صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  زندانی شدن شوهر به د...
مرداد
۲۳
۱۳۹۴
زندانی شدن شوهر به دلیل بدهی و تقاضای طلاق زوجه
مرداد ۲۳ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۱
, , , , , , , ,
image_pdfimage_print

خانه امن:نامم محمود است. ۶ سال است که ازدواج کرده ام و یک پسر ۳ ساله دارم.

تولیدی پوشاک دارم و از نوجوانی به این کار مشغول بوده ام. با تلاشهای بسیار توانستم کارگاهی برای خود راه اندازی کنم و از این جهت وضعیت مالی تقریبا مناسبی داشتم.

تقریبا ۱ سال قبل به دلیل رکود بازار و بعضی دلایل دیگر، بسیاری از چک هایم برگشت خورد و به نوعی ورشکسته شدم.

به همین دلیل مجبور شدم خانه را فروخته و بدهی ها را بپردازم. از وقتی که خانه را فروختم، اختلافم با همسرم شروع شد. همسرم اصرار داشت که خانه را نفروشم اما چاره ای نداشتم.

به همین دلیل همسرم هر روز با من مشاجره می کرد. پس از فروش خانه ، یک خانه کرایه کردیم و به آنجا رفتیم. همسرم اصلا وضعیت را درک نمی کرد و مرا آزرده می کرد. می گفت من نمی خواهم مستاجر باشم و اینکه باید خانه خودمان را داشته باشیم و مسائلی از این قبیل.

در این حین به دلیل بدهی هایم، طلبکاران به دادگاه شکایت کرده بودند. نهایتا مرا دستگیر و روانه زندان کردند. خوب مشکلات بسیاری پیش آمده بود اما تمام تلاشم را انجام دادم تا خانواده ام سختی نکشند.

یعنی با اینکه در زندان بودم ولی هزینه های خانه را تمام و کمال تهیه کرده و تدبیرات لازم را اندیشیده بودم.

زندان رفتن بنده بیشتر همسرم را بدخلق و عصبانی کرد. در یکی از ملاقاتها گفت که آبرویم رفته است. آبروی پدر و مادرم رفته است، می گفت که دیگر نمی تواند تحمل کند و از این نوع حرفها. همین رفتار وی تحمل زندان را برایم دشوار کرده بود. پس از مدتی دیگر به ملاقاتم نیامد.

تلفنی به من گفت که قصد جدایی دارد و به دادگاه رفته است. من پس از ۵ ماه با طلبکاران مصالحه کرده و از زندان بیرون آمدم و شروع به کار کردن کردم. اما به هر حال زمان زیادی لازم است تا به وضعیت مالی سابقم بازگردم. در این میان همسرم از تقاضای طلاق صرف نظر نکرده و علاوه بر آن مهریه خود را نیز طلب کرده است. من قصد جدایی ندارم زیرا یک فرزند کوچک داریم. در این مورد می خواستم مرا راهنمایی کنید که چه باید بکنم؟

وکیل خانه امن: هم اکنون خانم شما در کجا زندگی می کند؟

پرسشگر: به همراه پسرمان در خانه پدرش است.

وکیل خانه امن: آیا تاکنون از طریق اقوام و ریش سفیدان برای حل قضیه اقدام کرده اید؟

پرسشگر: بله اما جواب منفی بوده است.

وکیل خانه امن: در مورد مهریه باید خدمتتان عرض کنم که مهریه از حقوق مالی خانم و جزء بدهی های شما محسوب می شود. بنابراین هر زمان که خانم مطالبه کند باید پرداخت شود. اما این بدان معنا نیست که تمام مهریه را یکجا باید پرداخت کنید. اگر توانایی مالی برای پرداخت مهریه را ندارید می توانید دادخواست اعسار از پرداخت مهریه دهید. چنانچه دادگاه درخواست شما را بپذیرد با توجه به وضعیت مالی تان مهریه را تقسیط خواهد کرد. برای این کار لازم است شما مدارک کافی دال بر معسر بودن را به دادگاه ارائه دهید. از جمله استشهادیه یا مدارک مربوط به بدهی و به زندان رفتنتان از این بابت.

پرسشگر: آیا همسرم می تواند طلاق بگیرد؟ آیا زندان رفتن من می تواند حق جدا شدن را برای همسرم ایجاد کند؟

وکیل خانه امن: بر اساس قوانین ایران زمانی که زوجه در وضعیت عسر و حرج قرار گیرد به طوری که نتواند زندگی مشترک را ادامه دهد می تواند تقاضای طلاق دهد. تشخیص این وضعیت با دادگاه است. در مورد زندان رفتن شما قابل ذکر است اگر زوج به حبس ۵ سال یا بیشتر محکوم شود، برای زوجه حق جدایی ایجاد می شود. در مورد شما این مساله صادق نیست.

پرسشگر: به نظر شما چه کار می توانم انجام دهم تا همسرم نتواند جدا شود؟

به نظر بنده این طرز تفکر شما اشتباه است. راه حل اختلافات پیش آمده بین شما و همسرتان مانع شدن در جدایی نیست. درست است که قوانین ایران به سختی تقاضای طلاق از طرف خانم را می پذیرند اما نباید از این امر سوء استفاده کرد. یعنی لجبازی راه حل مساله نیست. اگر شما راضی به طلاق نباشید ممکن است همسرتان مدت طولانی نتواند پرونده را به نتیجه برساند اما آیا شما به دنبال چنین کاری هستید؟ آیا وضعیت پسرتان را اندیشیده اید؟ آیا به نظرتان می توانید با توجه به شناختی که از همسرتان دارید با وی به زندگی مشترکتان ادامه دهید؟

پرسشگر؟ پس چه کار باید بکنم:

وکیل خانه امن: بنده به عنوان وکیل نمی توانم قطعا به شما بگویم که جدا شوید یا نشوید. تصمیم گیرنده این موضوع شما هستید. اما اگر یکی از زن و شوهر مایل به ادامه زندگی مشترک نباشد نمی توان به زور وی را مجبور به زندگی کرد. از طرف دیگر لجبازی و طول دادن پرونده به شما نیز ضرر خوهد رساند.

پرسشگر: در صورت جدایی وضعیت فرزندمان چه می شود؟

حضانت فرزند تا ۷ سالگی برعهده مادر است و پس از آن را دادگاه تعیین می کند. شما ولی قهری پسرتان هستید و تامین هزینه های وی و همچنین تصمیم گیری راجع به وی بر عهده شما است.  1. Azadeh said on مرداد ۲۹, ۱۳۹۴

    بد نبود بهشان میگفتید به مشاور مراجعه کنند ها!

Leave a reply

Your email address will not be published.