صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  کنفرانس آدی آبابا و ...
مرداد
۹
۱۳۹۴
کنفرانس آدی آبابا و تاکید بر «برابری جنسیتی»
مرداد ۹ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

مهرداد شفق:حق بر توسعه و حق بر محیط زیست سالم از جمله موضوعاتی است که در زمره حقوق نسل سوم حقوق بشر قرار دارد و ازجمله حقوق دسته‌جمعی بوده و عمدتاً در راستای تأمین منافع کشورهای در حال توسعه است.

یکی از راهکارهای نهادهای بین‌المللی، واردکردن تدریجی ملاحظات جنسیتی از جمله واردکردن صریح مفهوم «برابری جنسیتی» در گفتمان بین‌المللی معاصر توسعه و محیط زیست است.

این رویکرد در کنفرانس اخیر «توسعه» که در آدیس‌آبابا برگزار شد، به اوج خود رسید و در این کنفرانس نهاد زنان ملل‌متحد با حضور و مشارکت فعال بر لزوم به‌رسمیت شناختن «برابری جنسیتی» و «توان‌افزایی» زنان در ابعاد و جنبه‌های مالی حق بر توسعه تأکید کرد.

نهاد زنان ملل متحد تاکنون در تمامی نشست‌های بین‌المللی در مورد «توسعه»، نقش کلیدی «برابری جنسیتی» در ارتباط با توسعه تأکید داشته و در چارچوب تأمین مالی و توان‌افزایی در تمامی سطوح برای توسعه پایدار، در جستجوی راهکاری معین برای تضمین برابری جنسیتی و توان‌افزایی زنان و دختران است.

کنفرانس آدیس آبابا بر نقش صلح در ارتقا برابری جنسیتی تاکید کرده است . رییس نهاد سازمان ملل متحدد در آدیس بابا در پاراگراف ششم برنامه عمل ادیس بابا خاطر نشان کرد که باید درزمینه «چارچوب تأمین مالی قابل انعطاف برای برابری جنسیتی و توان افزایی زنان اقدامات زیر را انجام داد :

۱٫دولت‌های عضو باید در راستای دستیابی به برابری جنسیتی و توان‌افزایی زنان و به رسمیت‌شناختن حقوق بشر

زنان اقدامات لازم جهت تحقق و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار را صورت دهند
۲٫جریان‌سازی جنسیتی باید از طریق سرمایه‌گذاری لازم و مناسب و اجرای سیاست‌های مالی، اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی صورت گیرد

۳٫ارتقای برابری جنسیتی و توان‌افزایی زنان باید از طریق اجرای سیاست‌ها، قوانین لازم‌الاجرا و اقدامات عملیاتی در تمام سطوح انجام شود .

۴ – امحای همه اشکال خشونت علیه زنان باید در نظر گرفته شود .

به گزارش خانه امن به نظر می رسد برای دستیابی به اهداف فوق هیچ راهی به جز پیوستن ایران به کنوانسیون منع تبعیض علیه زنان وجود ندارد و دولت حسن روحانی باید هر چه زودتر امکان پیوستن به این کنوانسیون را فراهم کند . برابری جنسیتی از مسیر پیوستن به این کنوانسیون می گذارد و بدون برابری جنسیتی امکان دسترسی به توسعه پایدار امکان پذیر نیست .

منابع
۱٫    Financing for Development Conference in Addis Ababa
۲٫    paragraph 6 of the Addis Ababa Action Agenda — the fulcrum of the Transformative Financing for gender equality and women’s empowerment in the agendaLeave a reply

Your email address will not be published.