صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  بلایای طبیعی ، بلای ...
مرداد
۲
۱۳۹۴
بلایای طبیعی ، بلای جان زنان و کودکان
مرداد ۲ ۱۳۹۴
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

خانه امن:سیل که آمد همه چیز را با خود برد با اینکه باد و طوفان و رعد و برق شدید بود  اول فکر کردم زلزله است . زمین می لرزید . دست بچه ها را گرفتم که به طرف کوچه فرار کنم ولی وقتی ازپنجره اتاق رو به حیاط بیرون را نگاه کردم همه به سمت راه پله پشت بام دویدیم . اصلا نمی دانستم چکار کنم . بچه ها جیغ می زدند و من به چشم خودم دیدم سیل همه ساختمان های پایین دست خیابان و هر چه سر راهش بود را با خود برد .

از در شمالی خانه به سمت دامنه کوه فرار کردیم در حالیکه من تا ۳۰ متر جلوتر از خودم را نمی دیدم . تمام شب را همان جا بدون هیچ امکاناتی ماندیم .همسرم ماموریت بود و من احساس درماندگی می کردم . دچار شوک و اضطراب شده بودم . نه امداد گری بود و نه کمکی. سنگ هایی به بزرگی یک ساختمان وسط جاده افتاده بودند . بعضی ماشین ها در میان گل و لای له شده بودند.وقتی که به خانه برگشتیم آب و برق نداشتیم .تمام حیاط و اتاق های رو به حیاط پر از گل شده بود . احساس ناامنی می کردم که مبادا دوباره تکرار شود و کسی به داد ما نرسد .

زنان،کودکان،سالمندان و معلولان در سوانح طبیعی بسیارآسیب پذیرند ومی توانند درمعرض خطرات وانواع خشونت های اجتماعی،اقتصادی و خانوادگی قرار گیرند ولی متولیان حوادث غیر مترقبه به آسیب پذیر بودن این افراد توجه لازم را ندارند .

فرهنگ ، بافت اجتماعی و مذهبی و بخصوص توسعه اقتصادی بر میزان آسیب پذیری این افراد در سوانح طبیعی همچون سیل و زلزله  تاثیر گذار است. پس از زلزله رودبار و بخصوص زلزله در شهر بم توجه محققان سوانح طبیعی به موضوع زنان و کودکان جلب شد اما حوادث بعدی نشان داد که همچنان سیاستگذاری عمومی  برای کاهش  آسیب های که پس از زلزله این افراد را تهدید می کند وجود ندارد .

نا امنی ، بی خانمانی ، مشکلات بهداشتی ، فقدان منابع مالی از جمله مواردی است که زنان و کودکان و سالمندان را در خطر قرار می دهد و حتی مشکلات ناشی از جنسیت که قبل از سانحه درمناطق مختلف وجود دارد بعد از سانحه تشدید می شود.

بنابراین متولیان سوانح طبیعی همواره باید در پیش بینی و پیشگیری ، آمادگی و مقابله و بازسازی و بازتوانی نگاه و برنامه ریزی جدا گانه ای برای افرادی که به هر دلیل در معرض آسیب قرار دارند داشته باشند .

یک نگاه سطحی به هر سانحه ای نشان می دهد که فقط در حوزه امداد رسانی خدماتی که به افراد ارایه می شود تا چه میزان به جنسیت و سن و وضعیت سلامتی آنها بستگی دارد و تا چه میزان سوانح آثار روانی متفاوتی بر هر یک از گروههای اجتماعی باقی می گذارد و آموزش امدادگران و کادر بهداشت و درمانی و پلیس و معلمین در برخورد با این گروه های اجتماعی تا چه اندازه ضروری است .

مهرداد شفقی استاد دانشگاه در رشته سوانح طبیعی به خانه امن می گوید : افراد درگیردر چنین شرایطی شرایط و موقعیت و احساسات نا خوشایندی را تجربه می کنند . واکنش افراد متفاوت است و زنان و کودکان بسیار آسیب پذیر هستند . مردان هم دچار عوارض و هیجان های مختلف می شوند ولی اصلا قابل مقایسه با وضعیت یک دختر بچه معلول یا سالمندی که اعضا خانواده اش را از دست داده نیست . آنها دچار ترس و نا امیدی عمیق ، خشم و سوگ و خشونت می شوند . سطح اعتماد در آنها یا به شدت کاهش پیدا کرده و یا برای نجات به هر فردی اعتماد می کنند . بی خوابی و دردهای جسمی و سردرگمی آنها را از حال عادی خارج می کند .

وی درباره ضرورت برنامه ریزی خاص برای کمک به کودکان وزنان در چنین حوادثی می گوید:واقعیت این است که ما در فراهم کردن شرایط مناسب برای زنان و کودکان غفلت کرده و حتی به نیازهای ویژه آنها توجه نمی کنیم . به عنوان مثال زنان باردار یا زنان شیرده وکودکی که والدینش را از دست داده و یا افرادی که دچار معلولیت هستند به خدماتی نیاز دارند که بدون مطالعه و برنامه ریزی و اختصاص بودجه خاص و فرهنگ سازی امکان پذیر نیست.

شفقی معتقد است توجه به مدیریت بلایای طبیعی برای خانواده اصولا سرفصل جداگانه ای را می طلبد که نیازمند مشارکت اجتماعی و آموزش عمومی گسترده است .

آموزشی که همگان در معرض آن قرار گرفته و از مدرسه تا رسانه ها را در بر بگیرد . سازمان مدیریت بحران وظیفه دارد که با برگزاری مانورهای متعدد امداد و نجات در شهرهای مختلف بخشی از این آموزش را به عهده گیرد تا با مشارکت عمومی فرهنگ پیشگیری و آمادگی و رعایت استاندارهای لازم گسترش پیدا کند .

این استاد دانشگاه یکی از نقاط ضعف جدی در چنین حوادثی را ضعف فناوری اطلاع رسانی در کاهش خسارت بر خانواده و اقشار آسیب پذیر می داند و معتقد است همسویی با سیاست های جهانی در کاهش خطر پذیری زنان و کودکان ، سالمندان و معلولان تاثیر گذار است .

۱۳ اکتبر روز جهانی کاهش خطر پذیری در راه است . این روز مقارن ۱۹ مهرماه است که هفته ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی در ایران آغاز می شود . چنانچه برگزاری چنین روزی از شعار و تشریفات خارج شود شاید بتوان از مشارکت مردم و صاحب نظران وحتی  نمایندگان آژانس های ملل متحدد و سازمان های غیر دولتی بین المللی که در زمینه امداد و نجات کودکان و زنان تخصص دارند استفاده ، و برنامه ریزی جدی را در این زمینه آغاز کرد .Leave a reply

Your email address will not be published.