صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  شاخص‌های بروز خشونت ...
مرداد
۲۷
۱۳۹۴
شاخص‌های بروز خشونت خانگی پر خطر
مرداد ۲۷ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:West Midlands Police

خانه امن:مرتکبین خشونت خانوادگی مرتکب سطوح مختلف خشونت و انواع آن می‌شوند. برخی از مرتکبین به ندرت از خشونت فیزیکی استفاده می‌کنند، در حالی که دیگران به صورت روزانه قربانیان خود را مورد حمله فیزیکی قرار می‌دهند.

برخی از مرتکبین خشونت، فقط نسبت به اعضای خانواده خود رفتاری خشونت‌آمیز دارند و گروهی نسبت به افراد مختلف مرتکب خشونت می‌شوند. این افراد مرتکبین خشونتی هستند که احتمال ارتکاب صدمات جانی جدی یا قتل توسط آنها بیشتر است.

برخی همواره قربانی خود را تحقیر می‌کنند، در حالی که دیگران به هیچ وجه از این تاکتیک استفاده نمی‌کنند یا به ندرت این کار را انجام می‌دهند.

لازم است متخصصین و ارائه دهندگان خدمات اجتماعی که در پرونده‌های خشونت خانوادگی مداخله می‌کنند ارزیابی‌های جامع و مستمری را از میزان خطرناک بودن مرتکب خشونت انجام دهند.

ارزیابی میزان خطرناک بودن مرتکب خشونت متضمن شناسایی شاخص‌های خطری است که توانایی مرتکب خشونت را برای ادامه خشونت شدید نشان می‌دهند.

گرچه قتل‌های ناشی از خشونت خانوادگی یا حملات شدید را نمی‌توان پیش‌بینی کرد،اما چندین عامل خطر وجود دارد که به تعیین احتمال قریب‌الوقوع بودن اشکال شدید خشونت کمک می‌کنند.

هر چه تعداد یا شدت شاخص‌های زیر بیشتر باشد، احتمال وقوع حملات جدی و تهدید کننده جان هم بیشتر است:

  • استفاده از اسلحه به نوحی تهدید کننده یا ارعاب‌آمیز
  • حسادت یا دلبستگی شدید نسبت به قربانی
  • حملات فیزیکی، تهدیدهای کلامی، و تعقیب و حملات غافلگیرانه طی دوران متارکه یا طلاق
  • آدم‌ربایی یا گروگان‌گیری
  • حملات جنسی یا تجاوز به عنف
  • حوادث خشونت‌آمیز قبلی که به صدمات جانی شدید منجر شده
  • پیشینه خشونت نسبت به همسر یا فرزندان قبلی
  • آسیب‌های روانی یا اعتیاد به مواد مخدر

این عوامل حاکی از خطراتی جدی برای قربانیان خشونت خانوادگی و احتمالاً فرزندان آنها است. همچنین لازم است درخواست شود که یک ارزیابی در مورد میزان خطرناک‌بودن مرتکب خشونت انجام گیرد. مرتکبین خشونت فوق‌العاده خطرناک می‌توانند تهدیدی برای افرادی باشند که به نحوی در زندگی قربانی دخیل هستند، مثلاً افرادی که سعی می‌کنند به قربانی کمک کنند، یا فرزندان او.

 لازم است متخصصین اجتماعی که با خانواده‌های دچار خشونت کار می‌کنند این شاخص‌های خطر را در ارزیابی‌ها و مداخلات خود لحاظ کنند زیرا بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند جان همه کسانی که به نحوی با مرتکب خشونت در ارتباط هستند را به شدت به مخاطره بیاندازد.

منبع: child protection in families experiencing domestic violenceLeave a reply

Your email address will not be published.