صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  قربانیان خشونت و سرپ...
مرداد
۲۱
۱۳۹۴
قربانیان خشونت و سرپرستی از فرزندان
مرداد ۲۱ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:Francisco Osorio

ترجمه خانه امن: تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که پیامدهای مضر خشونت خانوادگی می‌تواند تأثیراتی منفی بر رفتارهای قربانی به عنوان والد و سرپرست فرزندان داشته باشد.

والدینی که از خشونت رنج می‌برند ممکن است سطوح بالاتری از استرس را تجربه کنند، که به نوبه خود، می‌تواند بر ماهیت رابطه آنها با فرزندانشان و واکنش نسبت به آنها تأثیر بگذارد. والدینی که ذهنشان مشغول یافتن راهبردهایی برای اجتناب از حملات فیزیکی است و با خشونت کنار می‌آیند در تلاش‌های خود برای تأمین امنیت برای فرزندانشان و حمایت و مهرورزی نسبت به آنها با چالش‌هایی مضاعف مواجه شوند.

متأسفانه، برخی از قربانیان خشونت خانوادگی به دلیل صدمات وارده، خستگی عاطفی یا افسردگی، از نظر عاطفی یا جسمی نیازهای فرزندانشان را برآورده نمی‌سازند.

یافته‌های مطالعات در آمریکا حاکی از آن است که احتمال بدرفتاری قربانیان خشونت خانوادگی با فرزندانشان بیشتر از احتمال بدرفتاری کسانی است که از ناحیه همسر خود مورد خشونت قرار نمی‌گیرند.

در برخی از موارد، قربانیانی که از فشار فیزیکی یا روش‌های تأدیبی نامناسب استفاده می‌کنند در واقع سعی می‌کنند از فرزندانشان در برابر اشکال شدیدتر خشونت یا تأدیب از ناحیه مرتکب خشونت محافظت کنند.

به عنوان مثال، وقتی مرتکب خشونت تهدید می‌کند که اگر فرزندش ساکت نشود، به او آسیب خواهد رساند، قربانی خشونت ممکن است به آن کودک یک سیلی بزند. این زمانی مشخص می‌شود که مرتکب خشونت از بردن کودک به مدرسه یا نزد پزشک جلوگیری می‌کند زیرا جراحاتی که قربانی متحمل شده پرده از رفتار خشونت آمیز مرتکب خشونت بر خواهد داشت.

اکثر قربانیان خشونت والدینی بد، ناکارآمد یا دارای رفتار خشونت‌آمیز نیستند،اما پژوهشگران دریافته‌اند که خشونت خانوادگی یکی از چندین عامل تشدید کننده‌ای است که می‌تواند بر رفتار قربانی به عنوان والد و سرپرست فرزندان تأثیراتی نامطلوب داشته باشد.

به هر حال، بسیاری از قربانیان، با وجود قرار گرفتن در معرض خشونت مستمر، والدینی مهربان و وظیفه‌شناس هستند که تلاش می‌کنند تأثیر قرار گرفتن فرزندانشان در معرض خشونت را به حداقل ممکن برسانند.

با توجه به تأثیر منفی خشونت بر رفتارهای قربانیان به عنوان والد و سرپرست فرزندان، دریافت خدماتی که بتواند ناراحتی قربانیان را تسکین دهد تا بتوانند از فرزندان خود حمایت کنند و پشتیبان آنها باشند برای قربانیان خشونت مفید است.

راهبردهای مورد استفاده توسط قربانیان برای محافظت از خود و فرزندانشان

راهبردهای محافظتی که غالباً توسط اعضای خانواده، دوستان، و ارائه دهندگان خدمات اجتماعی توصیه می‌شود عبارتند از تماس با پلیس، اخذ یک حکم بازدارنده، یا پناه بردن به خانه یک دوست یا خویشاوند یا مراکز حمایت از قربانیان خشونت.

عموماً تصور می‌شود که این توصیه‌ها در ایمن نگه داشتن قربانیان و فرزندانشان در برابر خشونت مؤثر و موفقیت‌آمیز هستند. به هر حال، باید به خاطر داشت که گرچه این راهبردها ممکن است برای بعضی از قربانیان خشونت مؤثر باشند، می‌توانند برای سایر قربانیان گزینه‌هایی غیر واقع‌بینانه و حتی خطرناک باشند.

برای مثال، اخذ یک حکم بازدارنده می‌تواند در باز داشتن برخی از مرتکبین از ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز مؤثر باشد، اما در سایر موارد ممکن است موجب شود که مرتکبین به اقداماتی به مراتب خشونت‌آمیز‌تر یا تهدید کننده مبادرت ورزند.

نظر به اینکه این توصیه‌ها عینی و قابل مشاهده هستند، معمولاً به افراد این اطمینان خاطر را می‌دهند که قربانی خشونت فعالانه برای مقابله با خشونت و تأمین امنیت خود تلاش می‌کند، حتی اگر این کار خطراتی اضافی در پی داشته باشد. به علاوه، این گزینه‌ها فقط برای مقابله با خشونت فیزیکی در زندگی قربانی مناسب هستند.

آنها به چالش‌های اقتصادی یا مسکن، که قربانی برای بقا باید بر آنها غلبه کند، نمی‌پردازند و امنیت عاطفی و روانی که قربانی نیاز دارد را تأمین نمی‌کنند.

بنابراین، قربانیان هنگام تلاش برای تصمیم‌گیری و یافتن امنیت، غالباً خطرات «ایجاد شده توسط مرتکب خشونت» را با خطرات «ایجاد شده به واسطه شرایط زندگی» مقایسه می‌کنند.

معمولاً، قربانیان به صورت منفعل خشونت را در زندگی خود تحمل نمی‌کنند، بلکه از روش‌هایی بسیار خلاقانه برای اجتناب از رفتار خشونت‌آمیز همسرشان یا کاهش آن بهره می‌گیرند. برخی از این روش‌ها موفقیت‌آمیز هستند و بعضی دیگر نیستند. قربانیان بر اساس تجارب گذشته خود درباره اقداماتی که در محافظت عاطفی و جسمی آنها در مقابل خشونت همسر مناسب است، مجموعه‌ای از راهبردهای محافظتی منحصر به فرد و مختص خود را ابداع می‌کنند.

هنگام تصمیم‌گیری درباره اینکه از کدام سازوکار بقا استفاده کنند، قربانیان از یک فرایند حل مسئله اصولی استفاده می‌کنند که شامل تحلیل این موارد است:گزینه‌های امنیتی موجود و واقع‌بینانه؛میزان خطر ایجاد شده به واسطه خشونت همسر؛ و کارآیی و پیامدهای قبلی راهبردهایی که قبلاً مورد استفاده قرار گرفته است.

قربانیان خشونت خانگی بعد از بررسی دقیق مؤلفه‌های فوق، با در نظر گرفتن خطراتی که فکر می‌کنند برخی رویکردها برای آنها یا فرزندانشان در پی داشته باشد، تصمیم می‌گیرند که آیا از آن رویکردها استفاده کنند، یا آنها را تعدیل، تعویض، یا رد کنند. نمونه‌هایی از سایر راهبردهای محافظتی که قربانیان برای بقا و محافظت از خود مورد استفاده قرار می‌دهند به شرح زیر است:

  • پیروی یا دلجویی از مرتکب خشونت یا همدلی با او؛
  • انکار یا کم اهیت جلوه دادن خشونت یا پرهیز از صحبت درباره آن از ترس اینکه خشونت تشدید شود؛
  • ترک یا ادامه رابطه برای جلوگیری از تشدید خشونت؛
  • مبارزه متقابل یا مقابله با مرتکب خشونت؛
  • فرستادن فرزندان به خانه همسایه یا یکی از اعضای خانواده؛
  • مبادرت به رفتارهای تقلب‌آمیز، مثل دروغگویی، به عنوان روشی برای بقا؛
  • عدم پذیرش خدمات یا پیروی از آنها برای پرهیز از عصبانی کردن مرتکب خشونت؛
  • استفاده از مواد مخدر یا اعتیاد به آنها برای «تمدد اعصاب» یا به عنوان مسکن دردهای جسمی؛
  • دروغگویی درباره رفتار مجرمانه مرتکب خشونت یا خشونت وی نسبت به فرزندان برای اجتناب از حمله احتمالی؛
  • تلاش برای بهبود رابطه یا یافتن کمک برای مرتکب خشونت.

گرچه این راهبردهای محافظتی به عنوان سازوکارهای تحمل و بقا برای قربانیان عمل می‌کنند، اغلب عامه مردم و متخصصینی که قربانی را به عدم همکاری متهم و رفتار او را ناکارآمد یا غفلت‌آمیز تلقی می‌کنند برداشتی نادرست از این راهبردها دارند.

چون قربانیان با الگوی رفتاری همسرشان کاملاً آشنا هستند، می‌توانند در تهیه یک برنامه امنیتی که هم برای قربانی و هم برای فرزندان وی مؤثر باشد به مددکار کمک کنند، به ویژه هنگام بررسی گزینه‌هایی که قبلاً بررسی نشده است.

در موقعیت‌هایی که برخی از راهبردهای کنار آمدن تأثیراتی سوء دارند، مثل استفاده از مواد مخدر برای تسکین درد، لازم است ارائه دهندگان خدمات حمایت و راهنمایی‌هایی اضافی را به منظور پیشنهاد راه‌حل‌هایی مثبت به قربانیان خشونت خانوادگی ارائه دهند.

تأمل در رویکردهای منحصر به فردی که قربانیان از آنها برای تأمین امنیت خود استفاده می‌کنند و درک دقیق این رویکردها به متخصصین اجتماعی و ارائه دهندگان خدمات کمک خواهد کرد که به نحوی مؤثر‌تر پاسخگوی نیازهای قربانیان باشند.

منبع: child protection in families experiencing domestic violenceLeave a reply

Your email address will not be published.