وی زندگی کنید از طریق دادگاه اقدام کرده است؟ منظورم این است که آیا قبلا دعوای تمکین علیه شما مطرح کرده است؟

پرسشگر؟ بله. یک بار از دادگاه برای من احضاریه آمد. به دادگاه رفتیم. دادگاه خانواده بود. شوهرم نیز آمده بود. قاضی از من پرسید که چرا راضی نیستی زندگی ات را شروع کنی، من هم مشکلاتمان را گفتم. آخر سر قاضی پرسید که نمی خواهی زندگی مشترکت را شروع کنی.

بنده پاسخ دادم که خیر قصد طلاق دارم. پس از مدتی حکمی به خانه مان آمد که نوشته بود باید از شوهرم تمکین کنم. پس از آن دیگر حکم یا احضاریه ای دریافت نکردم.

وکیل خانه امن: این حکم، حکم الزام به تمکین بوده است. یعنی دادگاه دلایل شما برای زندگی نکردن با شوهرتان را قبول نکرده و حکم داده است که باید از شوهرتان تمکین کرده و با وی زندگی کنید.

پرسشگر: خوب یعنی من نمی توانم طلاق بگیرم؟

وکیل خانه امن: نه این طور نیست. ربطی به طلاق ندارد اما این حکم اثرات دیگری دارد از جمله اینکه شما شامل نفقه نمی شوید چون به تشخیص دادگاه باید تمکین می کرده اید که این کار را انجام نداده اید. بنابراین دعوای نفقه شما به این دلیل پذیرفته نخواهد شد.

پرسشگر: در مورد طلاق و مهریه چه می شود. یعنی می توانم به وکالت از شوهرم همانطور که در عقدنامه آمده طلاق بگیرم و مهریه ام را هم دریافت کنم؟

وکیل خانه امن: آیا خبر دارید که شوهرتان از دادگاه اجازه ازدواج مجدد گرفته است یا نه:

پرسشگر: نخیر اطلاعی در این زمینه ندارم.

وکیل خانه امن: اگر شوهر شما از دادگاه برای ازدواج مجدد اجازه نگرفته باشد بدون شک شرط ضمن عقد نکاح شامل شما خواهد شد. در عقدنامه های رسمی در بند دوازدهم تصریح شده است که اگر شوهر بدون رضایت زن ازدواج مجدد کند، زن از طرف شوهر خود وکالت خواهد داشت که به دادگاه رجوع کرده و خود را مطلقه کند. اما اگر زن تمکین نکند و شوهر اجازه ازدواج مجدد از دادگاه گرفته و ازدواج کند این وکالت منتفی خواهد شد.

بر اساس رای وحدت رویه شماره ۷۱۶ مورخ ۲۰/۷/۱۳۸۹ : «نظر به اینکه مطابق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی تمکین از زوج تکلیف قانونی زوجه است، بنابراین در صورتی که بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع و زوج این امر را در دادگاه اثبات و با اخذ اجازه از دادگاه همسر دیگری اختیار کند، وکالت زوجه از زوج در طلاق که به حکم ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ضمن عقد نکاح شرط و مراتب در سند ازدواج ذیل بند ب شرایط ضمن عقد در ردیف۱۲ قید شده، محقق و قابل اعمال نیست».

 بنابراین اگر شوهر شما اجازه از دادگاه برای ازدواج مجدد داشته باشد شما نمی توانید از حق وکالت در طلاق بهره مند شوید. اما این بدان معنا نیست که شما مطلقا حق جدایی نخواهید داشت بلکه بدان معناست که از طریق وکالت در طلاق از طرف شوهر نمی توانید اقدام کنید.

پرسشگر: پس چگونه باید اقدام کنم؟

وکیل خانه امن: در قانون پیش بینی شده است که اگر وضعیت عسر و حرج برای زن پیش آید وی می تواند تقاضای طلاق دهد. یعنی وضعیتی که برای زن سختی غیرقابل تحملی ایجاد کند.

ازدواج مجدد بدون شک وضعیت عسر و حرج را برای زن پدید می آورد، بنابراین زن می تواند تقاضای طلاق کند. اجازه یا عدم اجازه برای ازدواج مجدد نیز تاثیری در این امر ندارد. یعنی چه شوهر اجازه ازدواج مجدد گرفته باشد و چه نگرفته باشد فرقی در عسر و حرج نخواهد داشت. بنابراین شما می توانید از این طریق اقدام کنید.

پرسشگر: یعنی طلاق از طریق وکالت و طلاق از عسر و حرج فرق می کند؟

وکیل خانه امن: تفاوت در این است که اگر با وکالت از طرف شوهر تقاضای طلاق شود بسیار  آسان تر و سریعتر می توان به نتیجه رسید اما طلاق عسر و حرجی دشواری های خود را دارد از جمله ممکن است چندین سال طول بکشد.

پرسشگر: در مورد مهریه چطور؟

وکیل خانه امن: مهریه حق شماست. اگر رابطه جنسی نداشته اید نصف مهریه به شما تعلق می گیرد و اگر داشته بودید تمام مهریه. ازدواج مجدد با اجازه دادگاه و یا عدم تمکین شما در مهریه تاثیری نخواهد داشت.

پرسشگر: به نظر شما برای زودتر به نتیجه رسیدن چه کار می توانم بکنم؟

وکیل خانه امن: همانطور که می دانید زمانی که زوجه متقاضی طلاق بوده و شوهر راضی به آن نباشد، دادگاه به راحتی حکم طلاق صادر نخواهد کرد.

ممکن است سالها پروسه دادرسی طول بکشد بنابراین بهترین شیوه این است که با شوهر خود صحبت کرده و برای طلاق توافق کنید. یعنی وی را راضی به طلاق کنید و دادخواست طلاق توافقی بدهید. در این صورت خیلی سریعتر خواهید توانست جدا شوید.

پرسشگر: بسیار ممنونLeave a reply

Your email address will not be published.