صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خشونت علیه زنان، جرم...
مرداد
۱۳
۱۳۹۴
خشونت علیه زنان، جرمی که کمتر آشکار می شود
مرداد ۱۳ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عکس:Alyssa L. Miller

همسرآزاری یا رفتار خشونت آمیز علیه همسر و شریک زندگی از معضلاتی و جرائمی است که در اکثر مواقع پنهان می ماند و در این بین بیشترین قربانیان این جرم خاموش را زنان تشکیل می دهند.

رفتار خشونت آمیز علیه همسر از آزارهای کلامی و رفتاری آغاز می شود و تا درگیری فیزیکی و ضرب و شتم همسر نیز نمود پیدا می کند، بر اساس آمارهای موجود سهم زنان در معرض اینگونه رفتارها با توجه به نوع فرهنگ حاکم بر جامعه بیش از مردان است.
عینک دودی زده بود و با گوشه چادر مشکی طرف راست صورتش را می پوشاند تا در شلوغی مطب پزشک کسی متوجه کبودی زیرچشم و طرف راست صورتش نشود.
کنارش نشستم و باهم مشغول صحبت شدیم، کم کم سفره دلش باز شد از درد و رنجی که ۱۵سال است در زندگی مشترک می کشد گفت و اشک از زیر عینک دودیش سرازیر شد.
نسیم زنی ۳۵ ساله است از سن ۲۰ سالگی با شوهرش زندگی مشترک را آغاز کرده او که هر ازگاهی مورد آزارهای جسمی از سوی شوهرش قرار می گیرد گفت: چندماه پس از آغاز زندگی مشترک بهانه گیری و داد و فریادهای شوهرم بالاگرفت.
وی افزود: اوایل فقط بهانه گیری می کرد و در برخی مواقع وسایل مورد علاقه مرا می شکاند وقتی متوجه شد من در برابر هیچ عکس العلمی نشان نمی دهم رویه اش را تغییر داد و درست دو سال بعد از زندگی مشترکمان شروع به ضرب و شتم من کرد.
نسیم ادامه داد: اوایل همه می گفتند با آوردن فرزند زندگیتان شیرین و دردسرها کمتر می شود تا اینکه دخترم به دنیا آمد، اما با به دنیا آمدن دخترم اوضاع برای من سخت تر می شد هر وقت شوهرم بهانه گیری می کرد من ترس از این داشتم که فرزندم نیز مورد ضرب و شتم قرار گیرد.
نسیم در ادامه گفت: با کوچکترین صحبتی و یا خواسته ای که من از همسرم داشتم یا دارم، با کتک و یا به کار بردن الفاظ وکنایه مورد اذیت وآزار قرار می گیرم.
از نسیم پرسیدم چرا به این زندگی ادامه می دهد و او فرزندش را تنها بهانه و امیدبه زندگی عنوان می کند.
نسیم گفت: من کارمند بودم اما به دلیل بهانه گیری و سوء ظنهای همسرم از کارم انصراف دادم و الان فقط در خانه با تنها فرزندم که تنها بهانه زنده ماندنم هست زندگی را ادامه می دهم.
به گزارش ایرنا، همسر آزاری که در اذهان عموم به عنوان خشونت علیه همسر می رود، در تمام اعصار و جوامع وجود داشته و دارد اما امروزه این نوع خشونت رو به افزایش گذاشته و اکثر قربانیان آن را زنان تشکیل می دهند.
امروزه اشکال و انواع متفاوتی از خشونت خانوادگی نظیر همسر آزاری، فرزند آزاری، والدین آزاری، سالمند آزاری و … وجود دارد که به نظر می رسد در بین انواع و اقسام مختلف آن،’همسر آزاری’ نمود بیشتری دارد.
یک جامعه شناس گفت: برخی زنان و دختران به دلیل تعصبات مردان در خانواده مورد خشونت خانگی قرار می گیرند که این خشونت می تواند حتی منجر به آزار فیزیکی هم بشود.
عزیزالله آقابابایی افزود: خشونت خانگی اغلب به عنوان تهاجم جسمی و جنسی درون خانواده تعریف می شود، وقتی درچارچوب یک ارتباط نزدیک میان دو فرد، رفتار خشونت آمیز و سلطه گرانه حاکم باشد، نتیجه آن خشونت خانگی خواهد بود.
وی گفت: خشونت خانگی می تواند جسمانی، جنسی، روانی یا عاطفی باشد و حتی سوءاستفاده مالی و محدود کردن فرد از دیگر مشخصه های خشونت خانگی است که می تواند در هر زمان چه در ابتدا و چه پس از گذشت چند سال از ارتباط میان دو نفر رخ بدهد.
وی اظهار داشت: به دلیل اینکه آمار دقیق و روشنی از میزان خشونت علیه زنان وجود ندارد، خشونت علیه زنان یک جرم پنهان است.
آقابابایی افزود: ساختار اجتماعی پدرسالار یا مردسالار، عوامل و تجارب فردی و خانوادگی، وجود سطح تحصیلات پایین و اختلافات سنی زیاد بین زن و شوهر از مهمترین دلایل افزایش همسرآزاری است.
وی سوءظن و بدگمانی، باورها، ارزشها، آداب و رسوم غلط و فقر اقتصادی و فرهنگی را از دیگر عوامل خشونت علیه زنان دانست.
یک مشاورخانواده وعضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد نیز گفت: خشونت یا همسر آزاری دو جانبه است زنانی که مردان را آزار می دهند و مردانی که همسران خود را آزار می دهند که مصداق آزار و اذیت این دو گروه با هم متفاوت است.
محمد ربیعی افزود: وقتی که نیازها، خواسته ها وتوقعات زوجین برآورده نمی شود شخص دچار ناکامی می شود که تکرار این ناکامی ها به صورت خشونت بروز می کند.
وی اظهار کرد: برخی بیماریهای روان شناختی نیز عاملی برای خشونت خانگی است، برخی افراد عدم توانایی کنترل رفتار دارند و نمی توانند عصبانیت خود را کنترل کنند.
ربیعی افزود: محدودیتهای اقتصادی، اجتماعی، فقر و ورشکستگی و کمبود امکانات ازدیگر عوامل افزایش خشونت خانگی است.
معاون اموراجتماعی بهزیستی چهارمحال وبختیاری نیزبا بیان اینکه همسرآزاری مربوط به طبقه، فرهنگ و اجتماعی خاص نیست، گفت: ازدواج اجباری، عدم رضایت از ازدواج در مناطق روستایی و محروم، سوء ظن و بدبینی زوجین، دخالت اطرافیان، اعتیاد زوجین از مهمترین عوامل همسرآزاری است.
علی نجفی افزود: فقر و مشکلات اقتصادی، بافت سنی و فرهنگ مردسالاری از دیگر عوامل افزایش همسرآزاری است.
وی گفت: بهزیستی استان برای مداخله در کاهش خشونتهای خانگی سال گذشته ۱۲۳مورد مداخله داشته است و این آمار در سال ۹۲بیش از ۱۶۰مورد مداخله بوده که به شکل تلفنی با خط ۱۲۳ تماس برقرار شده است.
نجفی اظهار کرد: دراین مداخله ها زنانی که مورد آزار قرار می گیرند در خانه امن در مرکز استان مورد مراقبت و مشاوره قرار می گیرند.
مدیرکل پزشکی قانونی چهارمحال وبختیاری نیز گفت: متاسفانه همسر آزاری در استان در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ افزایش یافته است.
منصور فیروزبخت افزود: سال گذشته یکهزار و ۱۸۵ نفر در ارتباط با همسر آزاری به پزشک قانونی استان مراجعه کردند که این آمار در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، ۱٫۸ درصد رشد داشته است.
وی گفت: در بیشتر همسر آزاریها، زنان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و آزار مردان از سوی همسران اندک بوده است.
وی تصریح کرد: خشونت فیزیکی و بدنی، روانی و کلامی، اجتماعی، اقتصادی نمونه هایی ازهمسر آزاری است که در استان به ثبت رسیده است.
فیروزبخت با بیان اینکه بیشتر زوجین به خاطر شرم و تلاش برای جلوگیری از هم گسیختگی خانواده، آزارها را تحمل می کنند اظهار کرد: به همین دلیل نمی توان آمار دقیقی از همسرآزاری را بیان کرد.
وی گفت: میزان همسر آزاری در شوهرانی که موادمخدر مصرف می کنند و یا سابقه بیماری روانی دارند، بیشتر از سایر افراد است.
فیروزبخت ادامه داد: همسر آزاری تک علتی نبوده و عوامل متعددی مانند اعتیاد، استفاده از الکل، اختلالات شخصیتی، زمینه های ژنتیکی و فشارهای اقتصادی و اجتماعی با آن رابطه ای نزدیک دارد.
وی همچنین با بیان رابطه مستقیم کم سوادی و همسرآزاری افزود: هر چه فرهنگ ضعیف تر و سواد افراد کمتر باشد، آزار همسران نسبت به یکدیگر بیشتر و آزار جسمی شایع تر می شود.
مدیرکل پزشکی قانونی چهارمحال و بختیاری افزود: در طبقات مرفه و تحصیل کرده ، همسر آزاری بیشتر به صورت آزار روانی دیده می شود.
طراح طرح پیشگیری از خشونت خانگی در استان نیز گفت: این طرح از استان چهارمحال وبختیاری به بهزیستی کشور ارائه شد و به تصویب بهزیستی رسید.
شهرام مقدس افزود: این طرح علاوه بر این استان به صورت پایلوت در استانهای اصفهان و تهران نیز اجرا شد.
وی گفت: این دفتر در راستای ارتقای سلامت افراد درجهت توانمندسازی آ نها فعالیت می کند و آموزش مهارت های فردی، اجتماعی، ارتقای سلامت خانواده، فعالیت گروه همیاران در محلات، مهارت های زندگی، توانمندسازی از جمله فعالیت های این مجموعه است.
وی گفت: این طرح ۱۱راهبرد برای منظور کاهش آسیبهای اجتماعی و همچنین خشونت داشته که توجه به بحث الگوها، فرهنگ سازی آموزشی و پیشگیری از همسرآزاری از مهمترین راهبردهای این طرح است.

منبع :ایرناLeave a reply

Your email address will not be published.