صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  رد قانون منع خشونت ع...
خرداد
۱
۱۳۹۲
رد قانون منع خشونت علیه زنان در مجلس افغانستان
خرداد ۱ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰
,
image_pdfimage_print

farda news

عکس: فردا نیوز

نوشته: ویدا بالیخانی

روزشنبه ۱۸ ماه مه قانون منع خشونت علیه زنان به دلیل واکنش تند و انتقاد آمیز شمار زیادی از نمایندگان مجلس افغانستان از دستور کار مجلس خارج شد. قرار بود این قانون که شامل موادی برای حمایت از حقوق زنان و منع خشونت علیه آنان بود به رای نمایندگان گذاشته شود، اما نمایندگان محافظه کار مجلس به دلیل محتوای برخی از مواد که آنها را مقایر با ارزش های اسلامی می دانستند به آن اعتراض کرده و آنرا از دستور کار مجلس خارج کردند و همچنین حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان را برای پیشنهاد چنین قانونی شدیدا” مورد انتقاد قرار دادند.

پیش از این شماری از نهادهای مدافع حقوق زنان عکس العمل نمایندگان را در برابر قانون منع خشونت علیه زنان پیش بینی کرده بودند.

“فوزیه کوفی” رئیس کمیسیون امور زنان مجلس نمایندگان افغانستان در همین ارتباط خطاب به نمایندگان گفت: من امروز از نمایندگان محترم پارلمان می خواهم تا به این قانون به عنوان یک ضرورت ملی در حالیکه تاثیر گذار است برای نشان دادن حسن دوستی با خواهرشان که شانه به شانه آنها همکاری کرده است رای دهند.

مواد مورد انتقاد نمایندگان شامل:

  • جرم دانستن ازدواج کودکان و ازدواج های اجباری
  • ممنوعیت عرف سنتی “باد”( برای حل اختلاف میان قبائل، خانواده ها زنان و دختران خود را مبادله می کنند)
  • در نظر گرفتن مجازات زندان تا ۳ سال برای خشونت های خانگی
  • حمایت از قربانیان تجاوز و منع تعقیب قانونی آنان به جرم زنا
  • محدود کردن تعداد همسر برای مردان تا ۲ زن
  • تاسیس خانه امن برای زنان صدمه دیده

“عبدل ستار خواصی” یکی از نمایندگان مجلس افغانستان در واکنش به این قانون گفت: من تعجب می کنم که چگونه رئیس جمهور فرمانی را صادر می کند که کاملا” با قرآن و شریعت در تضاد است.

نمایندگان معترض به این قانون مدعی شدند که در خانه های امن فساد اخلاقی وجود دارد که با تصویب این قانون باید در انتظار عواقب بد آن و کشته شدن میلیون ها تن بود!

“گلالی نور” یکی دیگر از نمایندگان مجلس در همین رابطه گفت: همین وکیلی که می گوید باید زن ها را با چوب مسواک زد خودش خانم ها را با عصایش تهدیدد می کند.

نماینده محافظه کار معترض دیگری مدعی شدکه ماده منع تعقیب قانونی زنا برای زنان قربانی تجاوز، باعث انگیزه ای برای آنها می شود که روابط خارج از ازدواج داشته باشند و مدعی شوند که مورد تجاوز قرار گرفته اند تا از مجازات خلاصی یابند.

“عبدلرئوف ابراهیمی” رئیس مجلس نمایندگان افغانستان نیز در پایان گفت: این قانون را با کمیسیون های ۱۸ گانه مطرح کنید تا از طریق آنها مجددا” به دستور کار مجلس بازگردانده شود.

این در حالی است که حامد کرزی به عنوان رئیس جمهور افغانستان قانون منع خشونت علیه زنان را در سال ۲۰۰۹ میلادی به عنوان فرمانی برای اجرا به هیئت رئیسه صادر کرده بود.

 منابع:

 http://goo.gl/5nBKB

http://goo.gl/7pIfWLeave a reply

Your email address will not be published.