صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  افزایش خشونت خانگی ع...
مرداد
۲۹
۱۳۹۴
افزایش خشونت خانگی علیه مردان در ایران
مرداد ۲۹ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عکس:Matt P.

خشونت خانگی به معنی رفتار خشونت آمیز و سلطه گرانه یک عضو خانواده علیه عضو یا اعضای دیگر همان خانواده است.

بیش از ۲۵ درصد قربانیان خشونت‌های خانگی را مردان تشکیل می‌دهند. زنان، پیش تر بیشتر از روش‌های روانی برای اعمال خشونت علیه مردان استفاده می‌کردند، اما امروز دامنه خشونت خانگی علیه مردان به ویژه در جامعه ایران به  روش‌های فیزیکی نیز گسترش یافته است.

این آمار را مجید ابهری، آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری در مصاحبه با وبسایت “انتخاب خبر” اعلام کرده است .آماری که به هیچ تحقیق جامع و کاملی اشاره نمی کند و تنها به ارائه یک عدد از خشونت دیدگان مرد اشاره دارد.

این آسیب شناس با اشاره به افزایش خشونت خانگی از سوی زنان ایرانی علیه همسرانشان و دلایل آن گفت: با توجه به این که پرخاشگری، اصلی ترین نشانه خشونت است ، متأسفانه در دهه اخیر خشونت های خانگی تا سه برابر افزایش یافته است که برای افزایش خشونت های خانگی دلایلی همچون عوامل محیطی مانند سرما و گرما و یا آلودگی صوتی و تنفسی، عوامل تغذیه ای و ژنتیک، عوامل اقتصادی همچون کمبود درآمد و اعتیاد، علل رفتاری و بسترهای بروز خشونت خانگی است ، اما در پنج سال اخیر و براساس آمار موجود، خشونت زنان بر علیه مردان پنج برابر بیشتر شده است.

وی افزود: این خشونت ها در محورهای خشونت های کلامی و درگیری های گفتگویی به صورت بدزبانی، پرخاشگری و داد و فریاد، خشونت های فیزیکی که در زد و خورد و حتی قتل نمایان می شود، بوده است که در خشونت های رفتاری منجر به قتل در ۹۵ درصد از موارد، حضور شخص ثالثی در زندگی افراد به اثبات رسیده است.

این آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری تصریح کرد: برخی از زنان ضمن تحمل مشکلات و فشارهای روحی وقتی به روابط فرا زناشویی مشغول می شوند از مرد مورد نظر برای قتل همسرشان کمک می گیرند که علت آن مشکل بودن طلاق و طولانی شدن طلاق یک سویه و دلایل فرهنگی و خانوادگی در جلوگیری از وقوع طلاق است .

ابهری با بیان این که روابط فرا زناشویی و فراخانوادگی ناشی از تأثیر شبکه های ماهواره ای، اصلی ترین علت رفتاری بروز خشونت در خانواده است،اظهار داشت: قتل های خانوادگی که متأسفانه منجر به مرگ شوهر در پاره ای از اوقات به شکلی فجیع می شود، بر اساس دلایل گفته شده اتفاق می افتد، اما غافل از این که خود زنان نیز اغلب زنده نخواهند ماند، اما همچنان دست به چنین اقدامی می زنند.

وی با تأکید بر علل زیربنایی این معضل اجتماعی، گفت: ضعف مهارت های زندگی، کم رنگ شدن ارزش های معنوی و دینی، فاصله گرفتن از معیارهای اخلاقی، زیربناهایی در بروز قتل ها و خشونت های خانگی هستند.

این آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری با اشاره به راهکارهای جلوگیری از این معضل یادآور شد: برای پیشگیری و یا کنترل این معضل رفتاری در یبن خانواده ها همسر گزینی مناسب، مشاوره قبل از ازدواج، عدم دخالت اطرافیان در زندگی دو طرف و همچنین شناسایی زوجین پیش از ازدواج، جلوگیری از فرزند دار شدن در سال های اول زندگی عوامل کاهش دهنده و یا بازدارنده از خشونت های خانگی می باشند.

ابهری همچنین اذعان داشت: تغییر سبک زندگی به سمت زندگی ایرانی- اسلامی، کاهش نفوذ ماهواره ها، افزایش نشاط اجتماعی، کاهش اعتیاد زنان به مواد مخدر و روانگردان نیز در گروه عوامل پیشگیری طبقه بندی می شوند.Leave a reply

Your email address will not be published.