صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  فرزند کشی در ردیف دو...
شهریور
۵
۱۳۹۴
فرزند کشی در ردیف دوم قتل های خانوادگی
شهریور ۵ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

عکس:Omer Unlu

خانه امن:۳۰ درصد از قتل های کشور را قتل های خانواده تشکیل می دهند. بیشترین این پرونده ها، همسرکشی و فرزند کشی است. فرزند کشی در ردیف دوم قتل ها قرار دارد.

هادی شریعتی حقوقدان با بیان این آمار در نشست خشونت خانگی علیه کودکان از منظر حقوقی و قضایی گفت: از ۱۴۸ هزار تماس گرفته شده با ۱۲۳ تعداد ۸۶۶۴ تماس مرتبط با کودک آزاری است. ممکن است آمار کاملا درست نباشد اما فعالان حقوق کودک معتقد هستند که اگر یک کودک آزاری افشا می شود در مقابلش حداقل ۲۰ کودک آزاری پنهان وجوددارد.

وی با اشاره به این که تهران بیشترین خشونت علیه کودکان را دارد افزود: با توجه به این آمارها باید توجه کرد خانه و خانواده که باید امن ترین مکان برای کودک و نوجوان باشد در روند کنونی، خشونت جایگزین آرامش در خانه ها شده است.

شریعتی با تاکید بر این که گاهی شدت خشونت حیات کودکان را به خطر می اندازد فرزند کشی را شدیدترین شکل خشونت خانگی علیه کودکان و نوجوانان خواند.

 تهران بیشترین خشونت علیه کودکان را دارد

این حقوقدان با بیان این مطلب که از لحاظ جغرافیای جرم، پراکندگی وجود دارد، افزود: تهران، البرز و خوزستان و بعد شهرهای غربی مانند کرمانشاه آمار بیشتری را در رابطه با این موضوع به خود اختصاص می دهند.

فرزند کشی قالبی پدرانه دارد

وی با تاکید بر این که فرزند کشی قالبی پدرانه دارد تصریح کرد:مادرها هم مرتکب فرزند کشی می شوند اما درصد آن ها کمتر است.

این حقوقدان گفت :در ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی سابق،که مورد انتقاد حقوقدانان بود در این ماده پدر و جد پدری معاف از قصاص بودند و به پرداخت دیه و حبس محکوم می شدند.

شریعتی ادامه داد:این انتقادها اصرار بر قصاص پدر نبود بلکه حذف ماده ای بود که جرم فرزندکشی را موجه جلوه می داد. با تصویب قانون مجازات جدید تنها با اندکی تغییر که همچنان در ماده ۳۰۱ پا برجا مانده است.

اصلاح قوانین می‌تواند حامی کودکان باشد

این حقوقدان خاطر نشان کرد: کنوانسیون حقوق کودک در بند ۱ ماده ۱۹ خود، از کشورهای عضو خواسته همه اقدامات قانونی اجرایی و آموزشی و اجتماعی را به عمل آورند تا از کودک یعنی فرد زیر ۱۸ سال در برابر همه اشکال خشونت جسمی و جنسی حمایت کنند.

وی گفت:باید در رابطه با این موضوع در اصلاح قوانین، گام های جدی برداشته شود و برخورد با این خشونت ها نیاز به قوانین حمایتی و تصریح لوایحی دارد که می تواند حامی کودکان در برابر خشونت باشد.

 کودکان در دفاع از خود ناتوان هستند
در ادامه این نشست دکتر ایوب میلکی وکیل دادگستری  وعضو هیات علمی دانشگاه گفت:در حوزه علوم جنایی برجسته‌ترین تعبیر که پیرامون قربانی شدن اطفال می‌توان به‌کار برد کودک‌آزاری، بدرفتاری یا سوءرفتاری نسبت به کودکان است. آنچه مسلم است کودک‌آزاری جلوه‌ای از خشونت است و خشونت یک مضمون نسبی دارد یعنی پندارها و برداشت‌های مختلفی در خصوص خشونت و مصادیق خشونت وجود دارد.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: زمانی که بحث خشونت مطرح می‌شود بیشتر مردم خشونت را کاربرد زور می‌دانند.  در حالی که امروزه قلمرو شمول خشونت بسیار وسیع شده  است.

خشونت‌های عاطفی، روانی و جنسی هم امروزه در این قلمرو قرار می‌گیرد. یکی از گونه‌های بارز خشونت، خشونت والدین نسبت به فرزندان است . خشونت خانگی جلوه‌های مختلفی دارد گاهی روانی، جسمی مانند قتل و ضرب و جرح، سوءاستفاده‌های جنسی و بی توجهی عاطفی.

 کودکان قربانیان بالقوه
وی ادامه داد: یکی از شدیدترین مصادیق خشونت خانگی به طور خاص (فرزندکشی است)و کودکان بیش از دیگران قربانی‌ خشونت خانگی هستند.

در واقع این‌ها قربانیان بالقوه هستند.  باید گفت برای اینکه قربانی شدن فردی اتفاق بیفتد ۳ رکن نیاز است انگیزه ، اهداف مناسب مطلوب و مهم‌تر، نبود فقدان مانع و نبود محافظت لازم که اگر این زمینه‌ها فراهم شود زمینه برای قربانی شدن هم فراهم می‌شود.

میلکی‌خاطرنشان کرد: اگر نگاهی به آمار بیندازیم، کودک‌آزاری نسبت به اطفال یک رقم بالای سیاه بزه‌کاری است که ارقام سیاه، جرائم نامکشوف هستندکه جرم کشف نمی‌شود. گاهی طفل نمی‌تواند اعلام جرم کند در نتیجه این جرائم نامکشوف باقی می‌ماند. باید هزینه ارتکاب جرم بالارود که تشدید مجازات یکی از راه‌های بالارفتن هزینه است.

 فرزندکشی یکی از مصادیق قتل 
این وکیل دادگستری در ادامه در رابطه با فرزندکشی توضیح داد : طفل هم یک انسان است و به اعتبار انسان بودن دارای اعتبار و کشتن او توسط والدین یا غیروالدین قتل محسوب می‌شود. یعنی دقیقا قتل با فرزندکشی انطباق دارد. یکی از شرایط اجرای مجازات این است که قاتل پدر و جد پدری مقتول نباشد آنچه مبنای معافیت پدر از مجازات قصاص شده یک مبنای چالش برانگیز است.

باید مجازات برای همه یکسان باشد اگر قرار است معاف کنیم که نباید این کار صورت بگیرد باید پدر و مادر یکسان باشند. به‌طور کلی چنین مصوبه ای باید از بین رود. چون بنابر توجیهات مطرح شده پدر و جد پدری حق ولایت فرزند را دارند. قصاص پدر با حرمت جایگاه او انطباق ندارد.

 قوانین فاقد بازدارندگی هستند
وی در پایان اشاره کرد: قوانین ما فاقد بازدارندگی هستند . بازدارندگی لزوما اجرای مجازات‌های شدید نیست گاهی تهدید اجرای مجازات از اجرای مجازات موثرتر خواهد بود. به طور کلی باید گفت محیط خانواده که محیط آرامشی است اگر کودک در آنجا احساس آرامش نکند در محیط‌های اجتماعی بزرگ‌تر هرگز چنین احساسی نخواهد داشت و این احساس ناامنی همواره با کودک خواهد بود. کودک عزت نفس خود را از دست خواهد داد.

تامین امنیت، حمایت، آرامش، امنیت جانی، روانی، مالی و عاطفی همه حق کودک است و همان اندازه که برای کودک حق است برای ما یک تکلیف است و اگر کودک احساس امنیت نکند ممکن است به بزه کار فردا تبدیل شود.

منبع:قانونLeave a reply

Your email address will not be published.