صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  دیه مرد و زن برابر ش...
خرداد
۱
۱۳۹۲
دیه مرد و زن برابر شد
خرداد ۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

Ghavanin-Khanevadehعکس: وبسایت نگار چارچوب

 قانون مجازات‌های اسلامی در سابق ۴۹۸ ماده داشت که در حال حاضر به ۷۲۶ ماده افزایش یافته است؛ که این موضوع باعث برخی سردرگمی‌ها شده است.

حمید‌رضا طباطبایی نائینی نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوق مجلس در نشست خبری به تشریح جزئیات قانون مجازات اسلامی پرداخت و اظهار داشت: قانون مجازات‌های اسلامی توسط نمایندگان مجلس تصویب و پس از رفع ایرادات شورای نگهبان تائید و نهایی شد.

به گزارش قانون وی افزود: این قانون روز چهارشنبه هفته گذشته برای اجرا به رئیس‌جمهور ابلاغ شده است.

طباطبایی ادامه داد: این قانون در چند بخش شامل کلیات، خطوط، قصاص و دیات تنظیم و تدوین شده است؛ بخش تعزیرات قبلا در مجلس تصویب شده بود و نیاز به اجرای آزمایشی نداشت.

 عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اضافه کرد: البته این موضوع پس از ارائه لایحه اصلاح تعزیرات از سوی قوه قضائیه مرتفع خواهد شد چرا که ترکیب مواد آن مجددا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طباطبایی نائینی گفت: تعریف جرایم اقتصادی، امکان صدور حکم و معافیت از کیفر در مجازات اسلامی، امکان تعویق مجازات، امکان مجازات‌های جایگزین زندان، امکان استفاده از اقدامات الکترونیکی و مجازات و جایگزینی مجازات برای نوجوانان از جمله اقداماتی است که در لایحه انجام شده است.

وی گفت: همچنین در گذشته دیه مرد و زن کامل نبود به طوری که دیه زن نصف دیه مرد بود اما در قانون جدید دیه زن کامل محاسبه می‌شود و مابه‌التفاوت دیه مرد از محل تامین صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت می‌‌شود.

طباطبایی در پایان گفت: امیدواریم که این قانون بتواند خلاءهای قانونی قانون قبلی مجازات‌های اسلامی را مرتفع کند.

منبع: http://goo.gl/IDXjRLeave a reply

Your email address will not be published.