صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  خشونت علیه زنان و فر...
خرداد
۱
۱۳۹۲
خشونت علیه زنان و فرزندان به بحران جهانی تبدیل می شود
خرداد ۱ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

child-11

عکس: وبسایت صد راز

  بر اساس آمارهای جهانی و تحقیقات دانشگاهی داخلی، تعداد زنان افسرده دو برابر مردان افسرده است و این وضعیت در زنان متأهل بیشتر دیده می‌شود، چرا که به بسیاری از نیازهای آنان توجه کافی نمی‌شود. آزارهای خانگی مانند زن‌آزاری و فرزندآزاری در جهان مطرح بوده و در ایران نیز وجود دارد که اگر اقدامات لازم انجام نشود، ممکن است به بحران تبدیل شود.

 محمود رضا حریرچی، جامعه‌شناس به ایسنا گفت: کاهش سلامت زنان نسبت به دختران مربوط به نحوه تکریم آنان در خانه و در محیط زناشویی است، چرا که خلاء این وضعیت بر سلامت آنها تاثیر منفی می‌گذارد.  نهاد خانواده از نظر جامعه‌شناسی در سلامت انسان از اهمیت بالایی برخوردار است و افراد بسیاری از رفتارهای خود را در خانواده می‌آموزند و لازم است محیط خانواده موجب آرامش آنان شود.

وی با بیان اینکه زندگی در خانواده مطلوب، سلامت انسان در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی انسان را تضمین می‌کند، اظهارکرد: افرادی که مجردی زندگی می‌کنند، نسبت به کسانی که همراه خانواده به زندگی ادامه می‌دهند، سلامت کمتری دارند؛ چرا که بسیاری از نیازهای آنها برآورده نمی‌شود.

این جامعه‌شناس افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده در سطح دنیا، دختران نسبت به پسران از سلامت جسمی و روانی بیشتری برخوردار هستند که این وضعیت در ایران نیز صدق می‌کند، از سوی دیگر مردان متأهل نسبت به پسران سلامتی بیشتری دارند؛ این در حالیست که زنان متأهل نسبت به دختران کمتر سلامت هستند، بنابراین لازم است این موضوع بررسی شود که چرا دختران پس از ازدواج بخشی از سلامتی خود را از دست می‌دهند.

حریرچی تصریح کرد: آزارهای خانگی مانند زن‌آزاری و فرزندآزاری در جهان مطرح بوده و در ایران نیز وجود دارد که اگر اقدامات لازم انجام نشود، ممکن است به بحران تبدیل شود.

وی با بیان اینکه آزار خانگی به انواع مختلف تقسیم می‌شود، گفت: آزار جسمی در طبقات پایین جامعه بیشتر دیده می‌شود و شامل کتک زدن و وارد کردن صدمه‌های جسمی به زن است، اما آزار روانی در میان قشر تحصیل کرده شایع‌تر است. در این شرایط ممکن است مردان مودبانه با همسرانشان سخن بگویند، اما خواسته‌ها و نیازهای آنان را نادیده بگیرند و این وضعیت سلامت روانی زن را به خطر می‌اندازد؛ البته آزار روانی در بین کودکان و سالمندان نیز شایع است.

 حریرچی با بیان اینکه نادیده گرفتن نیازهای جنسی زنان در ایران شیوع زیادی دارد، تاکید کرد: بخشی از طلاق‌ها به علت تأمین نشدن نیازهای جنسی زنان است و مردان از میان نیازهای زناشویی تنها حق فرزندآوری برای زنان قائل هستند.

این جامعه‌شناس با اشاره به ضرورت آموزش دیدن مردان درباره نیازهای زنان، افزود: در این جهت رسانه‌ها نقش مهمی را می‌توانند ایفا کنند. البته شاید بتوان مطالب کلی را در دوران دبیرستان به دانش‌آموزان منتقل کرد، اما نمی‌توان وارد جزئیات شد؛ این در حالیست که رسانه‌ها می‌توانند با زبان هنرمندانه نسبت به ضرورت تامین نیازهای زنان از جمله نیازهای جنسی آموزش‌های لازم را ارائه دهند. در این جهت باید تامین این نیازها ابتدا به عنوان یک حق شناخته شود، سپس زن و شوهر نسبت به تامین آنها با یکدیگر به توافق برسند.

وی در ادامه گفت: زمانی که مردان به علت مشکلات مادی یا جسمی قادر به تامین نیازهای زناشویی همسرانشان نیستند و در زندگی خود دچار مشکل می‌شوند، حاضر نمی‌شوند به متخصص مراجعه کنند چون معتقدند زنان حقی در زمینه زناشویی ندارند.

حریرچی با بیان اینکه در ایران مردان دچار نوعی جنون مالکیت هستند، اظهار کرد: این حالت روانی در قالب‌هایی مانند مردسالاری دیده می‌شود. بنابراین لازم است آگاهی‌های عمومی از طریق رسانه‌ها افزایش یابد و در محافل مذهبی نیزباید به جنبه‌های مذهبی ضرورت تأمین نیازهای زنان و خودداری از آزار آنان تأکید شود.

این جامعه‌شناس درپایان گفت: پس از شناساندن نیازهای زنان‌ لازم است برای مردان وجود امکان مشاوره با مددکاران و روانشناسان تبیین شود. البته اگر پس از ارائه آموزش‌های لازم به مردان، مشکلی به وجود آمد لازم است قوانین از زنان حمایت کنند و در صورت وجود خلاء‌های قانونی، این کاستی نیز برطرف شود تا مردانی که زنانشان را آزار می دهند مجازات شوند.

منبع: http://goo.gl/np6JfLeave a reply

Your email address will not be published.