صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  اعتیاد به الکل،حتما ...
شهریور
۴
۱۳۹۴
اعتیاد به الکل،حتما باعث خشونت نمی شود
شهریور ۴ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:rawdonfox

خانه امن:ایرانیان سالانه ۴۲۰ لیتر الکل مصرف میکنند .این را چندی پیش معاون وزیر بهداشت ایران اعلام کرد. عددی که با واکنش های زیادی در دولت همراه شد و در نهایت روزبه کردونی مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی این عدد را غیر واقعی خواند .

بنا به نوشته کردوانی سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که میزان مصرف سرانه الکل در ایران کمی بیش از یک لیتر برای جمعیت ۱۵ سال به بالاست. این نسبت تقریبا مشابه سایر کشورهای اسلامی است و برای ایران چیزی معادل ۵۲ تا ۵۵ میلیون لیتر در سال می‌شوداما این مصرف و وابستگی چه تاثیری بر زندگی اشخاص و روابط اجتماعی انها خواهد گذاشت .

وبسایت hiddenhurtبه بررسی رابطه الکل و خشونت خانگی پرداخته که ترجمه آن را “خانه امن”می خوانید .

رابطه بین مصرف الکل و خشونت خانگی چیست؟ اگر شریک زندگی ما در زمان مصرف الکل، خشونت بورزد باز هم میتوان او را مسئول خشونت دانست؟ آزار و خشونت با قطع نوشیدن الکل، متوقف خواهد شد؟اعتیاد به الکل باعث آزار و خشونت نمی شود، اگرچه اغلب به عنوان توجیهی برای اعمال خشونت بکار میرود.

تمام معتادین به الکل ، انسانهای آزارگری نیستند و نیز تمام آزارگرها، مشکل اعتیاد به الکل ندارند.ممکن است آزارگر معتاد به الکل هم باشد اما اعتیاد او مشکلی است جدا از مسأله آزار. او معتاد به الکل است و در عین حال آزارگر هم هست.

در رسانه ها اغلب، اعتیاد به الکل و خشونت را علل و معلول یکدیگر نشان می دهند.کسی که خشونتگر نیست، چه در زمان مستی و چه در زمان هوشیاری خشونتی اعمال نمی کند، اما اگر کسی خشونتگر باشد چه در زمان مستی و چه در هوشیاری ممکن است رفتار خشونت آمیز داشته باشد. الکل دلیلی برای خشونت و یا آزار نیست.

ممکن است ما تصور کنیم که مصرف الکل باعث خشونت و آزار قربانی بوده است تا این خوشبینی را در خود بوجود بیاوریم که راه حلی آسان  برای مشکل وجود دارد.

حتی ممکن است فکر کنیم مهاجم واقعا قصد آسیب رساندن نداشته است و فقط` کنترل خود` را از دست داده است و مسئولیت اصلی متوجه او نمی شود. این باور را در خود بوجود می آوریم که با همکاری، پشتیبانی و صبر، آزار ازبین خواهد رفت و ما قادر به کنترل اوضاع خواهیم بود.

رابطه واقعی مصرف الکل و خشونت خانگی

واقعیت این است که اکثر آزارگرها، معتاد به الکل نیستند. مصرف الکل تنها قسمت کوچکی از رفتار آزاردهنده آنهاست. آزارگرها حتی آگاهانه اقدام به نوشیدن الکل می کنند تا مستی را بهانه ای برای اعمال خشونت کنند، خود را بیشتر از چیزی که هستند مست نشان می دهند تا بهتر شریک زندگی خود را تنبیه کنند. بعد از تنبیه هم طوری وانمود می کنند که چیزی از زمان مستی به یاد ندارند.

یکی از دلایل مصرف الکل وادار کردن شریک زندگی به انجام کارهایی است که آزارگر تمایل دارد. همچنین اگر آزارگر وظایفی  به عهده دارد که تمایلی به انجام آنها ندارد، مستی بهانه خوبی است که از انجام آنها سرباز زند. به احتمال زیاد در زمان مستی برای سهیم نبودن در کار خانه یا مورد توجه قرار ندادن کودک بازخواست نخواهد شد.

یکی از جنبه های استفاده از الکل برای اعمال خشونت این است که: احتمالا فرد آزار دیده برای آزارگر احساس تأسف می کند و برای تسکین او تلاش می کند حال آنکه فرد آزاردیده دچار درد و خشونت شده است. او حتی برای  حل مشکل و القا نکردن احساس گناه به آزارگر هم تلاش می کند. در واقع وظایف کاملا جا به جا شده و فرد آزارگر دیگر نیازی به مواجهه با واقعیت و عواقب کار خود را ندارد.

حتی فرد آزاردیده  گاهی این جابه جایی نقش را انتخاب می کند چون این کار توهم قدرت و ارزشمندی را به او القا می کند، او حتی خشونت آگاهانه آزارگر خود را هم انکار می کند.در این بین، آزارگر با موفقیت، مستی را دلیل ارتکاب خشونت نشان داده بدون اینکه برای رفتار و افکار خشونت آمیز خود بازخواست شده باشد.

در واقع فرد آزارگر هنگام مستی آگاهانه تصمیم می گیرد که رفتار خشونت آمیز داشته باشد و اینکه او از خود بی خود شد و یا کنترلش را ازدست داد تفکر غلطی است.

انسان حتی در زمان مستی، براساس چارچوب ارزشی خود عمل می کند، مثلا کسی که عقیده دارد نباید از بانک دزدی کرد در زمان مستی ناگهان تبدیل به سارق بانک نخواهد شد. اگر پرهیز از خشونت در چارچوب ارزشی شریک زندگی شما تعریف شده باشد، او در زمان مستی هم اعمال خشونت نخواهد کرد. اگر او در زمان هوشیاری خشونت فیزیکی داشته است در زمان مستی این امکان وجود دارد که وانمود کند کنترلش را ازدست داده و مسئولیتی هم در این شرایط برای رفتار خود ندارد و اقدام به آزار رساندن کند.

بعد از پایان مستی (هوشیاری) چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است امیدوار باشیم که بعد از هوشیاری دیگر آزاری در کار نخواهد بود اما این خیال خامی بیش نیست. گاهی آزارگرها فقط در زمان مستی، از خشونت فیزیکی استفاده می کنند ولی نگاه دقیقتر نشان می دهد که آنها در زمان هوشیاری، خشونت روانی و عاطفی اعمال می کنند و فقط برای مدتی از خشونت فیزیکی خودداری کرده اند. زمانی که آزارگر خشونت روانی و عاطفی را ناکارآمد احساس کند به احتمال زیاد خشونت فیزیکی را دوباره از سر خواهد گرفت.

در واقع هوشیاری راه حلی برای نجات از آزار نیست چون آزار ریشه در نگرش فرد دارد.

شماری از آزارگرها هوشیاری را تبدیل به  ابزاری برای کنترل قربانی می کنند. آنها قربانی را تهدید می کنند که اگر شرایط مطابق خواسته آنها نباشد دوباره نوشیدن الکل را از سر می گیرند. تهدید های زیرکانه ای مثل: “آمدن خانواده ات به من استرس میده و همین ممکنه باعث بشه من دوباره برم سراغ الکل”.

در این مثال هدف منزوی کردن قربانی است و تهدید نیز دوباره مست شدن است (تهدید پنهان خشونت است که آزارگرآن را به زبان نمی آورد ).اعتیاد به الکل و خشونت دو مشکلی هستند که باید هر دو حل و فصل شوند. اگر فقط اعتیاد به الکل از بین برود به جای آزارگر همیشه مست، آزارگر هوشیار خواهیم داشت.

سوال هایی که باید برای پیدا کردن ارتباط بین مصرف الکل و خشونت از خود بپرسید:

آیا شریک زندگیتاتان در زمان مستی فقط شما را مورد آزار قرار می دهد؟ یا او افراد دیگر را هم می آزارد؟

آیا او در مواقعی مشخص شما را آزار می دهد؟ مثلا در اکثر مواقعی که شما و دوستانتان مهمانی برگزار میکنید یا بعد از مشاجره با یکدیگر؟

آیا شریک زندگیتاتان مست بودنش را دلیل خشونت می داند؟

اگر شما درهنگام مواجهه با خشونت و آزار، عکس العمل نشان دهید آیا شریک زندگیتان تصمیم جدی برای حل مشکل اعتیاد به الکل می گیرد؟ یا هربار بعد از پوزش و احساس شرمندگی، رویه  سابق را دوباره از سر می گیرد؟

آیا شریک زندگیتان زمان هایی که مست نیست، شما را مورد آزارعاطفی یا روانی قرار می دهد؟Leave a reply

Your email address will not be published.