صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  خشونت خانگی ممکن است...
مرداد
۱۵
۱۳۹۴
خشونت خانگی ممکن است با افزایش سن، بدتر شود
مرداد ۱۵ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:Quinn Dombrowski

نوشته :دیانا ریس (Diana Reese)- ترجمه،خانه امن

جانای رایس در سن ۲۶ سالگی دچار خشونت خانگی شده است اما زنان میانسال هم در معرض خطر خشونت قرار دارند.

اگرچه کارشناسان می گویند ارائه شمار افراد بالای ۴۵ سال برای پیگیری دشوار است، اما آنها زنان میان سال و حتی سالخورده بسیار زیادی را دیده اند که در صدد دریافت کمک در مواجه با پدیده ای هستند که گاهی «خشونت معشوق صمیمی» نامیده می شود.

در دو سال اخیر بیش از ۳۹ هزار خشونت دیده بالای ۴۵ سال با خط تلفن ملی خشونت خانگی  تماس گرفته اند.

راجر گودل کمیسر عالی “ان اف ال” می گوید، این سازمان به منظور کمک به شکل دهی سیاست نامه آزار و اذیت خانگی با این خط تلفن مشارکت خواهد کرد.

در سیف هوم SAFEHOME، که یک پناهگاه و مرکز خدمات مشاوره ای برای قربانیان خشونت خانگی در اورلند پارک کانساس ،است حدود ۳۰ درصد افراد تماس گیرنده بالای ۴۰ سال و ۲۰ درصد زنان آن پناهگاه، بالای ۵۰ سال بوده اند.

سالی یکی از قربانیان خشونت خانگی، که به دلیل وجود خطر تهدید همسر سابقش نمی خواهد نام خانوادگی اش بیان شود، می گوید: «پیری این زنان به معنای بی ارزش شدن آنها نیست.» سالی در سن ۴۰ سالگی با مرد ۵۱ سالی ازدواج کرد. او هم اکنون ۶۹ ساله است و در کانساس سیتی مو زندگی می کند. طبق ادعای همسر سابق این مرد، وی همواره به دلیل اعمال خشونت او را راهی بیمارستان می کرده.

سالی می گوید: طبق ادعای همسر سابق این مرد، وی همواره به دلیل اعمال خشونت او را راهی بیمارستان می کرده.

سالی ادامه می دهد:«من گفته های آن زن را باور نمی کردم». این در حالی است که بعد از یک سال از ازدواج آنها، همسر سالی او را «تحت» خشونت فیزیکی قرار داد. سالی می گوید: «او چشمان و دماغ مرا پر از خون کرده بود.»

انواع آزار و اذیت

همسر سالی در مدت ۱۷ سال زندگی زناشویی آنها، کارهای دیگری نیز علیه وی انجام می داد، مثلاً این مرد با پافشاری به رفتن به ایالات دیگری، اقدام به تنها و غریب کردن سالی کرد و به این شکل توانست پول وی را در کنترل خود بگیرید و به صورت احساسی و زبانی وی را مورد آزار و اذیت قرار می داد.

سالی می گوید: « هربار که او عصبانی می شد، من مقصر بودم چراکه به گفته او من گیج، کسل کننده و زشت بودم. او می گفت مادرش از او تنفر داشت، چیزی که واقعاً غیرطبیعی بود.»

طبق گفته برایان پینرو، مدیر خدمات دیجیتال خط تلفن ملی خشونت خانگی و عشق یعنی احترام (National Domestic Violence Hotline and Love Is Respect)، از هر ۱۰ فرد بالای ۴۵ سال که با خط تلفن ملی خشونت خانگی  تماس می گیرند، تقریباً ۴ نفر (۴۱ درصد) تحت آزار و اذیت احساسی/زبانی، ۲۸ درصد مورد آزار و اذیت فیزیکی قرار گرفته اند، و ۳ درصد آنها قربانیان آزار و اذیت جنسی هستند. برنامه مذکور، برای نوجوانان و بزرگسالان تدارک دیده شده است.

کشمکش ها بر سر قدرت، با افزایش سن تغییر می کند

با افزایش سن زوج ها و رفتن بچه ها از خانه، شمار آزار و اذیت ها افزایش می یابد.گاهی خشونت فیزیکی بعداً در زندگی بیشتر می شود و ممکن است سبب کنار گذاشتن مراقبت های پزشکی و مثلاً داروها و غیره شود.

به خاطر داشته باشید که منظور از خشونت خانگی همواره کوباندن مشت به صورت دیگری نیست بلکه می تواند شامل اعمال فشار، استفاده از جملات طعنه آمیز یا حتی کوباندن دست باشد.

طبق گفته کریستین برام مدیر مسئول اجرایی سیف هوم SAFEHOME، «قدرت و کنترل ارکان تعریف خشونت خانگی هستند.»به منظور بررسی چگونگی استفاده اشکال مختلف آزار و اذیت در کنترل یک رابطه، “برام”پیشنهاد می دهد که چرخه قدرت و کنترل مورد بررسی قرار گیرد.

پینرو می گوید، برخی زنان تنها بعد از مشاهده برنامه های تلویزیونی ، می توانند علائم آزار و اذیت را تشخیص دهند.

چرا زنان اقدام به ترک این روابط نمی کنند؟

اگر ترک همسر برای زنان جوانی که تحت آزار و اذیت قرار می گیرند دشوار است، این مسأله برای زنانی که حداقل ۳۰ یا ۴۰ سال ازدواج کرده اند، قطعاً دشوارتر است.

پینرو می گوید، «ممکن است آنها واقعاً عاشق معشوق خود باشند. ممکن است آنها صاحب فرزند باشند، وضعیت مالی و خانوادگی آنها بسیار درهم تنیده است.» برای زنان  میانسال، از دست دادن کنترل بر امور مالی می تواند یکی از سخترین موانع باشد،مخصوصاً زمانی که درصدد پایان دادن یک رابطه پر از آزار و اذیت هستند.

برخی زنان به خاطر فرزندان و نوه هایشان به این نوع رابطه ها ادامه می دهند، حتی اگر فرزندانشان بزرگ باشند. برخی دیگر می خواهند به پایبندی به ازدواج خود افتخار کنند.

برخی پذیرش خشونت خانگی را شرم ساری محض می دانند و لذا چندین دهه اقدام به سکوت می کنند.

برخی باور دارند که حق انتخاب ندارند.پینرو می گوید، «خانمی با حداقل سن ۶۵ سال از منطقه ای روستایی می گفت: «من جای دیگری ندارم که بروم.»» زن دیگری به دلیل کار و سرمایه گذاری مشترک با همسرش، نمی توانست وی را ترک کند.

شروع زندگی جدید دشوار است. پینرو می گوید، «شاید او هرگز در آن خانه زندگی نکرده ولی حالا مجبور به پیدا کردن آپارتمانی برای خود است.»

تنهایی سبب ادامه رابطه برای برخی زنان است. پینرو مدیر خدمات دیجیتال خط تلفن ملی خشونت خانگی و عشق یعنی احترام می گوید، « به باور برخی زنان داشتن یکی، بهتر از تنها بودن است.»

از طرفی دیگر، برام مدیر مسئول اجرایی سیف هوم SAFEHOME می گوید، « بزرگ شدن بچه ها، به برخی زنان حس آزادی و استقلال می دهد» و آنها می توانند از آن در بررسی پایان دادن به رابطه خود استفاده کنند.

قربانیان می توانند چه کاری انجام دهند

اگر تحت خشونت فیزیکی، احساسی، زبانی یا جنسی معشوق خود هستید، تقاضای کمک کنید. با خط تلفن ملی خشونت خانگی یا با یک پناهگاه محلی تماس بگیرید. برام می گوید، « برخورداری از خدمات، الزاماً نیازمند ترک (رابطه) نیست.»

به طور میانگین، زنان هفت بار اقدام به ترک رابطه می کنند و زمان ترک چنین روابط خشونت باری بیشترین خطر را برای زنان در پی دارد، بنابرین ایجاد یک برنامه امن و مطمئن باید به عنوان مهمترین اولویت در نظر گرفته شود.

سالی (قربانی خشونت) فکر می کند که قبل از فرار، او نیازمند ایجاد یک منبع امرارمعاش برای خودش است. بنابراین، او از رویای رمان نویسی اش چشم پوشی می کند و تصمیم می گیرد تا برای تحصیل رشته برنامه ریزی کامپیوتر به دانشگاه بازگردد. داشتن شغلی تمام وقت، آزادی مالی کاملی برای پایان دادن به زندگی زناشویی به سالی می دهد.

به باور وکلا و مشاوران، زنان نیازمند یک برنامه ریزی احساسی امن و مطمئن هستند چراکه بسیاری از آنها فاقد اعتماد به نفس لازمه برای ادامه دادن زندگی به تنهایی هستند. مشاوران می گویند که آنها اغلب جملاتی نظیر: «من قصدم ترک این زندگی نیست، بلکه فقط می خوام بدونم چگونه باید نجات پیدا کنم.» را از زنان می شوند.

رفاه عاطفی می تواند شامل خوب غذا خوردن، شرکت در کلاس های یوگا، و قدم زدن باشد. پینرو می گوید، «شما بخش های کوچک قابل کنترل زندگی خود را پیدا می کنید، و این امر می تواند به افراد در رسیدن به فرداهای دیگر کمک کند.»Leave a reply

Your email address will not be published.