صفحه اصلی  »  کارگاه آزاد  »  آموزش پایدار ترین رو...
مرداد
۱۹
۱۳۹۴
آموزش پایدار ترین روش برای تغییر رفتار های غلط است
مرداد ۱۹ ۱۳۹۴
کارگاه آزاد
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:Brieuc DANIEL

خانه امن:آموزش پایدار ترین روش برای تغییر رفتار های غلط است . اگر به دنبال خانه هایی بدون خشونت هستیم و مایل به پیشگیری ازخشونت علیه زنان و کودکان و یا سالمندان و معلولان،پایدار ترین فرآیند برای تغییر آموزش است اما پروسه یادگیری برای همه افراد و گروهها و طبقات فرهنگی و اجتماعی از یک مسیر نمی گذرد .

اگر مایلید کارگاههای آموزشی برای افراد مختلف برگزار کنید و آنها را در مسیر یادگیری قرار دهید باید روش های «یادگیری موثر را بدانیم».اولین اصل را باید آموزشگر به خوبی درک کند و آن نکته این است که همه می توانند یاد بگیرند.شما به عنوان یک مربی برای کارگاه های آموزشی خشونت خانگی باید مرتب با خود این جمله را تکرار کنید و اعتقاد داشته باشید که سن ،جنسیت ،وضعیت اقتصادی و سطح تحصیلات و هر عامل دیگری مانع یاد گیری نیست .

اگرچه مربی باید به مهارت های شناختی و هیجانی و رفتاری هر گروه توجه داشته باشد اما همه افراد قابلیت یادگیری را دارند .

آنچه هر آموزشگری در شرکت کنندگان می تواند ایجاد کند که بر میزان یاد گیری آنها موثر است ، انگیزه است.انگیزه روی درک افراد از موضوع تاثیر می گذارد و تصویر روشنی از آنچه او در اثر آموزش یاد می گیرد در اختیار او قرار می دهد .

شاید بهتر باشد بگوییم چنانچه مربی یک دوره آموزشی هستید و در پایان دوره از نتیجه راضی نیستید در گام اول در شیوه آموزشی خود ارزیابی دقیقی داشته باشید .

آیا شما در شیوه آموزش فعالانه و پویا رفتار کردید ؟

آیا شما امکانات آموزشی فراخور شرکت کنندگان در نظر گرفتید ؟

آیا از مشارکت شرکت کنندگان در آموزش استفاده کردید ؟

آیا شما در روند آموزش اطلاعات لازم را در اختیار او قرار دادید و اشتباهات او را تصحیح کردید ؟

مواد و وسایل آموزشی شما مناسب شرکت کنندگان بود ؟

وقتی که برای یادگیری در اختیار شرکت کننده قرار دادید با سطح سواد یا خصوصیات دیگر شرکت کننده مطابقت داشت و اصولا شرکت کننده توانست مطالب آموزشی را درونی کند ؟

آیا شمامحیط آرامی برای آموزش و یادگیری فراهم کردید و یا شرکت کننده را برای یادگیری زیر فشار قرار داده بودید ؟

مهمتر آنکه از روش های متنوع استفاده کرده و یا تنها با یک روش آموزشی دوره را پیش بردید ؟

تا چه میزانی از تشویق استفاده کردید و اصولا آیا احساس رضایت شرکت کننده را مورد ارزیابی قرار دادید ؟

این سوالاتی است که قبل و بعد و در طول یک کارگاه آموزشی باید از خود بپرسید چرا که ممکن است امروز کارگاهی در پارک نیاوران برگزار کنید و فردا کارگاهی در دروازه غار.بنابراین باید درک صحیحی از خود و شیوه آموزش خود داشته تا بتوانید بهترین نتیجه را از یک دوره آموزشی به دست آورید .

یک آموزشگر خوب آموزگاری است که از اهداف آموزشی و میزان استاندارد های آموزشی آگاه باشد .آموزشگری که برای آموزش دارای معیار و روش های قابل ارزیابی باشد و به خوبی بتواند روش و شیوه آموزشی خود را در معرض نقد قرار دهد .

مربیگری و تسهیلگری نه تنها یک علم که هنر است .هنرمندی که می داند برای خلق اثر نیازمند روش و زمان های متفاوت است و اصولا کلیشه ثابتی برای همه دوره های آموزشی وجود ندارد.مربی و تسهیلگر خوب قدرت انطباق و سازگاری با سطوح مختلف آموزشی را دارد و می تواند با همه این سطوح ارتباط لازم را برقرار کند .

تنها کار آموزشگر زمانی سخت می شود که با گروههای ارزشی متفاوتی روبروست . مثلا قرار است برای روحانیون محلی شهر هرات دوره آموزشی برگزار کند و یا برای مردانی که مدتی جنگ سالاران منطقه پشتو نشین افغانستان هستند و یا عده ای که باورهای خاصی در زندگی را داشته و آن باورها بر موضوع ما که خشونت خانگی است تقدم دارد .

مربی نیازمند دانایی و هوشیاری و درک ارزش هایی است که گروه شرکت کنندگان با آن روبرو هستند بنا براین باید به نکات ظریف این ارزش ها اشراف لازم را داشته باشد.مربی بهتر است نسبت به دوستی ها و یا دشمنی ها ،خشم و نفرت و وابستگی افرادی که در یک کارگاه آموزشی شرکت میکنند آگاه باشد .

به طور مثال اگر قرار است برای زنان ساکن منطقه ۸ شهرداری تهران کلاس بگذارید.زنانی که در یک محله هم با هم زندگی می کنند قبل از دوره آموزشی باید به شیوه ارتباطات و داوری هایی محله ای آنها توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین روش ها برای تخلیه هیجانی و رها شدن از آن پیش داوری ها را مثلا با طراحی بازی و نمایش و سرگرمی فراهم کنید .

استفاده از ورزش و فیلم های آموزشی نیز در یادگیری موثر است .

یک آموزشگر خوب باید قبل از آموزش به این سوالات پاسخ دهد .

کدام نگرش ها یا طرز تلقی ها باید تغییر کند؟

چه مطالبی باید به یاد سپرده شوند؟

یادگیری در کدام جهت باشد؟

جواب به سوالات بالا نقش کلیدی در روند یادگیری شرکت کنندگان بازی می کند ؟Leave a reply

Your email address will not be published.