صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  وضعیت کودکان یمنی در...
شهریور
۳
۱۳۹۴
وضعیت کودکان یمنی در آخرین گزارش یونیسف
شهریور ۳ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

در چند ماه اخیر، مخاصمات مسلحانه در کشور یمن به‌وقوع پیوسته است و دولت یمن،با حمایت دولت‌های غربی از جمله آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی و نیز با کمال تأسف با حمایت حامیان خود از میان کشورهای اسلامی که در رأس آن‌ها دولت عربستان قرار دارد، با نادیده‌گرفتن حق ملت در تعیین سرنوشت خود، مبادرت به نقض جدی حقوق بشر افراد اعم از زن و مرد و کودک و کهنسال کرده است و در این میان شیعیان یمن بیش از سایر گروه‌ها در معرض نقض جدی حقوق و تعرض قرار گرفته‌اند.

بروز وضعیت اسف‌بار در کشور یمن در ماه‌های اخیر، تا بدان‌جا رسیده است که نهادهای بین‌المللی از جمله صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) زبان به اعتراض گشوده‌اند.

البته انتقاد جدی وارد بر عملکرد نهادهای حقوق بشری بین‌المللی از جمله یونیسف و سایر نهادها، رویکرد و برخورد منفعلانه با نقض‌های ارتکابی و عدم صراحت آن‌ها در محکوم‌کردن ناقضان اصلی حقوق بشر مردم یمن است.
بنا به گزارش اخیر صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در جریان مخاصمات چند ماه اخیر در کشور یمن، به‌طور متوسط روزانه ۸ کودک در این کشور کشته و یا مجروح و معلول شده‌اند. یونیسف صراحتاً خاطرنشان کرده است که فارغ از اهداف مخاصمات اخیر در کشور یمن، با توجه به وضعیت موجود باید اذعان داشت که این مخاصمات، در واقع ضدکودکان است و بسیاری از شیوه‌ها و ابزارهای جنگی مورد استفاده، مستقیماً کودکان را نشانه گرفته است و ادامه این روند، در عمل منجر به نقض حقوق بنیادین کودکان از جمله حق حیات و حق سلامت خواهد بود.
در طول چهار ماه اخیر، بالغ بر ۴۰۰ کودک در کشور یمن کشته شدند و بیش از ۶۰۰ کودک مجروحیت جدی برداشته‌اند تا آن‌جاکه منجر به معلولیت دایم و یا طولانی‌مدت آنان شده است.
افزایش روزافزون سوء‌تغذیه شدید کودکان و تخریب و نابودی زیرساخت‌های حیاتی نظیر تأسیسات مربوط به سلامت و مراقبت‌های پزشکی و درمانی و تعطیل‌شدن مدارس و عدم دسترسی کودکان به نیازهای اولیه و حیاتی، و فشار روانی و استرس شدید کودکان در اثر بروز مخاصمه و از دست‌دادن اعضای خانواده در جریان جنگ، از جمله مهم‌ترین موارد نقض حقوق بشر کودکان در جریان مخاصمات اخیر در کشور یمن است.
بنا‌به گزارش یونیسف در حال حاضر، بیش از ۸۰ درصد از جمعیت افراد زیر هجده سال در کشور یمن، که جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر را تشکیل می‌دهد، نیاز به کمک‌های بشردوستانه به‌صورت فوری و ضروری دارند. نزدیک به ۲ میلیون نفر نیز در این کشور مجبور به فرار از خانه و کاشانه خود شده‌اند.
در طول ۶ ماه اخیر، بالغ‌بر ۱۵۰ هزار کودک مورد حمایت و مورد مساعدت در زمینه‌های روانشناسی و غیره قرار گرفته‌اند. بنا به اذعان یونیسف، به‌رغم برخی تلاش‌هایی که صورت‌گرفته است، اما با توجه به بحران موجود و وضعیت نامساعد کودکان در جریان مخاصمات اخیر، باید اقدامات جدی‌تر و گسترده‌تری صورت گیرد.

منبع : مهر خانهLeave a reply

Your email address will not be published.