صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برنامه جامع پیشگیری ...
مرداد
۲۸
۱۳۹۴
برنامه جامع پیشگیری از خشونت در خانواده تبیین شد
مرداد ۲۸ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

اولین برنامه جامع پیشگیری از خشونت با نگاه خشونت خانوادگی و ارائه راهکارهای حل این مشکل اجتماعی در استان اردبیل تدوین و به دستگا‌ه‌های مختلف ابلاغ شده است.

طاهره رزاق‌پور معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اردبیل این را در نشست بانوان فرهیخته اردبیل با موضوع علل و عوامل خشونت و راه‌های پیشگیری آن در تبلیغات استان اردبیل اعلام کرد.

وی گفت: در این برنامه جامع تلاش شده است تا راه‌های پیشگیری از خشونت در نظر گرفته شود تا به صورت عملیاتی بتوان آمار خشونت را در استان اردبیل که رقم بسیار بالایی است کاهش داد.

رزاق‌پور از آغاز پژوهش‌های میدانی در این زمینه و با محوریت اساتید و متخصصان علوم اجتماعی و روانشناسی در سطح استان خبر داد و گفت: قطعا خروجی و نتایج این کارهای پژوهشی در کنترل این آسیب اجتماعی موثر و مفید خواهد بود.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اردبیل از راه‌اندازی پایگاه‌های سلامت روانی در محلات مختلف شهر اردبیل خبر داد و یادآور شد: ما مربیان آقا و خانم را به تعداد ۱۰۰ نفر تربیت کردیم تا در این قالب مدیریت این پایگاه‌ها در کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی را بر عهده بگیرند.

رزاق‌پور تصریح کرد: در کنار این امر کلاس‌های آموزشی برای مخاطبان به ویژه بانوان فرهیخته استان در نظر گرفته شده است تا بیشتر با مهارت‌های زندگی و نحوه رفتار و سلوک با اعضای خانواده به ویژه همسران خود و فرزندانشان آشنا شوند.

این مسئول ادامه داد: در بحث آموزش‌ها ما به صورت تیمی و بر اساس نیاز منطقه‌ای عمل کردیم چرا که بر این باوریم در شهر اردبیل متفاوت از سایر شهرستان‌ها مخاطبان ما بیشتر باید با مبانی خشونت و راه‌حل‌های مقابله با آن در هر منطقه و شهرستان خود آشنا شوند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اردبیل از تهیه و توزیع بروشورها و بنرها در سطح شهر با هدف آگاهسازی در این زمینه و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها در این باب خبر داد و گفت: همه این حرکت‌ها باید به کنترل خشونت ناشی از خشم و غضب و افزایش مهارت‌های زندگی منجر شده و امکان توانمندی هر خانواده در این زمینه بیشتر فراهم آید.

رزاق‌پور از تهیه و تولید محتوای آموزشی و بسته‌های تربیتی برای کودکان و نوجوانان در این ارتباط خبر داد و افزود: ما اهداف آموزش و پرورشی را بیشتر با مهارت‌های کنترل خشونت آماده کرده و امید است با آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس نیز این امر را توسعه داده و تقویت کنیم.

این مسئول از برگزاری همایش ملی خشونت خانگی در اردبیل خبر داد و عنوان کرد: این همایش ۳۰ آذر در شهر اردبیل برگزار شد که آخرین مهلت ارسال مقالات برای علاقمندان ۳۰ مهر ماه تعیین شده و تا ۳۰ آبان ماه نیز باید اصل مقالات ارائه شود.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اردبیل در این همایش یک روزه ملی که با حضور کارشناسان و متخصصان حوزه علوم اجتماعی و روانشناسی و مسائل تربیتی برگزار خواهد شد تلاش ما بر این است تا محورهای مختلف خشونت خانگی را تبیین کنیم.

رزاق‌پور در پایان سخنان خود گفت: در این همایش اصلی‌ترین محور بحث پیشگیری از خشونت خانگی است که بر مهارت زندگی، شرایط اجتماعی و اقتصادی، شرایط علمی ، تاثیر خرده فرهنگ‌ها، روابط خانوادگی و بحث توانمندسازی گروه‌های هدف بیش از گذشته تاکید شده است.

منبع:جوان آنلاینLeave a reply

Your email address will not be published.