صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سرانه ورزشی در برنام...
شهریور
۳
۱۳۹۴
سرانه ورزشی در برنامه ششم برحسب جنسیت تعریف شود
شهریور ۳ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عضو فراکسیون ورزش مجلس اعلام کرد دولت و مجلس شورای اسلامی‌ تدبیری بیاندیشند که سرانه ورزشی برحسب جنسیت تعریف شود.

به نقل از مهر، مجید منصوری بیدکانی با بیان اینکه توجه به ورزش بانوان توجه به سلامت جامعه است، اظهار کرد: ورزش بانوان دارای محدودیت‌هایی است بنابراین قطعا وزارت ورزش و جوانان و مجلس شورای اسلامی‌باید در برنامه ششم سرانه فضای ورزشی را برحسب جنسیت تعریف کرده و سرانه جداگانه‌ای را برای بانوان درنظرگیرند.

وی ادامه داد: سرانه ورزشی به ازای یک نفر تعریف می‌شود ولی زنان و مردان به طور مساوی از این سرانه استفاده نمی‌کنند، اگر بانوان محدودیت نداشتد این تقسیم‌بندی منطقی بود ولی درحال حاضر باتوجه به محدودیت بانوان در استفاده از سرانه ورزشی کشور پیشنهاد من به وزارت ورزش و جوانان و مجلس این است که سرانه ورزشی در برنامه ششم توسعه برحسب جنسیت تعریف شود تا مثمرالثمر واقع شود.

ضرورت فرهنگ‌سازی در مورد ورزش بانوان

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: نیمی‌از جمعیت جامعه را مردان و نیم دیگر را زنان تشکیل می‌دهند اما بانوان اثر مثبتی روی سلامت جامعه دارند زیرا تربیت و پرورش فرزندان به عهده مادران است اما متاسفانه به دلیل فرهنگی که وجود دارد مادران ایرانی کمتر به ورزش می‌پردازند بنابراین در گام نخست باید از طریق مدرسه، صداوسیما و مطبوعات فرهنگسازی شده تا این موضوع اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه خانم‌ها می‌توانند پابه پای مردان در صحنه‌های ورزشی حضور داشته باشند، افزود:باید فضاهای ورزشی مناسبی برای خانم‌ها ایجاد کرد٬ چه در بحث ورزش قهرمانی و چه ورزش همگانی که سلامت جامعه منوط به آن است، برای زنان محدودیت‌های مکانی وجود دارد که وزارت ورزش با کمک دستگاه‌های دیگر باید روی این موضوع کار کند.

پخش مسابقات ورزشی زنان از صداوسیما

منصوری بیدکانی با تاکید بر نقش مؤثر رسانه ملی بر تشویق بانوان به ورزش  بیان کرد: متاسفانه صداوسیما به ورزش بانوان کمتر می‌پردازد، درصورتی‌که باید برخی رشته‌های بانوان را نیز پخش کند تا زمینه زنان تشویق جامعه به ورزش فراهم شود.

وی با اشاره به برخی تفاوت‌ها بین پاداش‌های زنان و مردان مدال‌آور در مسابقات بین‌المللی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه آقایان بیشتر به ورزش قهرمانی پرداخته‌اند امکانات بیشتری در اختیار آن‌ها قرار داده شده ولی باید دیدگاه را در این زمینه تغییر داد.

عضو فراکسیون ورزش مجلس در پایان گفت: نه تنها باید به ورزش بانوان اهمیت داد بلکه باید درنظر داشت خانمی‌که در میادین بین‌الملی مدال کسب می‌کند، شاهکار انجام داده و باید بیشتر به او رسیدگی شود؛ اگر قدم‌های اینچنینی در ورزش‌ بانوان برداشته شود، زنان قهرمان ملی و المپیک زیادی تربیت و ایجاد انگیزه خواهد شد.Leave a reply

Your email address will not be published.