صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  ازدواج خردسالان و قا...
مرداد
۱۶
۱۳۹۴
ازدواج خردسالان و قانون
مرداد ۱۶ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:SAM Nasim

نوشته: girlsnotbrides -ترجمه خانه امن

چرا اهمیت دارد که کشورها حداقل سن قانونی ازدواج را تعیین کنند؟

قوانینی که حداقل سن ازدواج را تعیین می‌کنند، راه مهمی‌ هستند تا از ازدواج زودهنگام پسرها و دخترها قبل از آمادگی کامل آنها برای این امر، پیشگیری شود.بسیار حائز اهمیت است که کودکان در قانون به عنوان کودک شناخته شوند و تحت حمایت کامل قانون قرار گیرند.

دولت‌ها باید قوانین واضح و یکدستی داشته باشند که ۱۸ سالگی را حداقل سن ازدواج تلقی کنند. حمایت‌های کافی باید وجود داشته باشد تا هرگز از رضایت والدین یا دیگر استثنائات برای ازدواج اجباری دخترها استفاده نشود.

وجود قوانینی که حداقل سن ازدواج را تعیین می‌کنند، ابزار مهمی‌ برای کمک به کسانی است که تلاش می‌کنند خانواده‌ها و جامعه‌هایی را که دخترانشان را در خردسالی مجبور به ازدواج می‌کنند، از این کار منصرف کنند.

آیا همه‌ کشورها حداقل سن ازدواج را تعیین کرده‌اند؟

بیشتر کشورهای جهان، قوانینی دارند که حداقل سن را برای ازدواج تعیین می‌کنند، که در اغلب موارد، سن ۱۸ سالگی است.

اما، کشورهای زیادی هستند که با رضایت والدین یا اجازه‌ دادگاه، برای حداقل سن ازدواج، استثنائاتی قائل می‌شوند. در دیگر موارد استثنایی، قوانین عرفی و مرسوم یا قوانین دینی که سن ازدواج را پایین‌تر در نظر می‌گیرند، بر قانون ملی ارجحیت دارند. چنین استثنائاتی، اثربخشی حمایت‌های قانونی علیه ازدواج خردسالان را تضعیف می‌کند.

طبق بررسی اخیر درباره قوانین مربوط به حداقل سن ازدواج که توسط مرکز تجزیه و تحلیل سیاست جهانی انجام گرفت، ۹۳ کشور به صورت قانونی به دخترها اجازه می‌دهند که با رضایت والدینشان قبل از سن ۱۸ سالگی ازدواج کنند.

چارچوب‌های قانونی می‌تواند، بجای اینکه نابرابری‌های جنسی را به چالش بکشد، آنها را تقویت کند. مرکز تجزیه و تحلیل سیاست جهانی دریافت که ۵۴ کشور به دخترها اجازه می‌دهند بین یک تا سه سال زودتر از پسر‌ها ازدواج کنند. مرکز تجزیه و تحلیل سیاست جهانی؛ ایجاد تغییر در فرصت‌های خردسالان: یافته‌های جدید در مورد سیاست درباره‌ خردسالان در سرتاسر جهان، ۲۰۱۳

چرا حداقل سن ازدواج باید ۱۸ سالگی باشد؟

اعضای گروه “دخترها عروس نیستند” بر این باورند که در راستای استانداردهای بین المللی حقوق بشر، ۱۸ سالگی باید حداقل سن ازدواج باشد.

تعیین سن ۱۸ سالگی به عنوان حداقل سن ازدواج، به جای یک استاندارد ذهنی و غرض‌ورز، استانداردی عینی و بی‌طرفانه را برای بلوغ مشخص می‌کند. این به خردسالان کمک می‌کند پیش از آمادگی کامل از لحاظ جسمی، ذهنی، یا عاطفی، ازدواج نکنند. چرا به خردسالان اجازه داده شود که در سنی ازدواج کنند که هنوز نه حق رای دارند و نه اجازه دارند طرف قراردادهایی باشند که قانون به رسمیت می‌شناسد؟ در راستای پیمان‌نامه‌ حقوق کودک، سن ۱۸ سالگی، مقبول‌ترین پذیرفته‌شده‌ترین تعریف سن کودکان است.

تعیین ۱۸ سالگی به عنوان حداقل سن ازدواج، همچنین به این مساله کمک می‌کند که کودکان بتوانند برای ازدواج، رضایت کامل و آزاد خود را اعلام کنند و حداقل سطح بلوغ را پیش از ازدواج داشته باشند.

قانون بین المللی درباره‌ ازدواج خردسالان چه می‌گوید؟

ازدواج خردسالان یا ازدواج بدون رضایت کامل و آزاد هر دو طرف، نقض حقوق بشر است و در تضاد با چندین توافق بین‌المللی و منطقه‌ای است، که عبارت‌اند از:

اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر

کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان

کنوانسیون مربوط به رضایت به ازدواج، حداقل سن برای ازدواج و ثبت ازدواج‌

پیمان‌نامه‌ حقوق کودک

پروتکل الحاقی حقوق زنان در آفریقا به منشور آفریقایی حقوق بشر و اقوام (که «پروتکل ماپوتو» هم نامیده می‌شود)

منشورآفریقایی حقوق و رفاه کودک

کنوانسیون حقوق بشر قاره‌ی آمریکا

فهرست کاملی از مفاد اسناد بین‌المللی و منطقه‌ای مربوط به جلوگیری از ازدواج خردسالان را می‌توان در اینجا یافت که توسط محفل سیاست کودکان آفریقا تهیه شده است.

استانداردهای بین المللی و منطقه‌ای مربوط به حداقل سن ازدواج تا چه حد در پیشگیری از ازدواج خردسالان مفید هستند؟

توافقات بین‌المللی و منطقه‌ای که ازدواج خردسالان را منع می‌کنند، استاندارد‌هایی را تعیین می‌کنند که دولت‌ها باید از آنان پیروی کنند و به خردسالان کمک کنند تا پیش از آمادگی کامل، ازدواج نکنند. این استانداردها همچنین به عنوان اقداماتی عمل می‌کنند که دولت‌ها را پاسخگو و مسئول می‌داند: دولت‌ها باید به کمیته‌هایی گزارش دهند که شیوه‌ اجرای این استانداردها را نظاره می‌کنند.

از این استانداردها همچنین می‌توان بدین منظور استفاده کرد تا دولت‌ها در برابر عدم توانایی در اجرای تعهداتشان در قبال ازدواج خردسالان تحت این کنوانسیون‌ها، مسئول و پاسخگو باشند.

چالش‌های مربوط به اجرای قوانین منع ازدواج خردسالان کدام‌اند؟

حتی در جاهایی که چارچوب قانونی قدرتمندی وجود دارد، اجرای قوانین، اغلب ضعیف است. دلایل عدم اجرای این قانون از محیطی به محیط دیگر می‌تواند متفاوت باشد، و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عدم آگاهی و آموزش در میان مقامات اجرای قوانین و دیگر متخصصین مرتبط به منظور حصول اطمینان از اینکه قوانین به خوبی فهمیده، اجرا و پیاده می‌شوند

عدم ثبت تولد و ازدواج

اختلافات بین قوانین رسمی و قوانین دینی یا عرفی مربوط به حداقل سن ازدواج

آیا قانونِ حداقل سن ازدواج برای پایان دادن به ازدواج خردسالان کافی است؟ به چه چیز دیگری نیاز داریم؟

علاوه بر داشتن قوانین قوی و قابل اجرای حداقل سن ازدواج، لازم است که قوانین حمایتی قوی‌ برای حفظ و حمایت از حقوق دختران و زنان نیز وجود داشته باشد.

با این حال، اصلاح قانون تنها بخشی از راه‌ حل است. به منظور پیشگیری از ازدواج خردسالان، روشی جامع و کلی‌نگر باید اتخاذ شود که علل ریشه‌ای ازدواج خردسالان را بررسی کند. برای نگاهی اجمالی به این که واکنش و پاسخی موثر به ازدواج خردسالان، چه چیزهایی را در بر می‌گیرد، از نظریه‌ تغییر ما دیدن کنید.Leave a reply

Your email address will not be published.