صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  ترک خانه توسط شوهر و...
مرداد
۱۶
۱۳۹۴
ترک خانه توسط شوهر وحق جدایی
مرداد ۱۶ ۱۳۹۴
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:Croswald9

پرسشگر: خانم بیست و پنج ساله ای هستم که ۵ سال قبل با یکی از اقوام ازدواج کردم.شوهرم تعمیرکار خودرو است. در بسیاری از موارد با ایشان تفاهم دارم اما از همان ابتدا یک رفتار ایشان مرا بسیار آزرده می کرد.

شوهرم دوستان بسیاری داشت و مرتبا آنها را به خانه آورده و بعضا چندین روز در خانه مهمان می کرد.

رفته رفته این رفت و آمدها بیشتر شد به طوری که اغلب اوقات دوستان شوهرم در خانه ما بودند. شوهرم نیز مرتبا به خانه آنها می رفت.

در برخی از مواقع به خصوص در ایام تعطیل وی چندین روز به خانه نمی آمد و وقت خود را با دوستانش صرف می کرد. وقتی هم که به خانه می آمد معمولا دوستانش با او همراه بودند.

این رفتار شوهرم مرا از چندین جهت آزار می داد. اولا بنده مجبور بودم از عده زیادی پذیرایی کنم. در خانه نمی توانستم راحت باشم. همچنین در مواقعی که شوهرم در خانه دوستانش بود بنده تنها مانده و یا مجبور بودم به خانه پدرم بروم.

چندین بار به وی تذکر دادم که کمی مراعات کرده و به اصطلاح رفیق بازی را کنار گذارد اما توجه نکرده و با من به مشاجره می پرداخت.

پس از گذشت دو سال از زندگی مان وی در تعطیلات نوروزی به مدت ۱۵ روز با دوستانش به شمال رفته و مرا تنها گذاشت. این رفتار وی باعث شد که بنده در اعتراض به خانه پدرم بروم.

بنده دو ماه در خانه پدرم ماندم و آخر سر با وساطت اقوام، شوهرم قول داد که معاشرت بیش از حد با دوستان را متوقف کند من هم راضی شده و به خانه خود برگشتم.

چندین ماه رفت و آمد شوهرم با دوستانش محدود شد اما دوباره رویه قبلی پیش گرفته شد. تا اینکه بنده به وی گفتم که با این وضعیت نمی توانم زندگی را ادامه دهم. پس از چند روز دعوا و مشاجره شوهرم از خانه رفت و ۳ ماه به خانه نیامد.

پس از ۳ ماه بازگشته و دوباره مشاجره کردیم. پس از چند ماه نیز از خانه رفت و ۲ ماه به خانه نیامد. این عمل پی در پی تکرار می شد تا اینکه من از این رفتار درمانده شدم.

هم اکنون چند ماه است که در خانه پدرم هستم. قصد دارم از طریق دادگاه اقدام کنم ولی نمی دانم چه باید بکنم. ممکن است مرا راهنمایی کنید؟

وکیل خانه امن: قبل از پاسخ حقوقی به شما مایلم بپرسم آیا دلیل این رفتارهای شوهرتان را می دانید؟ چرا وی تا این حد با دوستانش وقت می گذراند و چرا مرتبا خانه را ترک می کند؟ به نظر شما دلیل این رفتار نامتعارف چیست؟

پرسشگر: دلیل خاصی را متوجه نشدم فقط ایشان بسیار رفیق باز بوده و نمی تواند این رفتار را کنار بگذارد.

وکیل خانه امن: یعنی می خواهم بدانم که در خانه رابطه تان چگونه بود؟ همچنین می توانید بفرمایید که آیا شوهرتان مواد مخدر یا الکل استفاده می کند یا خیر؟

پرسشگر: در خانه رابطه مان بد نبود. نه بسیار محبت آمیز و نه بسیار سرد. یک رابطه معمولی. نخیر شوهرم موارد مخدر و الکل مصرف نمی کند.

وکیل خانه امن: شوهرتان به هنگام ازدواج چند سال سن داشت؟

پرسشگر: هر دو بیست سال داشتیم که ازدواج کردیم.

وکیل خانه امن: تا کنون چه کارهایی برای اصلاح این رفتار شوهرتان انجام داده اید؟

پرسشگر: چندین مرتبه با وی صحبت کردم. اقوام نیز چندین بار با او صحبت کردند اما توجه نمی کرد و به رفتار خود ادامه می داد.

وکیل خانه امن: هم اکنون قصد چه کاری را دارید؟ آیا می خواهید از شوهرتان جدا شوید؟

پرسشگر: واقعیت امر نمی دانم باید چکار کنم ولی چاره ای جز جدا شدن برایم نمانده است.

وکیل خانه امن: به نظر بنده قبل از اینکه به دادگاه مراجعه کنید، به یک مشاور خانواده بروید و مشکلتان را مطرح کنید. راهکارهایی را که مشاور به شما خواهد گفت را اجرا کنید. به عبارتی بازهم سعی کنید که رفتار شوهرتان را تغییر دهید زیرا به گفته خودتان مشکل دیگری ندارید. اگر می توانید به طریقی شوهرتان را نیز به مشاوره دعوت کنید. منظورم این است که اقدام قضایی را به عنوان آخرین راه حل در نظر بگیرید.

پرسشگر: حتما این کار را انجام خواهم داد اما اگر بازهم جواب نداد چاره ای به جز مراجعه به دادگاه ندارم. در این مورد چگونه می توانم اقدام کنم.

وکیل خانه امن: آیا صاحب فرزند هستید؟

پرسشگر: خیر

وکیل خانه امن: اگر منظورتان از اقدام قضایی جدایی است، باید خدمتتان عرض کنم دادگاههای ایران تقاضای طلاق را وقتی که متقاضی زن باشد، به سختی می پذیرند. ممکن است چند سال مجبور شوید به دادگاه بروید. به همین دلیل اگر تصمیم قطعی برای طلاق گرفتید،  بهترین راه این است که با شوهرتان صحبت کنید و وی را متقاعد به طلاق توافقی کنید.

در مورد همه چیز اعم از مهریه و نفقه و دیگر موارد صحبت کرده و به توافق برسید. دعوای طلاق توافقی را طی دادخواستی در دادگاه خانواده محل سکونتتان مطرح کنید. در مدت کوتاهی می توانید از یکدیگر جدا شوید.

پرسشگر: اگر شوهرم مایل به طلاق نبود آیا نمی توانم از وی جدا شوم؟

وکیل خانه امن: می توانید اما همانطور که گفتم کمی دشوار و زمان بر است. اما امکان پذیر است. یکی از مواردی که زن می تواند تقاضای طلاق کرده و از شوهر خود جدا بشود «عسر و حرج است». به عبارت ساده  می توان گفت عسر و حرج ، حالت و وضعیتی است که در خانه برای زن به وجود می آید و عامل ایجاد این وضعیت رفتارهای شوهر است.

به تعبیر دیگر در وضعیت عسر و حرج سختی و مشقت غیر قابل تحملی برای زن ایجاد می شود که ادامه زندگی غیر ممکن می گردد، به طوری که اگر زندگی مشترک ادامه پیدا کند آسیب جسمی و روانی قابل توجهی متوجه زن خواهد شد و خاتمه این وضعیت جز با جدایی زن و شوهر از یکدیگر و پایان زندگی مشترک میسر نمی گردد؛ وضعیت شما می تواند عسر و حرج تلقی شود. زیرا رفت و آمد نامتعارف و بیش از حد شوهرتان با دوستانش برای شما مشقت و سختی به همراه دارد. هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روانی و روحی.

از طرف دیگر ترک خانه توسط شوهرتان در شرایطی می تواند عسر و حرج باشد. قانونگذار صراحتا ترک زندگی را یکی از مصادیق عسر و حرج زن دانسته است. بر اساس قوانین ایران در صورتی که مرد بدون عذر موجهی زندگی مشترک را ترک کند و این امر مشقت غیر قابل تحملی را برای زن به بار آورد، موضوع شامل عسر و حرج شده و زن حق جدایی پیدا خواهد کرد.

بر همین اساس بند ۱ تبصره الحاقی به ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه را از مصادیق عسر و حرج دانسته است.

قابل ذکر است اطلاع از مرد و اینکه ترک منزل توسط وی همراه با اطلاع زن بوده است یا نه فرقی در حکم قضیه ایجاد نخواهد کرد و کافی است این ترک منزل اولا بدون عذر موجه انجام شده باشد و ثانیا وضعیتی به وجود آید که ادامه زندگی برای زن امکان پذیر نباشد.

بدین نحو ترک منزل توسط شوهر نوعی خشونت خانگی علیه زن بوده بنابراین حق جدایی و طلاق را برای وی پدید خواهد آورد. باید توجه کنید که اثبات این امور بر عهده شماست.

یعنی باید اثبات کنید که شوهرتان مرتبا خانه را ترک کرده است و یا با دوستان خود رفت و آمد بیش از حد دارد به طوری که برای شما مشقت غیر قابل تحملی ایجاد شده است.

اگر شوهرتان در پرداخت هزینه های زندگی نیز کوتاهی دارد این را هم می توانید در دادگاه ذکر کنید.Leave a reply

Your email address will not be published.