صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  اما و اگرهای مشاوره ...
مرداد
۲۹
۱۳۹۴
اما و اگرهای مشاوره در پرونده های خشونت خانگی
مرداد ۲۹ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

خانه امن:حساسیت و توجه به پرونده های مربوط به خشونت خانگی آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است . یکی از نکاتی که در این پرونده ها به آن توجه نشده بررسی پیامدهای مثبت و منفی مشاوره است .

سوال اساسی اینجاست آیا در پرونده ای که خشونت خانگی رخ داده مشاوره و میانجی گری به نفع قربانی است یا به ضرر و حتی در خطر گرفتن جان و مال و سلامت روحی و روانی او منجر می شود ؟

زنی که تجربه ضرب و شتم داشته و همواره در ترس و تهدید تکرار خشونت قرار دارد چنانچه با میانجی گری به خانه برگردد ساز و کاری مناسب برای حل مشکل او انتخاب شده است ؟

هدف مدل های مداخله و مشاوره و میانجی گری ، رفع منازعات و بهبود روابط در میان افراد خانواده است . حال اگر این منازعات به عنوان مثال مبتنی بر خشونت پدر یا مادر نسبت به کودک باشد چه ضمانتی وجود دارد که پس از مشاوره یا میانجی گری جان کودک در خطر نگیرد و در صورت هر اتفاقی برای قربانی مسیول چنین اتفاقی کیست ؟

به عبارتی می توان گفت استفاده از مشاوره در حل و فصل پرونده های خشونت خانگی مناسب نیست چرا که منجر به عواقب سو برای قربانی خواهد شد.

وکلا، قضات و قانون گذاران باید از مطالعات عادی روی خشونت خانگی فراتر رفته و به تاثیرات بالفعل روابط خشونت آمیز توجه کنند .

روابطی که به شکل یک فرهنگ و مولفه های فرهنگی در خانواده درآمده و با میانجی گری و مشاوره حل نمی شود و حتی در جلسه مشاوره با تغییر چهره و ایما و اشاره و تغییر لحن صدا که تنها قربانی و خشونت گر از آن آگاه هستند ادامه می یابد .

 چرا که همواره الگویی نظام مند از خشونت و کنترل و سلطه از ناحیه خشونت گر وجود دارد که تنها قربانی آنها را می شناسد و چه بسا در جلسه میانجی گری از آن الگوهای ارتباطی استفاده کند .

میانجی گری در پرونده های مربوط به خشونت خانگی می تواند به جرایم جنایی تبدیل شود و یا روز به روز قربانی را با شکل های جدیدی از اعمال خشونت روبرو کند .

به عنوان مثال دختری که در زمان نامزدی و محرمیت موقت مجبور به دیدن فیلم های پورن از سوی شوهرش شده بود و با قول و میانجی گری مشاور پای سفره عقد نشسته بود پس از ازدواج مجبور به رابطه جنسی اجباری از سوی شوهر با دیگران و یا بستن زن در رابطه زناشویی شده بود . زن جوان سالها از ترس اینکه مراجعه به محاکم احتمالا او را نیز به زنای محصنه متهم می کند در رابطه خشونت آمیز باقی مانده و در نهایت اقدام به خودکشی کرد .

در نهایت باید گفت قانونگذاران و دست اندرکاران حقوق باید از نگاه دیگری به موضوع مشاوره و میانجی گری در پرونده های مربوط به خشونت خانگی نگاه کنند تا نگاه نادرست به چنین پرونده هایی موجب گسترش و تعمیق خشونت در خانواده های ایرانی نشودLeave a reply

Your email address will not be published.