صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  هرهفته درانگلیس ...
خرداد
۲
۱۳۹۲
هرهفته درانگلیس ۲ زن دراثرخشونت خانگی جان خودرا ازدست می دهند
خرداد ۲ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
image_pdfimage_print

Gardianعکس: جولیان نیا من/ گاردین

کشتن زنی توسط مردی که از قبل نیزمحکوم به قتل بود نشان دهنده عدم موفقیت جامعه و مقامات رسمی در انجام اقدامات لازم برای مبارزه با خشونت خانگی است. ماریا ستابینگ قبل از اینکه توسط دوست پسر سابقش با قلاده سگ خفه شود و بدنش در دست شویی طبقه زیر زمین زیر کوهی از پوشاک پنهان شود بارها کمک خواسته بود. قاتل او، مارک شیورز (Mark Chivers)، بخاطر تجاوز و ورود بی اجازه به خانه ماریا از قبل دستگیر شده بود زمانی که در را به روی پلیس باز کرد و گفت که همه چیز امن و آرام است و مشکلی وجود ندارد. پلیس حرف او را باور کردند و به او کارتی دادند تا به ماریا، مادر دو فرزند بدهد که با آنها تماس بگیرد.

اشتباهات بسیاری در قضاوت وجود داشته است که در نهایت باعث چنین قتلی در سال ۲۰۰۸ شده است، اما عدم شناخت خطرهای بالفطره ای که این مرد ،با سابقه شناخته شده اش در اعمال خشونت علیه زنان (شیورز قبل از این واقعه ۱۵ سال به جرم قتل در زندان به سر برده بود)، برای ماریا داشته بسیار تعجب آور است.

بطور میانگین هر هفته دو زن در انگلستان در اثر خشونت خانگی کشته می شوند. در بعضی مناطق یک تماس از پنج تماسی که هر هفته با خط ۹۹۹ پلیس گرفته می شود بابت خشونت های خانگی است و این در حالی است که یک سوم این وقایع تکراری هستند به این معنا که یک قربانی چندین بار بابت یک موضوع تکراری تماس می گیرد و درخواست کمک می کند.

پس از هر قتل مخوف و هولناک نیروی پلیس محلی می گوید درسی که باید از این واقعه گرفته شد و تغییرات در روش پیشگیری از چنین مواردی صورت گرفته است، اما  پس از آن زنان و دختران بیشتری این گونه کشته می شوند. برای مثال در اسکس (Essex)، زنان و کودکانی از جمله کریستین چمبرز (Christine Chambers) و دخترش و جینت گودوین (Jeanette Goodwin) سپس ماریا استابینگ علی رغم تماس های مکرر برای کمک جان خود را از دست دادند.

آیا این نتیجه اشتباهات در یک محیط خصوصی پیچیده است؟ و یا یک شرط توطئه آمیز است که این زنان را در جهالت و بی قدرت به حال خود رها کنیم؟ سندرا هورلی (Sandra Horely)، عضو کمپین زنان و رئیس مرکز “پناهندگی” (Refuge) که از قربانیان خشونت خانگی حمایت می کند، معتقد است که پاسخ به این سؤالات تنها از طریق یک پرسش عمومی از مردم ممکن است.

ناظران ممکن است که این پیشنهاد را به مسخره بگیرند و بگویند که پرسش و تحقیق از عموم کاری تکراری و معمولی است، پس چگونه می توان مکررا” عدم موفقیت در کمک به این زنان (که اکثر قربانیان خشونت خانگی زنان هستند اگر چه مردان و پسرانی نیز هستند که از این مسأله رنج می برند) را مورد خطاب و رسیدگی قرار داد؟

ممکن است در سطوح فردی نیروی پلیس مشکلاتی وجود داشته باشد اما فعالیت ها و روش ها ی آن بازتابی از جامعه است و متأسفانه جامعه به سرزنش قربانیان تمایل دارد و باید این موضوع را مورد بررسی قرار داد. برای مثال می گویند: “او (زن) می خواست” و یا بهتر است این مسائل پشت درهای بسته و در خانه باقی بمانند – ” این فقط یک مورد خانوادگی است”.

البته نشانه هایی از بوجود آمدن تغییرات دیده می شود. رؤسای مراکز مبارزه با خشونت خانگی در لندن پیشنهاد کرده اند که باید راه هایی برای آموزش پلیس های جوان داشت که از آن طریق بتوان در نحوه رفتارشان در چنین مواردی تغییراتی ایجاد کرد و آنها را از اتفاقات نا گوار و مهمی که ممکن است از جدی نگرفتن تماس با آنها صورت بگیرد مطلع کرد. به آنها اخطار داده می شود که اگر اتفاقی رخ دهد احتمال دارد کار خود را از دست بدهند. حال آنکه این رفتارها و طرز بر خورد ها آن یکپارچگی لازم را ندارند و به نظر می رسد که اثری بر روی این جرائم نداشته اند.

از نتایج پرسشنامه مک فرسون (Macpherson inquiry) مشخص شد که پلیس در تأمین و ارائه خدمات  مناسب و تخصصی با برنامه ها و رفتارهای ذکر شده پیش از این در حفاظت از اقلیت های نژادی جامعه ناموفق بوده است و این موضوع با گزارش مرگ اسفناک استفن لارنس (Stephen Lawrence) به اثبات رسید.

بیش از ۴۰ سال طول کشید تا این کشور متوجه شد که جیمی سویل (Jimmy Savile) تنها یک مجرم نبود بلکه نشانه ای از فرهنگی بود که به این تجاوزات اجازه تکرار می داد و اهمیتی برای درخواست های کمک قائل نبود. بیایید و ۴۰ سال دیگر – برای ارزیابی این مسأله که چگونه به این مجرمان خشونت خانگی اجازه می دهیم که جرمشان را تکرار کنند – با انتظار نمانیم.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/eZ23rLeave a reply

Your email address will not be published.