صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  کمک به قربانیان آزار...
مرداد
۱۳
۱۳۹۴
کمک به قربانیان آزار و اذیت
مرداد ۱۳ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

عکس:Alexander Baxevanis

نوشته: هیدن هارت (Hidden Hurt) – ترجمه خانه امن

راهنمایی دوستان و خانواده به خشونت خانگی و کمک به قربانیان آزار و اذیت

به عنوان دوست یا عضو خانواده قربانیان آزار و اذیت زمانی که قصد کمک به آنها را داریم، اغلب احساس نامطمئنی داریم و فکر می کنیم برای تغییر وضعیت نمی توانیم کمکی کنیم. در این مطلب نکات و پیشنهاداتی جهت کمک به قربانیان آزار و اذیت خانگی ارائه می شود به گونه ای که حق انتخاب و توانایی آنها در انتخاب بهترین گزینه ممکن محفوظ بماند.

چگونه می توانم متوجه شوم که فردی قطعاً مورد آزار و اذیت قرار گرفته است؟

این واقعیت را قبول کنید که جهت کسب اطمینان احتمالاً باید سؤال بپرسید. افراد زیادی فکر می کنند که قربانیان آزار و اذیت نمی خواهند درباره وضعیت و زندگی خانوادگی خود صحبت کنند. قربانیان زیادی درصدد پنهان کردن آزار و اذیت صورت گرفته در قبال خود هستند چرا که آنها اغلب احساس شرمساری می کنند، آنها می ترسند والدینشان متوجه موضوع شوند، آنها می ترسند مقصر شناخته شوند و هیچ کس آنها را باور نداشته باشد و سرانجام می ترسند وادار به انجام کاری شوند که آمادگی انجامش را ندارند.لذا با این افراد به صورت خصوصی صحبت کنید چراکه قربانیان آزار و اذیت بلافاصله و براحتی شروع به صحبت نخواهند کرد.

نسبت به آنها قضاوت نکنید و آنها را تحت فشار قرار ندهید چرا که به این شکل از سنگینی صحبت کردن برای آنها کاسته می شود و در نتیجه افراد قربانی تمایل بیشتری به بیان اطلاعات خواهند داشت، همچنین دغدغه شما نسبت به آنها و تمایلتان به کمک آشکار خواهد شد.

به بیان ساده، در صورت داشتن دغدغه، می توانید صحبتان را با جملاتی نظیر «من متوجه چیز هایی شدم و واقعاً نگرانت هستم. آیا می تونم کمکی بهت بکنم؟» یا « ظاهراً استرس داری و ناراحتی. دوست داری الان یا بعداً با هم صحبت کنیم، من حرفامون رو به هیچکسی نمی گم.» لازم است بدانید که افراد قربانی احتمالاً با اولین پیشنهاد شما به کمک شروع به صحبت نمی کنند اما قطعاً پیشنهاد کمک شما را به خاطر خواهند داشت. باب صحبت را باز کنید، اجازه دهید بدانند شما مشتاق و آماده صحبت هستید و می دانید که شاید لازم است منتظر هم بمانید.

گاهی افراد برای صحبت درباره دغدغه های دوستان یا عشق خود مردد هستند چراکه احساس می کنند این مسائل به آنها « ربطی ندارد»، یا اینکه آنها نیازمند کمک نخواهند بود. اما عبارت « آنچه پشت دربهای بسته اتفاق می افتد، بدون محدودیت است» اغلب فرصت رهایی از تنهایی و کمک و حمایت را به بسیاری از قربانیان می دهد. در صورت رد پیشنهاد کمک شما اتفاق چندانی نمی افتد، اما بدانید که قربانیان زیادی فقط می خواهند که فردی برای ایجاد تغییر در زندگیشان به آنها پیشنهاد کمک دهد.

اگر از شما حمایتی خواستند، آماده کمک باشیدجهت کسب آمادگی به کمک و توانمندسازی قربانیان آزار و اذیت، می توانید اقدامات زیادی انجام دهید.

هر آنچه می توانید درباره خشونت خانگی بیاموزید همه مفاد این وب سایت و سایر لینک های پیشنهادی را مطالعه کنید، با وکلای خشونت خانگی صحبت کنید، در پست های مختلف شرکت کنید تا پیام خود درباره عناوین مرتبط با خشونت خانگی را در سطح وسیع اشاعه دهید.

شروع به صحبت در خلوت به فرد قربانی این حس اطمینان را می دهد که شما در صورت تمایل او، برایش وقت کافی می گذارید.

همه انتظاراتی که در ذهن خود دارید را که کنار بگذارید مثلا اینکه برای غلبه بر خشونت خانگی یا موانع افراد قربانی «راه حلی سریع» وجود دارد. لازم است بدانید که شاید ادامه رابطه مطمئن ترین گزینه برای این افراد باشد. البته منظور این نیست که روابط آنها« بسیار عالی» است اما به هر حال پیدا کردن راه حل مشکلات و اینکه این افراد بتوانند بدانند چه کار کنند و کجا بروند زمان بر خواهد بود.

همه دیدگاه ها و باورهای نادرست خود درباره قربانیان آزار و اذیت و ضرب و شتم را به چالش بکشید و تغییر دهید. قربانی شدن این افراد به دلیل اشتباه خودشان نبوده. در واقع، آنها اسیر خشونت و اجبار معشوق های خود شده اند. هر چقدر بتوانید میزان مقاومت، قدرت، تدبیر و توانایی تصصمیم سازی این افراد را تشخیص دهید و بیشتر کنید، آنگاه کمک بیشتری به آنها کرده اید.

پشتیبان و حامی آنها باشید تا توانمند شوندجهت کمک به قربانیان آزار و اذیت، باید تأثیرات این آزار و اذیت بر اعتماد به نفس، عزت نفس، و باور آنها به توانایی هایشان را درک کنید. قربانیان خشونت خانگی صرفاً از نظر فیزیکی گرفتار نشده اند بلکه از نظر احساسی و روحی نیز اسیر شده اند. بنابراین لازم است آنها را در تقویت و برگرداندن اعتماد به نفس و اعتماد به توانایی هایشان، کمک کنید.

آنها را باور کنید و به آنها بگویید که توانایی انجام کارها را دارا است. به خاطر داشته باشید که اکثر متجاوزان در خلوت به گونه ای متفاوت نسبت به آنچه در مقابل عموم هستند، رفتار می کنند. بنابراین، حتی اگر معشوق آنها را بشناسید شاید هرگز رفتار آنها با قربانیان در خلوت را مشاهده نکنید.

به نظرات آنها گوش دهید. اگر به دقت به آنها گوش دهید، سؤالاتی روشن کننده از آنها بپرسید، نسبت به آنها قضاوت نکنید و از نصحیت کردنشان خودداری کنید، آنگاه به احتمال بسیار بیشتری مستقیماً متوجه نیازهای آنها خواهید شد.

نقاط قوت آنها را تقویت کنید. براساس اطلاعاتی که آنها به شما می دهند و همچنین براساس مشاهدات خود، سعی کنید تا شیوه های تقلید، حل مشکل، و نمایش شهامت و اراده آنها را تشخیص دهید حتی اگر کاملاً موفق نشده باشند. در تقویت این توانایی ها به آنها کمک کنید.

از تصمیماتشان حمایت کنید. به خاطر داشته باشید که همه تصمیمات قربانیان آزار و اذیت خطرناک هستند. اگر واقعاً قصد کمک دارید، صبور باشید و حتی در صورت عدم توافق به تصمیمات آنها احترام بگذارید.

برای احساسات آنها ارزش قایل شوید. قربانیان معمولاً احساسات متناقضی نظیر عشق و ترس، گناه و خشم، امید و ناامیدی دارند. به آنها بگویید که داشتن این احساسات منطقی و عادی است.

از مقصر دانستن قربانیان، اجتناب کنید. به آنها بگویید آزار و اذیتی که دیده اند، تقصیر آنها نبوده است. تأکید کنید که معشوق آنها، مقصر و مسئول آن آزار و اذیت ها است، اما از « بد-دهانی کردن» به معشوق وی خودداری کنید. به جای آنکه درباره شخصیت معشوق بر نظرات منفی خود متمرکز شوید، بر رفتارهای منفی آنها در نظرات خود تأکید کنید.

احساس ترس آنها را جدی بگیرید. اگر نگران امنیت آنها هستید، دغدغه های خود را بدون قضاوت و به سادگی با گفتن این جمله، « این وضعیت ظاهراً خطرناکه و من نگران امنیت تو هستم.» بیان کنید.

پیشنهاد کمک دهید. کمک و اطلاعات خاص و شایسته ای ارائه دهید مثلاً توصیه هایی درباره خدمات اجتماعی، ارجاعات قانونی، گروه های کمک و غیره. اگر از شما چیزی مطابق با میل و توانایی تان خواسته شد، آن را انجام دهید. اگر نمی توانید یا نمی خواهید آن را انجام دهید، این را بگویید و راه های دیگری را پیدا کنید و در صدد جستجوی راه هایی برای کمک کردن باشید.

در طراحی برنامه ای ایمن و مطمئن برای قربانیان، نقشی فعال و خلاقانه داشته باشید.  مهمترین گام برای طراحی برنامه ای ایمن و مطمئن در نظر گرفتن یک مشکل، بررسی همه راه حل های موجود، ارزیابی خطرات و مزایای راه حل های مختلف، و تشخیص راه هایی برای کاستن خطرات است. ابراز نظر کنید، منابع و اطلاعات معرفی کنید.Leave a reply

Your email address will not be published.