صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  عضو کمسیون قضایی و پ...
مرداد
۲
۱۳۹۴
عضو کمسیون قضایی و پیشنهادی عجیب برای کاهش آمار طلاق
مرداد ۲ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

علی جلیلیان، عضو کمیسیون قضایی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت : طولانی شدن روند پرونده های طلاق در دادگاه ها منجر به سازش ۹۰ درصد درخواست های طلاق می شود. بنابراین راه حل این است که قوه قضاییه در بخشنامه‌ای داوری را چند مرحله‌ای کند تا با این تجدید وقت و جلسه بسیاری از طلاق‌ها صورت نگیرد.

جلیلیان مدعی شده است که تجربه شخصی اش نشان می دهد ۹۰ درصد پرونده‌های مربوط به اختلاف زوجین در دادگاه‌ها در صورت طولانی شدن روند رسیدگی ، به توافق می‌انجامد اما باید ساز و کار توسط قوه قضاییه ایجاد شود که فرآیند رسیدگی به اختلافات زوجین افزایش یابد.

بدون شک در ایران هیچ نظام آماری مشخصی و مدونی وجود ندارد و به همین دلیل نظارتی هم بر بعضی ادعاهای آماری که از سوی افراد و سازمان های مختلف ارایه می شود وجود ندارد ولی برخی مسوولان مملکتی آمارهای حیرت انگیزی را ارایه کرده بدون آنکه وسعت پیامدهای ناشی از آن را درک کنند .

آنها تصور می کنند با ارایه آمار بر اساس سلیقه شخصی می توانند راهکار برای پدیده های اجتماعی چون طلاق پیدا کننددر حالیکه  نه تنها در تشخیص مشکلات اختلال ایجاد کرده بلکه سد محکمتری در جهت یافتن راهکارهای صحیح و درست و ارزیابی آن  ایجاد می کنند .

به عنوان مثال این عضو کمیسیون قضایی مجلس در مصاحبه ای با یک خبرگزاری  تجربه شخصی اش را ملاک قرار داده و توصیه می کند اگر روند پرونده های مربوط به خانواده طولانی شود ۹۰ در صد زوجها با هم سازش کرده و به محیط گرم خانواده بر می گردند . به عبارتی آنقدر در راهروهای دادگاه خانواده معطل می شوند و عذاب می کشند که ترجیح می دهند از طلاق صرفنظر کرده و در هر شرایطی با هم زندگی کنند ولو آن زندگی جهنم باشد . ولو مشکلاتی که آنها را راهی دادگاه خانواده کرده همچنان حل نشده باقی بماند .

نگاه سطحی این عضو کمسیون قضایی به اختلافات زوجین نشان می دهد که ایشان اساسا از متغیر هایی که یک زندگی روی آن بنا می شود و یا فرو میریزد خبر ندارد و از تبعات زندگی اجباری و طلاق عاطفی و پیامدهای آن بر روی خشونت خانگی بی اطلاع است .

دردناکتر آنکه یک خبرگزاری رسمی این گفت وگو را منتشر می کند بدون آنکه به صحت آمار ارایه شده از ایشان اطمینان داشته باشد . انتشار این گفت و گو نشان می دهد که یک خبرگزاری از نقش آمار و اطلاعات به عنوان پیش نیاز و تاثیری که بر روی تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها دارد بی اطلاع است و با نگاه خوش بینانه از اهمیت اطلاعات آماری در تعیین خط مشی ها و اهداف و هدایت امور اجرایی آگاهی ندارد .

بدون شک اظهار نظر علی جلیلیان و نظرهایی همچون ایشان که فاقد پایه پشتوانه و مفاهیم علمی روشن است  نمی تواند محور تصمیم گیری قرار گرفته و وضعیت آشفته فعلی در قوانین مربوط به ازدواج و طلاق را آشفته تر کند .

به نظر می رسد برای بهبود برنامه ریزی در حوزه خانواده و آسیب های اجتماعی مربوط به آن نیازمند بانک های اطلاعاتی و آماری با حجم و کیفیتی هستیم که بتواند زیر بنای برنامه ریزی در کشور قرار گیرد . کمسیون قضایی مجلس هم چنانچه نگرانی هایی درباره افزایش طلاق و یا مواردی از این دست دارند بهتر است به جای تکیه بر تجربه شخصی بر پاگرفتن نظام آماری دقیق در کشور پافشاری کنند .

واقعیت این است که بدون چنین نظامی حتی به الفبای توسعه دست نخواهیم یافت و امکان هیچ طراحی فنی و علمی برای برون رفت از مشکلات موجود وجود ندارد . چه بسا که فردا نماینده ای دیگر از همان کمیسیون اعلام کند که بر اساس تجربه شخصی ایشان و آماری متفاوت ۱۰۰ در صد خانواده ها اقدام به طلاق می کنند یا نمی کنند .

.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940501000231

.Leave a reply

Your email address will not be published.