صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خشونت خانگی خطر ابتل...
مرداد
۱
۱۳۹۴
خشونت خانگی خطر ابتلا به میگرن را افزایش می دهد
مرداد ۱ ۱۳۹۴
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

عکس:Aimanness PhotographyA

تحقیقات جدید نشان می دهد که خشونت خانگی و سوء استفاده فیزیکی در کودکی خطر ابتلا به میگرن را در بزرگسالی افزایش می دهد.

میگرن به عنوان یکی از بیست بیماری ناتوان کننده در سطح جهانی شناخته شده و آمارهای پزشکی نشان می دهد که تنها در ایالات متحده آمریکا  ۳۶ میلون نفر به این بیماری دچار هستند و تقریبا تعداد زنانی که به این بیماری مبتلا هستند سه برابر از مردان بیشتر است.

سارا برنینستال (Sarah Brennenstuhl) و ایسم فالر  تامسون (Esme Fuller-Thomson) از جمله محققان کانادایی هستند و در این پروژه پژوهشی به تحقیق و بررسی علل ایجاد این بیماری پرداختند . یافته های آنها نشان می دهد که در قرار گرفتن معرض خشونت خانگی و بی حرمتی پدر و مادر در دوران کودکی، خطر ابتلا به میگرن را افزایش می دهد.

پژوهش های دیگری در این رابطه در گذشته انجام شده و توسط Suat Kucukgoncu در آوریل سال ۲۰۱۴ (فروردین ۱۳۹۳) در مجله تحقیقات (Journal of Psychosomatic Research) به چاپ رسیده بود. این پژوهش نشان می دهد که در بیماران مبتلا به میگرن ، میزان بالاتری از سوء استفاده احساسی فرد در دوران کودکی دیده می شود که این بیماران معمولا به سردردهای نوع تنشی به طور منظم دچار می شوند. در حقیقت سوء استفاده های فیزیکی در کودکی با افزایش طول مدت و مزمن شدن سردرد در اینگونه بیماران ارتباط مستقیم دارد.

علاوه بر این مطالعات دیگری نیز در گذشته در سال ۲۰۱۲ انجام شده که توسط داون بوس (Dawn Buse) در شماره نوامبر ۲۰۱۲ مجله نورولوژی (Journal of Neurology) به چاپ رسیده بود. این مطالعات نیز  نشان می داد ، ارتباطی بین اختلال استرس پس از ضربه و میگرن وجود دارد.

منبع : سینا پرسLeave a reply

Your email address will not be published.