صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  خودارضایی کودکان وخش...
مرداد
۲۱
۱۳۹۴
خودارضایی کودکان وخشونت
مرداد ۲۱ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:U.S. Army

خانه امن:کشیده ای خوردم که تا روزها جای انگشتان پدرم روی صورتم بود.هنوز مدرسه نمی رفتم و سرگرم رویاهای کودکی خودم بودم. مادرم هر روز ۷ صبح من را به مهد کودک می رساند و سر ساعت ۲ بعد از ظهر من را به خانه بر می گرداند و من با آرزوی لمیدن روی تختی که مادربزرگ برای سیسمونی نوه اولش خریده بود تمام راه را می دویدم.

من پسربچه ای بودم که هیچ چیزی از لذت جنسی نداشتم ولی وقتی دمر روی تشک تختم می خوابیدم و خودم را به تشک فشار می دادم احساس لذت می کردم تا روزی که یک کشیده محکم از پدرم برای کاری که نمی دانستم بد یا خوب است خوردم .

خودارضایی یک رفتار خود تحریکی است که به منظور کسب لذت انجام می شود.کودکان هنگام این عمل مبهوت و برافروخته می شوند و ممکن است چندین بار در یک روز این عمل را انجام دهند .

کودک با تکرار این رفتار و تحریک اندام تناسلی خود به احساسات لذت بخشی دست خواهد یافت.

حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین یا عروسک و سایر اشیا (بویژه دختر بچه ها) بسیار معمول است و ممکن است کودک در دوره های استرس و خستگی به آن بپردازد و یا با دست، اقدام به تحریک اندام جنسی خود نماید. ۱

خودارضایی در سنین ۲ تا ۳ سالگی شایعتر است و در میان دختران بیش از پسران دیده می شود. معمولا بصورت ناگهانی آغاز می شود و والدین ،پسر بچه ها را در حالت کشیدن آلت و دختر بچه ها را در حال مالیدن ناحیه تناسلی غافلگیر می کنند. کودک ممکن است گر گرفته و عرق کرده به نظر برسد و در حال خر خر کردن باشد و یا تنفس نامنظمی داشته باشد.یا در یک وضعیت خاص مثل خم شدن روی چیز خاصی و یا مالیدن خود روی اشیا و یا عروسک غافلگیر شود و یا در حالت چمباتمه نشسته باشد .

البته می توان خودارضایی کودکان را در سنین ۵ – ۲ سالگی نرمال دانست،اما با افزایش سن باید این رفتار کاهش پیدا کند.گاهی هم اواسط دوران کودکی (۹ – ۶ سالگی) و بلوغ (۱۲ – ۱۰ سالگی) این رفتار دیده می شود .

گاهی اوقات به نظر می رسد که خود ارضایی کودکان دارای یک عملکرد است،یعنی دارای یک مکانیسمی است تا کودک از پس هیجانات منفی خود برآید.

معمولا کودکان در هنگام خستگی یا استرس و یا هنگام تماشای تلویزیون و حتی زمانی که دمر روی زمین مشق می نویسند این عمل را انجام دهند .

والدین با مشاهده خودارضایی کودکان نگران می شوند ولی باید بدانند این عمل هیچ صدمه روحی و جسمی به آنها نمی زند چرا که یک پدیده غیر طبیعی نیست.زمانی غیر طبیعی می شود که والدین با مشاهده این صحنه آنها را کتک بزنند یا آنها را به چشم یک گناه کار یا خاطی نگاه کنند.

کودکی که شروع به خودارضایی میکند کمتر به طور کامل آن را کنار می گذارد و هر وقت که دچار استرس و ناراحتی شود دوباره آن را در خلوت  انجام می دهد . ۲

نازنین خواهر کوچتر فرهاد می گوید وقتی یک بار فرشاد را چنین حالتی دیدم با اینکه او ۶ سال و من ۴ ساله بودم من را کتک زد و تهدید کرد که اگر به مامان و بابا حرفی بزنم من را باز کتک می زند.

من چندین بار فرشاد را در زمانی که تلویزیون تماشا می کرد و یا مشق می نوشت در چنین حالتی دیده بودم و نمی فهمیدم چه کار می کند ولی فوری فرار می کردم .

خودارضایی در کودکان به منزله انحراف جنسی نیست مگر در ملاعام صورت بگیرد و فقط در مواردی تبدیل به مشکل می شود که که والدین آن را عملی کثیف تلقی کرده و با کودک رفتارهای تند و خشن انجام دهند.

تاکنون هیچ مطالعه ای نشان نداده که خودارضایی در کودکان با اختلالات روانی همراه است.

شما باید به عنوان والدین بپذیرید که کودک این عمل را فرا گرفته است و با زور و خشونت و ناسزا و تحقیر نمی توانید او را از این عمل باز دارید.

کودک را از دمر خوابیدن منع نکنید. او را کنترل وسواس گونه نکنید و حتی اگر دست هایش میان پاهایش است او را منع نکنید.در چنین زمانی کودک را تنها بگذارید .

بهترین راه این است که حواس او را به موضوع دیگری پرت کنید.به بازی های که دوست دارد بپردازید و مشارکت او را به انجام کاری جلب کنید.اگر کودک به مهد کودک می رود این موضوع را با مربی او درمیان بگذارید تا او نیز حواس کودک را به موضوعات دیگری جلب کند .

کودکان خود را بیشتر در آغوش بگیرید و نوازش کنید و عواطف خود را به آنها نشان دهید و تاکید می کنیم که هیچگاه کودک خود را برای این عمل کتک نزنید و تحقیر نکنید و او را گناه کار و بد و شیطانی و کثیف ندانید. هرگز کودک را تهدید نکنید.

حتما با پزشک کودکان مشورت کنیدو بدانید کودک نباید در معرض دیدن یا حتی شنیدن صدای تنفس والدین در هنگام مقاربت جنسی آنان باشد.

قبل از خواب کودک را وادار کنید به دستشویی برود. پر بودن مثانه ممکن است باعث تحریک جنسی شود. همچنین مراقب فیلم هایی که فرزندتان می بیند، باشید. بچه های کوچک، زیاد تقلید می کنند. لذا فیلم های ترسناک و تحریک کننده را در مورد کودکان منع کنید. ۳

مادر مریم می گوید : یک روز مریم را دیدم که خودش را به شدت به تیزی تخت فشار می داد . مریم ۵ ساله بود . یک دختر شاد و بازیگوش.اولین کاری که کردم با پزشک زنان مشورت کردم و متوجه شدم مریم دچار خارش و عفونت در ناحیه تناسلی است.بعدها دو بار دیگر این اتفاق افتاد و هر بار مریم دچار همان مشکل بود در حالیکه من اولین بار فکر کردم او در حال خودارضایی است .

اما به عنوان والدین به یک سری نکات توجه کنید.مثلا اگر کودک دچار افسردگی و یا بی اشتهایی و ترس شده است .

اگر فکر می کنید فرد دیگری این عمل را به او یاد داده است .

اگر منزوی و گوشه گیر شده است .

مواردی که کودکان، دچار شرم و حیای افراطی هستند و با دیگران جوششی ندارند.

اگر در حضور دیگران این کار را انجام می دهد .

کودک شما سعی می کند دیگران را تحریک و یا ارضا کند .

کودک دچار افت تحصیلی یا یادگیری شده است .۴

در نهایت اگر خیلی نگران هستید بدانید روان درمانی می تواند روش مناسبی برای والدین باشد تا به وسیله ی آن به کودک خود کمک کنند که بتواند از راه دیگری بر احساسات منفی خود غلبه کند . پس به جای عکس العمل های غلط به روانکاو مراجعه و با او مشورت کنید .Leave a reply

Your email address will not be published.