صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  اجبار به انجام امورا...
مرداد
۳۰
۱۳۹۴
اجبار به انجام امورات مذهبی توسط شوهر
مرداد ۳۰ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:تزئینی

پرسشگر: زن ۳۰ ساله ای هستم. سه سال قبل با یکی از آشنایان ازدواج کرده ام. همسرم یک فرد فوق العاده مذهبی است. به همین دلیل پس از ازدواجمان مشکلاتمان شروع شد. در ابتدای زندگی، همسرم از من خواست که چادر به سر کنم. این خواسته او مرا شگفت زده کرد زیرا او می دانست که من هیچ وقت چادر سر نکرده و مایل به این کار نیستم.

چندین روز با هم مشاجره داشتیم. بالاخره مجبور شدم خواسته ایشان را بپذیرم. همسرم مرا مجبور می کرد که فرایض دینی را کاملا به جا آورم. مثلا هر صبح مرا برای نماز بیدار می کرد حال آنکه این کار برای من سخت بود. ارتباط مرا با دوستان و آشنایان بسیار محدود کرد. به طوری که حتی با اقوام نزدیک مرد نمی توانستم مکالمه ای داشته باشم زیرا معتقد بود آنها نامحرم هستند.

تمام این رفتارها را تحمل کردم تا اینکه فرزندمان متولد شد. بر سر انتخاب اسم اختلاف پیدا کردیم. همسرم اسم زینب السادات را برای دخترمان انتخاب کرده بود اما من مخالف بودم. در نهایت این اسم برای دخترمان در شناسنامه درج شد. اختلافهایمان روز به روز گسترده تر شد. فکر می کنم دیگر توان ادامه زندگی با همسرم را ندارم. درمانده شده ام و نمی دانم چه کار باید بکنم. از شما راهنمایی می خواهم.

وکیل خانه امن: آیا قبل از ازدواج می دانستید که ایشان دارای چنین روحیه ای هستند؟

پرسشگر: یعنی قبل از ازدواج می دانستم که ایشان آدم مذهبی ای است ما اصلا فکر نمی کردم تا این حد غیر منطقی بوده و مرا آزار دهد.

وکیل خانه امن: به هرحال به نظر می رسد قبل از ازدواج شناخت کافی از همدیگر نداشته اید. این امر یکی از مشکلات جامعه ایران است.

پرسشگر: بله دقیقا از همدیگر شناخت نداشتیم. اما به هر حال ازدواج کردیم.

وکیل خانه امن: تا کنون با همسرتان و یا اقوام همسرتان یا با مشاور در این مورد صحبت کرده اید؟

پرسشگر: بله چندین بار صحبت کرده ام. اقوام ایشان که حق را به ایشان می دهند. پدر و مادر من هم می گویند که زندگی ات را ادامه بده، همه زن و شوهر ها از این مشکلاتها دارند.

یواش یواش برایت عادی می شود. اما من دیگر نمی توانم تحمل کنم. این مساله ذهن مرا درگیر کرده است. با این فکر همسرم فکر می کنم دخترمان آینده خوبی نخواهد داشت.

در مورد خودم هم که دیگر هیچ. اکثر ارتباطاتم قطع شده است. علی رغم میل خود مجبورم اعمال مذهبی را تمام و کمال به جا بیاورم. همسرم دایما مرا به مراسم های مذهبی می برد. خودش هم به بسیاری از عروسی ها نمی رود.  افسرده شده ام. زندگی ام فقط شده است مذهب.

وکیل خانه امن: آیا قصد دارید از طریق دادگاه اقدام کنید؟

پرسشگر: فکر می کنم راه دیگری وجود ندارد چون شوهرم اصلاح پذیر نیست.

وکیل خانه امن: بهترین راه این است که وی را برای طلاق توافقی  قانع کنید.

اگر ایشان به طلاق توافقی راضی شد مشکل چندانی نخواهید داشت. به دادگاه خانواده محل اقامتتان رجوع کرده و دادخواست طلاق توافقی بدهید. تقریبا در مدت کوتاهی خواهید توانست از همدیگر جدا شوید.

اما اگر شوهرتان راضی به طلاق نباشد مشکلات قضایی پیش رو خواهید داشت. زیرا زن در موارد محدودی می تواند از شوهر خود طلاق بگیرد. در مورد وضعیت شما می توانم بگویم بر اساس قانون مدنی ایران اگر وضعیت عسر و حرج برای زن ایجاد شود، وی می تواند در خواست طلاق کند.

یعنی اینکه اگر فتارهای شوهر به حدی باشد که برای زن سختی ایجاد شود و این سختی به حد غیر قابل تحمل بوده و ادامه زندگی مشترک را امکان ناپذیر سازد، برای زن حق جدایی به وجود خواهد آمد. در مورد اینکه آیا اجبار به انجام امورات مذهبی عسر و حرج است یا خیر نمی توان نظر قطعی گفت.

گرچه این عمل نوعی خشونت خانگی محسوب می شود اما همانطور که می دانید نهادهای حکومتی همچون قوه قضاییه، بافت مذهبی دارند یعنی ممکن است وضعیت شما را عسر و حرج بدانند و ممکن است ندانند.

اما به هر حال می توانید تمامی رفتارهای شوهرتان را یکجا مورد استناد قرار داده و با توسل به عسر و حرج طلاق بخواهید.

پرسشگر: اگر شوهرم راضی به طلاق نشود، روند دادگاه چه قدر طول می کشد؟

وکیل خانه امن: نمی توان زمان معینی تعیین کرد. ممکن است چندین سال طول بکشد.

پرسشگر: در صورت طلاق وضعیت فرزندمان چه خواهد شد؟

وکیل خانه امن: حضانت فرزند تا ۷ سالگی بر عهده مادر بوده و پس از آن را دادگاه تعیین می کند. هزینه های فرزندتان بر عهده پدرش خواهد بود همچنین تصمیم گیری برای فرزندتان بر عهده پدرش خواهد بود.Leave a reply

Your email address will not be published.